Do našeho tentokrát domácího studia jsme pozvali Vojtu Bruka, tvůrce profitabilních webů z Brna. Vojta vnímá SEO jako povinnou a úplně základní rutinu každého majitele webových stránek. Rád používá příměr, že SEO je jako čištění zubů. Pokud chceme zdravé zuby, musíme si je pravidelně čistit. U SEO je to podobné. Nejde o vědu, nezabere takové úsilí a čas, aby přineslo kýžený výsledek a hlavně to zvládne každý i s omezenějším budgetem.
Popovídali jsme si o tom, co pro něj znamená kvalitní SEO, dal nám pár chytrých rad, jak k němu (ne)přistupovat a odhalil základní mýty, které SEU zbytečně kazí pověst.
Když začnu chodit do posilovny, taky nebudu naštvaný, že nemám svaly za týden. Ďábel tkví v tom to dělat pravidelně, u SEO to funguje podobně. Když jste ochotní máknout, tak se to vrátí s dobrými výsledky. Průběžně vše sledujte testujte a vyhodnocujte a přinese, co má.
Celý rozhovor směřoval hlavně na obecné SEO principy, které jsou však využitelné v podstatě všude. Samozřejmě jsme se zeptali i na často žádané téma, a sice, jak se dělá SEO na WordPressu a Vojta má na to poměrně jasný názor:
VPS Centrum
Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.
Každý si myslí, a já jsem byl úplně stejný na začátku, že si stačí stáhnout plugin a on tu optimalizaci udělá za mě. Ve výsledku jde ale o to, že plugin je jen takové světlo, které umí dobře posvítit na to, co je na webu špatně a na nás pak je to uklidit.
Co jsme společně probrali
- Základní a úplně dostačující SEO kroky, které nestojí extrémní množství času ani peněz.
- Největší mýty o SEO a proč není dobré se spoléhat jen na pluginy.
- Jaké nástroje mu usnadňují práci a pomohou i vám.
- Co přineslo napsat 100 článků za 100 dní.
Mrkněte na celý záznam a na speciálního hosta, který se připojil ve 20. minutě:
Důležité breakpointy a doporučené nástroje
- 04:20 ▶️ Největší mýty o SEO.
- 20:10 ▶️ Jak poznat, co je v SEO dobré právě pro váš business.
- 24:57 ▶️ SEO na WordPressu.
- 25:48 ▶️ Rank Math a YoastSEO
- 34:35 ▶️ Uživatelské signály a další důležité faktory pro SEO.
- 37:09 ▶️ SGE, AI a nová podoba vyhledávání.
- 44:40 ▶️ Usermaven – alternativa Google Analytics.
- 45:50 ▶️ seotesting.com (pro AB testování).
- 48:00 ▶️ Collabim a MarketingMiner.
- 49:45 ▶️ Make.com – nástroj na automatizaci.
Přepis rozhovoru
Iveta: Ahoj Vojto. Vítám tě v našem domácím studiu a děkujeme, že jsi přijal pozvání na náš další rozhovor Na hraně kódu, Vítej.
Vojta: Ahoj, díky moc za pozvání.
Iveta: Úplně na úvod bych chtěla odstartovat, trochu to uvolnit, tak kdybys měl říct svůj Elevator pitch, to znamená, kdo si to nedokáže představit, je to metaforická situace, kdy jedeš s někým ve výtahu a máš velmi omezenej čas na to se v rychlosti představit, říct to klíčový o sobě. Tak co by to bylo.
Vojta: Takže já jsem Vojta, WordPress tvůrce a nejlepší SEO specialista u nás ve vchodě a dělám weby na WordPressu s tím, že většinou se zaměřuju na weby, které prodávají nějakou službu a potřebují lidi, potřebují kontakty z webu, nedělám e-shopy, já dělám tady ty weby, které potřebují kontakty.
Iveta: Tvý služby jsou teda to, že děláš weby, děláš weby, aby byly jako lepší.
Vojta: Přesně tak děláme to, aby byly lepší, děláme SEO, protože hodně vlastně na co si mě klienti najímají, tak je ten výsledek, aby se nám ozývalo více lidí z webu a společně vymyslíme jako kroky, kterýma k tomu doputujeme a pak ty kroky dáváme do praxe. Takže většinu jich dělám já, ale spolupracuji s dalšíma lidma samozřejmě. Takže je to takový jakoby balíček toho vlastně, co je potřeba, abychom dosáhli výsledku.
Iveta: Tys to zmínil to bylo docela vtipný označení, že seš nejlepší SEO specialista ve vchodě…
Vojta: Jj, nejlepší SEO specialista u nás ve vchodě, to rád říkám, protože je to pravda a přijde mi jakože to je, tak je vlastně člověk mi přijde, že jako má jednodušší život, když jakoby nelže a mluví jenom pravdu a zároveň mi přijde, že je to i docela takové trefné v tom, že to SEO není žádná věda a přijde mi, že když se jako ty věci dělají zatím účelem, že když člověk pochopí vlastně, co má být tím výsledkem a co k tomu vede, tak vlastně hrozně snadno to může do té své práce jako zakomponovat a potom vlastně ty výsledky má.
Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů
Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.
A že lidi se možná občas zbytečně bojí jako té zkratky vlastně, zní to cize, nikdo si pod tím ani nic nepředstaví, že jo, když se řekne SEO, tak že je to vlastně hrozná škoda. Prostě to tak vůbec není a je to spíš já tomu říkám, takové jako čištění zubů, které když člověk jakoby zjistí, jak provádět, tak ho pak provádí a má ty výsledky. A přijde mi, že je to vlastně strašná škoda nedělat a na druhou stranu jako vlastně v pohodě práce to dělat. Obzvlášť, když se to pak ještě poměří těma výsledkama, které to může přinést.
Iveta: To je vlastně jedna z věcí, proč jsme si tě sem jako pozvali dneska, že tys to jako zmínil trefně. Ty seš v podstatě, a teď jako žádný pejorativní označení, ty seš taková jako velká ryba v menším rybníčku vlastně toho SEA, že jo.
Ale mně to přijde třeba sympatický, protože zase jako třeba spousta lidí jako má pocit, že když už jako dělá dobrý SEO, jako známe to, na tom trhu je strašně moc jakože samozvaných SEO specialistů nebo opravdu jako velkejch expertů. Ale mně se u tebe jako líbí a jako ve výsledku neuměj úplně to, co jako tvrděj. Ale mně se právě u tebe líbilo, a proto seš tady dneska s námi, že ty ses jako všechno naučil sám, opravdu ses vypracoval, jezdíš pravidelně na nějaký setkání specialistů, SEAŘŮ.
Dneska už si podáváš, v podstatě si tykáš i s Ungrem, že jo, s Pavlem Ungrem, kterej jako snad jako jeden z největších jako tady snad v Čechách nebo známejch hodně na SEO a mně se líbí jakože, kam ses dneska dostal.
Takže mě právě zajímá jak k tomu přistupuješ celkově k tý práci, co se týká SEO, co nám k tomu můžeš říct třeba, jako vzhledem k tomu WordPressu, ty největší mýty o tom. Jak jako pracuješ, když děláš SEO, co to přesně znamená.
Vojta: Určitě, tak vlastně, abych nějak řekl, jak k tomu přistupuju, tak bych řekl, že jsem hodně takový pragmatik a právě proto se ani neoznačuji za SEO specialistu a vlastně o tom ani nepřemýšlím. Právě mi přijde, že na naší práci jako je strašně krásné, že je měřitelná a že těm výsledkům je to fuk. Jako výsledkům je jedno, jestli si člověk říká, že je dřevorubec, že dělá střechy nebo, že je SEO specialista prostě.
Pokavaď ten člověk má jakoby návštěvnost vyhledávačů, kterou nějak na tom webu využije, tak je to super, ale vlastně to stačí a já to tak dost beru, že vlastně máme nějaký výsledek, kterého chceme dosáhnout a když ho dosáhneme, tak to je to hlavní a vlastně jako ani nemám nějak možná vydefinovanou identitu na tom svojí jako založenou, že bych se jako nazýval jako nějaký odborník nebo tak, spíš jsem bych řekl takový v tomto jako řemeslník, že prostě se podívám, co bychom potřebovali dosáhnout a jak to vlastně udělat.
No a když jsi říkala ty mýty, tak přijde mi, že ten první mýtus jsme už vlastně našli a už jsme ho tady vlastně dvakrát zmínili a je to to, že lidi možná mají zbytečně z to z toho strach a myslí si, že jako na SEO potřebují SEO specialistu, to slovo zní to jako specializovaně, zní to jako nějaká zkratka a možná kdybych já prostě byl jako někdo, kdo doučuje angličtinu, prostě u nás ve městě a chtěl bych mít více poptávek z webu, tak bych neměl pocit, že je něco, co bych si mohl vlastně udělat sám, byť do nějaké jakoby míry si myslím, že vlastně klidně mohl. Protože to není vůbec vlastně tak složité, jak to může znít, takže to mi přijde první mýtus, jakože je to něco komplikovaného, složitého a něco, do čeho je těžké proniknout, protože vlastně to tak zní, ale vůbec to tak není.
No a na druhou stranu bych taky řekl, že ten druhý mýtus vlastně může být jakože SEO je to, co SEO bylo před 10-15 lety, že pořád spousta lidí dělá věci typu: Dáme klíčové slova bílou barvou na bílé pozadí webu, aby si prostě nějaký tam crawler nějaký prostě jako Google prostě jich všiml a tím jakoby vystřelíme. Nebo si dáme jako do patičky jako 40 odkazů na jiné weby, tím je podpoříme a tak.
Přijde mi, že vlastně dnešní době a v tom mi tkví ten mýtus, že je SEO mnohem víc než o tom jako nějakém jako stuffingu a vlastně o tom jako nacpávání co nejvíc jako klíčových slov na co nejmenší plochu, je vlastně příbuzné vlastně nějakému UX, použitelnosti a že ten Google vlastně má jediný záměr, aby lidi, kteří na něm něco hledají, aby to našli, aby když mají nějakou poptávku vlastně, aby ta poptávka toho hledajícího byla uspokojena a vlastně dobré SEO mi přijde, že čím dál tím víc vlastně i nějakým způsobem se prolíná vlastně tady s tím, kdy ten web, který má dobré SEO, tak zároveň je snadno použitelný, člověk tam velice jednoduše najde tu informaci, je hned jasné, proč tam ta informace je a co tam dělá.
Takže jinými slovy, jako spousta toho SEA mi přijde, že než nějaké jako komplikované analýzy nebo komplikovaná jako implementace strukturovaných dat je prostě jenom selský rozum. Jako já jsem třeba někdo, kdo by chtěl prostě začít chodit na angličtinu, najdu tento web prostě, rozumím tomu jakoby, o čem to je, vím, jak to poptat a mám tam ty možnosti všechny na jedné stránce.
Takže to bych řekl, že vlastně lidi pořád občas mají pocit, že je to vlastně o tom to je možná i zároveň třetí mýtus, že spousta lidí jakoby pořád si myslí, že to chce nějaký trik, že to chce takový ten jako Silver Bullet jakože, pět tajemství prostě, které když implementuji, tak to jakoby vystřelí, ale přijde mi, že to tak prostě není.
Že to je jako, když máte restauraci, kam chodí tři lidi, a vy chcete, aby chodilo 30. Jako to není o tom, že byste potřebovali, aby přišel někdo, řekl vám tajemství. Prostě potřebujete to, co děláte, dělat dál, dělat to líp a dát jako vlastně o tom světu vědět. Když už tam někdo přijde, aby odcházel spokojený a přišel zas. Což vlastně ve světě těch vyhledávačů je vlastně umocněné tím, že nemusí úplně nutně přijít znovu ten stejný člověk, ale ten vyhledávač to nějakým způsobem je schopen jako do určité úrovně domapovat, že ten člověk byl vlastně uspokojen, tady s tou svou vlastně vyhledávací poptávkou na vašem webu. A proto vlastně může mít větší tendenci tam poslat další lidi.
Iveta: Takže jako mně z toho vychází, že já jako běžný uživatel, když bych měla přemejšlet nad tím, že mám vlastně třeba omezenější budget v tom svým podnikání, vím, že bych to dělat měla jo, že to je dobrý pro moje podnikání, ale nevím úplně, jak na to a nechci teda přesně, jak říkáš tam dělat jako tady jsou pět triků, jak zlepšit SEO jo, ale chci dělat jako aspoň to minimum, který mně pomůže se dostat jako vejš aspoň trochu nebo to podpořím, tak co bych měla udělat abych teda nemusela vyloženě opravdu dávat na to x tisíc, který zrovna třeba nemám k dispozici.
Vojta: Přijde mi, že se to dá shrnout do tříkrokového procesu, který je vlastně hrozně lobotomický, ale přijde mi, že stačí.
A krok číslo jedna je říci, co je tím výsledkem. Jak poznáme, že to má úspěch. Já třeba spolupracuju hlavně s weby, které vlastně chtějí nové poptávky, takže výsledkem jako, který my chceme a pro který optimalizujeme, že se někdo ozve.
Druhá část je vlastně, že se vymyslí věci, které by to mohly podpořit, které by mohly ty kroky být vlastně takové, že zvýšíme tu pravděpodobnost, že se to stane.
No a třetí krok je pak nějaké vyhodnocení toho, co jsme dělali, jak vlastně má nebo nemá ten efekt a vlastně je to podle mě, když toto jenom člověk si jakoby rozmyslí a nějak vlastně jednou implementuje, že si sedne odpoledne, možná den, záleží prostě, jak moc je to dumavý typ a vlastně tyto tři věci si vyspecifikovat a reálně, co dělat začne. Což je samozřejmě jako všichni víme, že je fajn cvičit, že jo, ale jakoby ten ďábel je v tom to jakoby pak pravidelně dělat.
Ale když si řekne jakoby, co dělat a nějak to třeba vyhodnocovat a nemusí to vůbec být jako na takové bázi, která by toho člověka možná zatěžovala, že není potřeba jako každý den. Prostě sledovat klíčová slova, ale prostě jednou za měsíc se podívat, jako udělali jsme pět věcí a minulý měsíc se nám ozvalo lidi x tento měsíc se nám ozvalo lidí x plus něco nebo mínus něco a jen vlastně si dát takovou fakt rutinu.
Já proto strašně rád jako mám ten příměr k tomu čištění zubů, protože čištění zubů není něco, čím by člověk žil jako není, že by potřeboval experta prostě na to, aby jakože každý den mu radil nebo, aby se díval na nějaký tutoriály, jak si ty zuby vyčistit, ale prostě ví, že chce mít zdravé zuby, ví, že si je musí čistit. A že jo každý večer takhle může takhle vyhodnotit s tím že u toho SEO to nemusí být asi každý den, ale je úplně v pohodě prostě i od závislosti, vlastně velikosti toho projektu.
Jsou projekty, kde prostě je to jakoby věc, kdy stačí jednou za čtvrt roku se na to podívat, jsou naopak projekty, kde to může dávat smysl na měsíční nebo týdenní bázi a toto je asi nějaký základní framework, který mi přijde, že se dá dobře aplikovat.
Iveta: A to je důležitý, že to jako říkáš, že to není jako hned vlastně, že jo. Ten výsledek. To je strašně vlastně jeden z dalších asi jako mýtů. A to jsem se setkávala s tím jako v minulosti hodně často u projektů, že někdo přišel a já chci SEO jo a za tejden se rozčiloval, že nebyly ty výsledky jako na stole. Že jako a teď jako, kde to je teda, kde jsou ty lidi jako jo a teď jako, kdy se dá říct jako, že už se teda, že už je to ten moment, kdy se jako můžeš rozčilovat, že ten člověk, co to pro tebe měl dělat, tak to nedělá správně, že jako, kdy se ty výsledky vlastně reálně dostavují, když bych to začal z toho kraje vlastně, kdy se můžeš rozčilovat na toho člověka vlastně, který nějakým způsobem ti slíbil, že ti s tím pomůže, tak za mě je to prostě ve chvíli, kdy ten člověk jako neplní, co slíbil.
Vojta: Jako to, že ten člověk třeba slíbí, že budeš mít do týdne výsledky podle mě můžeš být jakoby úplně regulérně na ně naštvaný, když ty výsledky po týdnu nejsou, pokud to slíbil, protože to neměl slibovat, protože pokud jakoby ví, jak nějakým způsobem vlastně, že jo se ta hra tady v tom jako točí, tak prostě je to pro mě třeba trochu klamavý marketing a spoustu lidí samozřejmě jako že jo tady tou cestou jde, protože vlastně, že jo mají trochu tak taktiku třeba spálené země a prostě víš, že když tu zakázku uzavřou a vyfakturuj, tak to, že pak ten člověk jako třeba toho výsledku nedosáhne už je zas tak trápit jako nemusí. Protože prostě budou mít jako jiné klienty.
Takže na druhou stranu, pokud ten člověk řekl jediné, nevím kdy ty výsledky budou nejčastěji to bývá jako v období tři až šest měsíců, když to budeme pravidelně dělat, tak si myslím, že to tak nějak může být, ale neumím to zaručit, ale můžu vám zaručit budu každý týden prostě dělat tyto věci. A na druhou stranu, pokud ten člověk to dělá, tak podle mě jako člověk nemůže být prostě naštvaný, protože je to začáteční komunikace.
Jako taky když začnu chodit prostě do posilovny nebudu naštvaný, že prostě nemám svaly jako za týden, protože jsem to prostě věděl pokud ten trenér je dobrý a řekl mi tak jo, budeš sem prostě se mnou chodit budeme tady tři čtvrt roku jako něco dělat a myslím si, že bude mít ty tyto výsledky, většina mojich klientů je má, což spoustu lidí, kteří to se dělají vlastně v nějaké škále jakože s různýma klientama a mají vlastní za sebou ta opakování tak jako dokáží podle mě docela dobře odhadnout nějaký průměrný výsledek, nějak jako průměrné překážky a průměrné zlepšení.
Ale podle mě, když to férově komunikuje, tak vlastně jediné, co by pak člověk měl vlastně hodnotit, tak přece jenom jsou ty vlastně odvedené hodiny práce a to co se tam reálně udělá, protože nikdo z nás jako není Google a to je taky specifikum toho oboru, že prostě kdybychom věděli, co Google chce, tak vlastně na jednu stranu by to bylo krásné, na druhou stranu ten obor skončí, protože že jo všichni by byli první a zase by nebyli, protože první místo je jenom jedno a vlastně nějakým způsobem se tam stejně ten prostor pro všechny nenajde.
Ivet: je to vlastně ale jako docela i varovný signál, že jo, když ti někdo řekne: Hele za tejden vás prostě posunu o x různejch příček nahoru tak je to taky asi jako teda hloupost není to úplně reálnej jako požadavek ne jako když ti tohlencto někdo slíbí, tak už to má bejt pro tebe jako takovej ten jako red flag: Hele todle asi nebude úplně člověk, co tomu rozumí.
Vojta: Určitě, přijde mi, že je to v podstatě dost podobné jako, když někdo slíbí jakékoliv zázračné výsledky, že kdyby je opravdu uměl tak dosahovat, tak nepracuje s klienty. Jako kdyby uměl zarankovat jakýkoliv web na první pozici v Googlu během krátkého času, tak rozhodně nepracuje s klienty, že jo. Začne prodávat klimatizace, za týden si zarankuje na první místo před Alzu a Heureku a je vysmátý do smrti.
Takže jako vždycky mi přijde, že je dobré i když je někdo jako expert nebo profesionál a člověk se s ním baví, tak mít vlastně takový ten svůj selský rozum a říct si jako přece jenom pořád jakože musí fungovat nějaké základy jako fyziky a byznysu a nějakým způsobem člověk podle nich dokáže vycítit, když ho někdo očividně motá. Proto minimálně jako velice dobrý jako krok může být chtít vědět nějaké reference, poptat se těch referencí, jako reálně třeba jako zvednout ten telefon, není to příjemné, ale zavolat a prostě chtít vidět ta data.
Protože mi přijde, že na to, jak je vlastně SEO nebo obecně jako okolo webu byznys datově založený obor, tak pořád mi přijde, že v té komunikaci ta data jsou hrozně málo. Že tam vlastně hrozně chybí, že pořád si člověk vybírá nový web na schůzce na kafi, že prostě s třeba
13:59Kendama na kafe, že s někým si plácne SEO prostě řeší Jako přesně jakoby na na základě nějaké reklamy a tak a přijde mi jakože možná je to z toho, že vlastně lidi se těch dat trochu bojí. Ale přijde mi, že není vůbec čeho se bát, jako je to v podstatě to jako nejobjektivnější, že jo. Když ta data máme, tak mi přijde strašně jako důležité využívat. Když je nemáme, tak prostě musíme si nějak jako poradit bez nich, ale strašně často je máme vlastně.
Ivet: Ty jsi udělal takovej jako experiment, že jsi napsal 100 článků. Za jak dlouhou dobu to bylo?
Vojta: Za 100 dní.
Iveta: A že si vlastně jako dosáhnul pak nějakýho jako docela, že viditelného výsledku, že to jako hejbalo hodně v rámci toho vyhledávání, že jo. To byl ten tvůj Experiment, jako pamatuju vím, že jsi o tom i psal na svým blogu, co to jako reálně přineslo teda, jestli to můžeš celý nějak jako přiblížit.
Vojta: Určitě, určitě je to přesně tak, bylo to 100 článků za 100 dní a asi dobré říct, že to bylo před dobou GPT, protože tam vlastně jako jednak by asi dost i průběh takového experimentu jednak jako alternovala a zároveň asi nedává úplně smysl se do něco takového pouštět dneska. No ale vlastně, co já jsem chtěl prostě ukázat bylo v podstatě to, že i web jako bez nějaké velké autority, když jen prostě průběžně dělá věci, které mu přijdou, že vlastně jsou pro něj vlastně smysluplné a dobré, tak že to přinese ty výsledky a že člověk na to nepotřebuje nic než tu práci a přijde mi, že u toho se strašně často jako skončí.
Že vlastně lidi hledají triky, ale prostě najdou jen další práci, která je potřeba udělat. Což se jako hůře prodává, ale vlastně nějakým způsobem jsem chtěl vlastně empiricky jako ukázat, že když člověk jako je ochoten, jako tu práci vlastně dodat, tak se mu to jakoby nějakým způsobem zase vrátí jakoby jinudy. Takže já jsem psal 100 článků vlastně z toho mého oboru, jako tvorby webu marketingu a jak říkáš, jako ta návštěvnost se docela pěkně jakoby vyšvihla, že třeba z 50 lidí na 300 lidí denně něco takového docela dlouho se tady drželo.
No a přijde mi, že vlastně to byl jakože extrémní příklad toho, že když člověk jako si zvolí nějakou strategii exekvuje ji, takže ty výsledky ho vlastně častokrát spíš pozitivně překvapí. Jen jde o to jako mít nějaký ten časový horizont jako úměrný tomu, co vlastně jako čeká nebo chce.
Iveta: Když o tom mluvíš, takže ty jsi vlastně našel ty dotazy, co lidi teda jako hledali, že jo v tom oboru, prostě si jako zacílil přímo nebo jako trefil si jako do černýho, že našel si ty konkrétní problémy, co lidi jako řeší v tomhletom oboru teda a na to jsi odpověděl. Dal jako relevantní odpověď a proto to tak vlastně zafungovalo, jestli to chápu správně.
Ivet: Jestli takhle jako vlastně funguje ve výsledku to SEO, že jo. Ty sis dělal nějakou asi klíčovou analýzu, teda analýzu klíčových slov, nevím jestli třeba dneska se s tím dá využít to pak vlastně můžeš na to klidně navázat, ty dneska docela dost pracuješ s chat GPT tak jestli se to dá využít i s tím dneska tak asi asi klidně si řekni sám.
Vojta: Určitě jo. No je to přesně, jak říkáš, jakože jsem si zvolil nějaký obsahový plán článků, které by mohly vycházet, které vždycky měly aspoň nějaký cíl, jakože buď ty moje potenciální klienty vlastně edukovat nebo jim nějak rozšířit znalosti nebo vyloženě poradit, což jako je taky edukace, ale vyloženě beru jako radu třeba jak udělat něco, jak napojit Pinterest na WordPress a podobně. Takže vyloženě takové jako tutoriálové věci.
No a udělal jsem si přesně, jak říkáš nějakou takovou jako z běžnou analýzu s tím, že můžeme hnedka přejít vlastně na to a které dneska to může dramaticky jako posunout, ale pořád jako ten princip je ten stejný. Prostě zjistit, co lidi jakoby mají za problémy, které já z problémů jim můžu jako pomoct vyřešit a vlastně ten web jako udělat tak, aby tam to řešení prostě bylo, aby ho našli, aby ho pochopili a aby vlastně odcházeli nějak spokojení. Takže já jsem se pak ano snažil jako vlastně pokrýt jako nějak to odvětví a vlastně přineslo to kromě té návštěvnosti tak jako nějaké poptávky někoho samozřejmě zaujalo i ta Challenge jako sama o sobě.
Takže jsem tam někde jako s někým mluvil jim se třeba líbilo, že by to mohli zkusit taky a pak už to vlastně, že jo rozvětvil prostě do nějakých jako dalších jakoby míst a sfér, ale jako na začátku mi přijde, že přesně bylo to hlavně o tom jakoby zkusit, co to udělá, já jsem sám byl vlastně zvědavý, protože jsem si říkal jako uvidíme a dopadlo to vlastně fakt jako dobře. Dopadlo to dobře, přineslo to tu návštěvnost, přineslo to spoustu jako odběratelů třeba do newsletteru, což třeba pro mě je asi u každého článku jako hlavní skoro cíl. Jako nějakým způsobem získat na ty lidi e-mail, abychom mohli nějak zůstat v kontaktu a takže i tohle vlastně to jakoby přineslo a hlavně to nějakým způsobem mi dodalo jako důvěru v to, že ta dynamika jak já jí rozumím a jak si myslím, že funguje tak opravdu tak funguje.
A není to jenom, že někomu říkám: tak pište články, přinese to návštěvnost, ale říkám: pište články, přinese to návštěvnost, protože já jsem psal články a přineslo to návštěvnost, takže i to pro mě bylo jako důležité, protože to je pro mě důležité vždycky. Proto mám spoustu svojich projektů a jak říkáš, svůj web, kde jakoby píšu a nějakým způsobem dělám takové experimenty, aby člověk mohl jakoby mluvit trošku z nějaké pozice nějaké empirie nebo prostě nějakých dat, protože nejsem právě obecně já moc sebevědomý člověk a nejsem ani takový ten člověk, co by jako dokázal někomu jakoby namalovat prostě obraz, který jsem v životě neviděl a říct, že když se tam dostanu, tak přesně tak to bude vypadat.
Takže jako mám mnohem radši takové to jakoby: já jsem něco udělal sedmkrát, nedokážu říct, že po osmé u vás to jako dopadne taky dobře, ale jako je dobrá jako pravděpodobnost, že by se to mohlo povést.
Iveta: Takže to je přesně to, co jako vlastně celou dobu tlačí Google, že jo že všechno má bejt vlastně pro lidi že jo obsah je král všechno to, co jako lidi hledají tak to má jakoby přinášet jim ty výsledky a pak to jako vlastně je to o co jako vlastně jde, že jo v tom SEO, jestli to chápu správně.
Iveta: Jakože mě zajímá třeba jestli se tohleto hodí opravdu pro každej ten obor, protože asi něco může bejt nějakej obor, kde se tohleto asi vyloženě nehodí že?
Iveta: Zrovna tady ta tvorba toho obsahu tak jako, co mají dělat vlastně tyhlety lidi, který jako jo třeba nemůžou využít zrovna tady tu taktiku jo. Takže třeba teď je třeba tam jde o to, když maj třeba ten WordPress, když se o něm bavíme tak jestli to můžu podpořit ještě něčím jiným. Tak já nevím třeba nějaký pluginy jestli s tím můžou jako pomoct na to můžeš asi rovnou navázat nějaký „must have“, který by určitě měly právě využít v tomhletom směru.
Vojta: Určitě, já zkusím možná odpovědět vlastně na dva dotazy tady v té tvojí jakoby otázce s tím, že ten první je, co vlastně mají dělat třeba lidi, pro které se nehodí třeba psát články, když jsem strojní firma asi nikoho úplně nebude zajímat prostě můj jako content nebo jako články o tom, jak prostě vzniká šroubek, ale vlastně já jsem říkal i v tom mojim challengi vlastně, ta první část byla nějaký obsahový plán. To mi přijde, že je vlastně jako meta a meta úroveň toho se dá udělat prostě vždycky říct si, jaká klíčová slova lidé hledají, což je podle mě něco co dělá spoustu lidí a není to čím bych začal.
Já bych vždycky začal tím, co je důležité pro ten náš byznys a vůbec bych se ani nezajímal o to jako kolik lidí to vyhledává a tak. Pokud já jsem prostě jakoby expert na automatizace v Make, tak já prostě budu mít spoustu slov a spoustu článku o automatizaci v Make i když to prostě hledá nula lidí, protože jednak ty nástroje to nikdy neukážou přesně, ukážou prostě sice on je nula, protože je to pod nějakým třeba prahem jako jejich rozeznatelnosti, ale já to tam potřebuju, protože když to najdou čtyři lidi za rok, tak jsou to přesně ti lidi, kterým já umím jakoby výrazně pomoct a může z toho být prostě byznys jako na dlouhou dobu a je to pro mě hrozně jakoby cenné.
Když tito lidi mě najdou, takže vlastně vždycky první v tom obsahovém plánu než se jako bych začal dívat na nějaké klíčové slova a na nějaké přesně jakože AI prostě pomůcky a nástroje, tak bych si vždycky řekl, co jsou ty jako byznysové jako klíčové slova, že co je prostě to, že bez ohledu na to vlastně jako kolik lidí to hledá, tak ti lidi jak mě vlastně našli, jako ty lidi s kterýma pracuju, tak co hledali, že mě našli a abych to tam já měl nebo, co bych chtěl, abych jako když někdo hledá, tak abych já na to vlastně vyskočil.
Takže první vlastně nějakým způsobem si říct ta byznysová slova, potom si udělat nějakou analýzu klidně konkurence, klidně těch klíčových slov a vlastně nějakým způsobem dát dohromady ten obsahový plán s tím, že pokud jsem třeba firma, která přesně jako nemá úplně jakoby dobrou pozici na to psát nějaké články, tak to můžou být jako jakýkoliv jiný druh obsahu vlastně textového. Můžou to být třeba podstránky služeb, můžou to být často kladené otázky a dá se vlastně udělat většinou se skoro vždycky dá udělat prostě nějaká rubrika, že pokud třeba jako nabízím služby, tak jen jako udělat dobře podstránku té služby a vlastně i na podstránce té služby třeba jako já bych to mohl mít na nějakém jako WordPress vývoji. Já můžu zodpovědět spoustu jako otázek těch lidí.
Můžu prostě zmínit spoustu věcí, které ty lidi zajímají, jak funguju, že nemusím na té podstránce jen říkat jako dělám WordPress, kontaktujte mě, ale můžeš to vlastně pojmout obsahově. Takže vlastně to je podle mě to, co vlastně ten obsahový plán jako taky dělá hrozně silným. Že ten obsah dokáže jakoby nasunout a prostě dostat jako i do těch, ať už jako produktových stránek nebo podstránek těch služeb nebo prostě vzniknout nějaká jako rubrika.
Může to být třeba i dokumentace, pokud jsem jako extrémně prostě technická firma, která dělá jako laserové mikroskopy, tak možná je dobré, abych já na webu měl prostě nějaké jako rozsáhle tutoriály, jak s těma našima mikroskopama prostě zacházet a co s nima dělat. Protože to hledají prostě ti lidi, kteří jakoby mají laboratoř mikroskopu. A teďka budou vybírat nové a to že jim třeba něco nejde, tak bude první věc, která mě bude zajímat, že ten nový mikroskop to bude umět.
Jakože mně přijde hrozně důležité si říct, že obsah jako není článek jakože to se jako nerovná, že prostě obsah jako je obsah jakože já když prostě hledám něco jakože, kam zajít ke kadeřníkovi a já nehledám obsah, já nehledám článek, jakože, co je to kadeřník. Já prostě chci jakoby někoho, kdo to dělá, a u koho půjde poznat, že to dělá dobře, a to že to dělá dobře mi přijde, že většinou jde hrozně dobře vlastně vsunout do toho obsahu. Že prostě uvidím jako nějaké jeho případové studie, další skvělý druh obsahu, že uvidím prostě spoustu lidí, co ho stříhá s tím spoustu referencí. Reference jsou obsah jo.
Že to jenom přijde důležité jako říct, že obsah nejsou jenom články. A je to prostě cokoliv, co vlastně já můžu pro toho člověka udělat, protože pro ty lidi to ve výsledku děláme, že jo. Jsme byznys a vlastně na tom jakoby žijem.
Iveta: Takže to vlastně je ve výsledku i hodně o tom se vrátit na ten začátek do coru toho tvýho byznysu a zjistit, kdo je tvůj zákazník, co asi bude řešit, co bude jako hledat, co mu může chybět vlastně. A to tam jako mít, že jo. Jakože tam je toho jako víc dohromady, co s tím jako souvisí, že jo na tom začátku.
Vojta: Jo určitě, určitě a jak jsme vlastně zmiňovali předtím, že mi přijde že vždycky jako první část, než se člověk pustí do čehokoliv, když si vůbec jakoby nějaký web zakládá. Měl by si říct, co od toho chci. Jak poznám, že to mělo ten úspěch, jakože, co to přinese, pokud se to povede. Protože když se to jako neudělá, tak vlastně, že jo se fakt strašně těžko jakoby dá říct, jestli to mělo nebo nemělo úspěch, když vlastně nebylo prostě řečené jako, co to bude. Jako, co od toho čekám, takže lidi taky občas totiž nečekají nic, ale pak jsou jakoby smutní, že to nemají. A vlastně je to těžká situace pro všechny, protože vlastně ano prostě jako není jakoby na koho ukázat. Není prostě jakoby, kde to vylepšit, protože to tak prostě nebylo nastavené hned.
No každopádně když se ptáš na ten WordPress, klidně k tomu můžem vlastně přejít, tak přijde mi, že zase jakoby spoustu lidí má podle mě a já jsem vlastně nebyl asi jiný, nebo já jsem byl úplně stejný, jako kdybych to řekl jako přesněji, že jsem měl pocit na začátku, že stačí si stáhnout pluginy, zapnout je a to jako udělá tu jako optimalizaci. Ale ve výsledku mi přijde, že to tak vůbec není. Že vlastně ty pluginy jsou kolikrát pro mě jen takovým jako světlem, které jako třeba umí dobře jako nasvítit to, co už na tom webu je a když něco je blbě, tak já to jako uvidím díky pluginu a můžu to opravit.
Ale pořád jako ta práce je to jako stejně jenom o tom tu práci vlastně udělat. Takže přijde mi asi obecně docela dobrý nápad mít nějaký plugin, který umí modifikovat, jak se výsledky webu a ten web obecně, zobrazuje a chová ve vyhledávačích. Takže třeba nějaký konkrétní typ, tak já využívám Rank Math, Yoast SEO.
Iveta: Což jsou vlastně jako nejrozšířenější vlastně takový dva tábory, že jo hodně často.
Vojta: V podstatě jo ale tím, že to dělá stejnou věc a vlastně tím, že jako Head for Head, tak mi přijde, že prostě je to jako na stejnou jakoby funkcionalitu jako zaměřený produkt a oba dva ho umí jako dobře a vlastně tady v tom pluginu jako mi přijde důležité si nějakým způsobem nakonfigurovat, jak se ty naše stránky, když prostě budu hledat „tvorba webových stránek Brno“, tak já tam dokážu vidět jakoby to preview, jak bude vypadat jako ten můj web v tom vyhledávání. Tak vlastně se ujistit, že jako jsem spokojený s tím jak to vypadá.
Na druhou stranu zbytek už je zase jenom práce. Jako i v tom pluginu je to práce to, že ho zapnu, tak jakože mi zapne ty reflektory, že uvidím do těch zákoutí, uvidím prostě, že to jako vypadá blbě, že tam není spoustu věcí nakonfigurovaných. Takže jako rožnu to světlo, ale teď to musím jakože uklidit, že prostě jako rožnuli jme v té spíži a teď to chce prostě vzít jako ten mop a hadr a prostě dát to do pořádku. Takže ten plugin mi přijde, že v tom to jakoby je skvělý.
Ale pak vlastně k tomu se možná dostanem za chvilku, taky mi to přijde hlavně o tom, jak se jako vlastně nakládá s tím obsahem v rámci toho WordPressu obecně. V podstatě ten plugin jako jo je dobrej tam mít, pomůže s tím, ale je to zase ve výsledku úplně jenom od nás samotnejch, jak s tím jako pracujem na tom webu, co tam máme, co jako servírujeme těm lidem, který nás můžou vyhledávat, který nás můžou jako potřebovat.
Iveta: Teda jakože třeba lokální SEO je taky, že jo jedna z věcí, kterou by asi každej ten uživatel tam měl mít, ale s tím ti zase jako nepomůže, že jo plugin, to musíš mít v podstatě.
Vojta: Přesně tak, jakože ten plugin mi přijde, že jakoby…
Iveta: Pardon nám leze kočka do záběru… 😀
Vojta: To je v pohodě úplně.
Vojta: Já myslím, že přesně jak jsme se bavili, že plugin jako je při nejlepším jako nějaký takový konzultant, který ti může říct, co jakoby vylepšit, ale musíš to vylepšit. Takže spoustu lidí má pocit, že zapne plugin a má to vyřešené, ale tak to není.
To je prostě, že rozsvítíš to světlo a teď to musíte jít jakoby uklidit. To co prostě v tom světle vidíte, takže typicky jakože, co bych určitě doporučil, když si člověk takový plugin zapne, tak aby vůbec jakoby považoval, že něco udělal. Protože zapnout plugin to není jako ono to je prostě jakože začínám jako to je si prostě si dám ty jako uklízecí rukavice a to ještě jsem jako žádný úklid neudělal. To prostě jenom jsem si jako řekl že tak a teď!
No a co mi přijde jako hlavně důležité, tak upravit, jak se ten web zobrazuje v těch vyhledávačích a
Potom mi přijde hodně na úrovni toho obsah, že ten plugin to umí jakoby nasvítit a umí třeba lidem říct, jakože tam jsou ty chyby, ale aby byla prostě správná struktura nadpisů, aby byl jako jeden hlavní nadpis na stránce, aby podnadpisy byly hierarchicky seřazené a dávaly smysl z toho sémantického hlediska, prostě, že důležitější mají nadpis vyšší kategorie než méně důležité. Aby obrázky měly popisky, aby tam byly obrázky a aby v URL byla slova, o kterých ten článek je. Taky si to spíš vzít hodně jako ten plugin, jako ano, máme ho tam, je to fajn, ale spoustu lidí si myslí, že když vyplní klíčová slova v tom pluginu, tak ten vyhledávač to nějak bude vědět, a vlastně i když to víte, on to úplně ignoruje.
Taky častý mýtus si myslím, že třeba u stránek v těch pluginech dá vyplnit klíčové slova mají pocit, že když ho vyplní v tom pluginu tak vlastně ten vyhledávač nějakým způsobem to bude vědět a vlastně i když to víte on to úplně ignoruje že vlastně od nějaké doby to vlastně Google a i ostatní vyhledávači jako přirozeně jako i říkají, že prostě to úplně ignorují, že to tam je v nějakém meta description prostě nějaký keyword, protože, co je zajímá tak v dnešní době, dřív to možná potřebovali, aby jako dokázali ten web procházet efektivně. Ale dnes už to prostě nepotřebujou, protože už si to prostě umí nacrawlovat už si těch uživatelských signálů prostě dokážou vyvodit, jestli ta stránka je nebo není dobrá.
A přijde mi, že to je to na co by se lidi měli jako primárně zaměřit tady třeba to vyplnit slovo do pluginu vůbec nic jako nedělá. A není ani potřeba to dělat, já bych to klidně úplně vynechal. Protože jestli se to člověku svítí a ukáže se mu semaforek nebo v případě Rank Mathu mu to prostě zasvítí zeleně, ale jako není to důležité prostě. Co mi přijde, že je důležité je vlastně to, že ten vyhledávač a na to lidi často strašně krát zapomínají prostě. On má nějaký jakoby náklad tím, že tu vaši stránku zobrazí, mohl by si zobrazit nějakou jinou, že jo, ale musel prostě procrawlovat, chce být jako efektivní.
On jakoby nějakým způsobem vyhledávač utrácí peníze za to, že prochází weby a pak ty lidi, co něco chtějí, tak je jako posílá na nějaké weby a když prostě to udělá dobře napoprvé, tak je to prostě fajn, protože ten člověk jako je spokojený a prostě ten vyhledávač použije znovu a je to fajn. Když si to ale neudělá tak vlastně on bude muset jakože se vrátit a bude to muset znovu zkoušet a nebude spokojený, možná začne používat jiný vyhledávač. Takže ty vyhledávače se snaží být jako co nejvíc efektivní v tom jako zanalyzovat ten web a posílat tam lidi, který co s největší pravděpodobnosti tam budou jakoby uspokojení, jak se o tom bavíme pořád dokola, ale fakt to není o ničem jiném, takže je hrozně důležité, aby ten obsah byl jak pro lidi, tak pro ty vyhledávače, rychle a co nejdřív prostě srozumitelný.
A vlastně abychom těm vyhledávačům dali najevo, protože my jsme to místo které se vyplatí pro ten vyhledávač, aby tam tu návštěvnost posílal protože tím ušetří peníze prostě. Nebude se muset nějakým způsobem jako se zabývat dalšími weby, může člověka co poptává prostě novou střechu, prostě v Polici nad Metují poslat k nám a prostě dostane to a je to v pohodě a ten vyhledávač je schopný si to tak nějak vlastně zapamatovat a potom jakoby ten náš web třeba bude přednostně crawlovat a upřednostňovat, protože s ním má spojenou tu dobrou historii, ale zase je to věc, kterou nikdy za člověka neudělá plugin. Kterou prostě si ten člověk musí odpracovat a musí vlastně jít těm lidem naproti no.
Iveta: Jako takhle to zní jako šílená věda teda…
Vojta: To tak by nemělo. Já jsem chtěl spíš jenom říct, že právě naopak je to jako mnohem víc jako hra toho selského rozumu, že se vcítí do toho, co chce ten člověk a jestli z toho dokáže rychle pochopit. A že vlastně protože třeba častokrát se člověk může v těch pluginech prostě zamotat do toho, že plugin mu řekne 36 věcí, co by na té stránce šlo zlepšit, aby měl to skóre 100 z 100, ale přijde mi, že to jakoby je vlastně věc, kterou bych pokud vůbec, tak dělal až jakoby v těch jako aktivitách na místě třeba šest nebo prostě osm.
Honza: Až mnohem později.
Vojta: Jo a nebo nebo prostě vůbec, protože úplně stačí, když to bude jakoby jasně pochopitelné,, bylo tam základní pravidla, což je právě, jak jsme se bavili prostě struktura nadpisu, obrázky pokud možno originální obrázky, a název článku, z kterého to je nebo služby, z které to je. Jasně prostě, co to je a co to dělá.
Iveta: Mně to vždycky hrozně útočí na ego, když tam jako vyplním nějakej ten článek ne, teď úplně si říkám, teď jsem úplně všechno udělala a ono to svítí takhle prostě nebo mi to dá úplně jako málo? Cože?
Honza: Špatnej plugin.
Iveta: Přesně, co jsem zapla blbě?!
Vojta: Je to tak.
Iveta: Takže jako ano, jako ono tě to vlastně fakt nutí se zamyslet nad tím ok tak, ale jak říkáš selským rozumem. Jako dala jsem tam prostě správný klíčový slova prostě do těch nadpisů jako jestli vůbec jako to, co jako tam dám, do nadpisu jestli tam vůbec v tom obsahu jako je, že to je taky třeba takovej docela za mě častej problém jo, že prostě jako něco tady ten tady ten odstavec bude o tomhle, ale ve výsledku to tam vůbec není ta informace, že jo tak asi i tohodle si to možná všímá ne? Že když to jako zhodnotí celej ten článek, celej ten příspěvek, tak je tam toho jako vlastně hodně, ale taky mi přijde hrozně důležité i v těch pluginech vlastně říct si jakoby, na jaké úrovni je chci používat a vlastně toho se držet a začít vlastně od toho důležitého.
A když bych mohl strávit jako na každém článku prostě spoustu času, abych měl prostě 100 ze 100, tak to není prostě jakoby dobré využití toho času jo, že je to podobné zase jako třeba s tím čištěním zubů, já bych si mohl zuby čistit každý den, hodinu a prostě udělat sedm procedur, na nich a bylo by to jako v pohodě, ale vlastně on úplně stejně v pohodě, když si vyčistím za 10 minut prostě dobře jakože vím, že tak mi to stačí k tomu abych měl prostě zdravé zuby tak vím, že mi stačí zoptimalizovat článek, aby jako ty vyhledávače prostě věděli, o čem aby tam
ty lidi posílali a v pohodě jakože není potřeba, jakože je mnohem lepší pak vlastně že od nějaké úrovně té optimalizace mi taky přijde, že už jsou takové ty klesající návratnosti toho času, který člověk investuje, protože prostě jestli už jako, že jo. Hlavně vždycky je lepší ten čas podle mě investovat do toho obsahu, než do té optimalizace mi přijde.
Iveta: A tam vlastně s tím souvisí, že jo i s tím obsahem to, že vlastně taky záleží na tom, aby ten web byl vlastně i jako použitelnej jako funkční, že jo, aby byl se třeba rychle načítal a takhle, že jo to jsou jako další zase jako faktory, který jakoby si ten Google pak řekne: Ty jo tady se to prostě načítá dlouho, tak tohleto tady vůbec jako nebudu jako upřednostňovat, že je tam toho už dneska jako fakt jako hodně, že jo, co se musí docela jako sledovat, že jo nebo na co se zaměřit asi ne?
Vojta: Jo jako je to takové sporné téma, každý má jiný názor na to, jak třeba velkou jako roli hraje rychlost právě v tom jak Google ty weby hodnotí, ale podle mě se to dá shrnout do toho že prostě Google hodnotí ty uživatelské signály. Takže já jsem třeba docela takový tábor, že si říkám, že pokud ten web je pomalý, pokud ti lidi ho přesto používají, klikají na něho, dávají tam poptávky, tak to tomu webu asi projde.
Ale pokud ten web je prostě pomalý, tak se tomu člověku nenajde a vrátí se, že jo do toho vyhledávače, což dokáže ten Google jednoduše domapovat, tak je to prostě problém a určitě jak říkáš, jako ono to pomůže, protože není to jakože bychom chtěli vlastně zase uspokojit nějakého algoritmického boha, který by vyžadoval prostě rychlý web, ale prostě když ten web jako se načítá 7 vteřin, tak prostě nějak ty lidi odpadnou prostě. Nebudou chtít čekat nebo mají pomalý signál nebo jsou na rybách na mobilu a zrovna hledají, že by potřebovali prostě úklidovou firmu.
Prostě nevim, tam na něj prostě nebudou čekat nevím, než se načte jako za 10 minut prostě. Budou tam minutu a půjdou pryč a vlastně proto my ten web jako děláme rychlý, že ne protože to někde někdo řekl nebo protože prostě jakože jsme technici a chceme mít rychlý web, chceme, aby prostě ta pomalost neomezovala ty lidi v tom používání a tak podle mě se dá přemýšlet jako zase nad spoustou těch věcí vlastně, že jako je to logické, že prostě když ten web jako rychlejší, tak to jako pomůže a vlastně tím, že to pomůže tak ten Google si to jako zapamatuje a bude tam radši posílat ty lidi k nám než jinam a je to taková spirála, kde pořád jako na začátku, tak i konci je ten člověk, že jo ten, který něco vyhledává něco potřebuje.
Iveta: Prostě Google je „People pleaser“, že jo. Jinými slovy.
Vojta: Prostě Google je People pleaser a mají na tom postavený byznys, který jako nějakou dobu tady ještě určitě bude, takže jestli jako my chceme být toho součástí, tak na druhou stranu, že jo jako co víc bychom mohli jako ten byznys chtít jako než vlastně, že jo taky být, že jo People pleaser, že jo, těch našich jako zákazníků. No že vlastně jako mi přijde, že je to vlastně dobré v tom, že je to hrozně jako blízký, že jo framework nějakému podnikateli obecně, protože když máte prostě kamennou pobočku, tak taky tam nad těma věcma přemýšlíte tak, aby to bylo přesně jako bude to lidí příjemné aby prostě nějakým způsobem tam jakože byli rádi aby přišli znova aby řekli známym že prostě to je tam fajn
Iveta: Teď Google obecně prochází docela jako velkou jako revoluci mi přijde, že i s nástupem AI, že jo, oni se teda jako samozřejmě přizpůsobili, že jo, oni mají teď tu, jak se jmenuje Gemini, ani nevím teďko, jak se to vyslovuje pořádně, oni se k tomu jako nějak přizpůsobili a zároveň teďko tady vzniká a to nám možná můžeš vysvětlit, protože já se v tom úplně ne asi dobře vyznám.
SGE, to nějaká vlastně nová podoba toho vyhledávání, která se jako sem kvapem blíží ani nevím u nás to ještě asi úplně jako nefunguje, že jo, ale asi předpokládám že v Americe už to docela jako jede ve velkým a otázka času, kdy to přijde k nám a vlastně to úplně asi jako změní, že jo to vyhledávání…
Já třeba u sebe pozoruju, že používám hodně umělou inteligenci a už jako vidím ten benefit toho času, který mi to uspoří, že jo, když prostě chci něco honem honem najít a teď jako já nevím, vařím, špinavý ruce teď to tam nebudu jako datlovat, že jo. Prostě chci využít ten hlas prostě a tak dále. Je tam toho jako hodně, co se jako změní, že jo asi a ten Google jako docela to asi jako ovlivní ne, to vyhledávání nebo co si ty o tom myslíš?
Vojta: Přesně, určitě, tak vlastně můžeme možná pro diváky v krátkosti shrnout, co vlastně je SGE. Je to Search Generative Experience a můžeš si to představit jako malé chatovací okýnko s tím, že napíšete do vyhledávače, co hledáte, takže třeba „Tvorba webu na WordPressu“ a vlastně předtím, než budete mít jakoby mapy a výsledky normálních webových stránek, tak bude chatovací okýnko, které vám vlastně jakoby řekne odpověď podobně jako ta AI. Vlastně, když jste jako v rozhraní GPT nebo Clauda a vlastně budete si moct chatovat s tím vyhledávačem.
Takže budete prostě moct si psát: „Ne, to není úplně to, co chci, chtěl bych prostě něco, co je dražší“ a prostě on si s váma bude chatovat a pak vás třeba v nějaké chvíli může poslat klidně na nějaký web vlastně. Pokud si to lidi chtějí jakoby vyzkoušet, jak by to mohlo vypadat, tak třeba už dneska na Bingu je možnost si vlastně zapnout tady toho myslím, že se to jmenuje Copilot taky, když člověk půjde myslím, že musíte v prohlížeči Edge jít na bing.com a tam vlastně uvidí jakože v levém horním rohu nějakým způsobem tady tu záložku Copilot a může zkusit, jak by takové vyhledávání mohlo vlastně vypadat.
S tím, že Google to podle mě narolluje taky za nějakou jakoby dobu do těch vyhledávačů a i běžným lidem, vlastně všem a přesně, jak říkáš jakože změní to vyhledávání hodně. Primárně jakože se můžeme na první dobrou pobavit o největším efektu, který to jako 100% bude mít a to, že Google bude posílat ještě mnohem míň trafficu na ty samotné weby. Protože spoustu toho vlastně zodpovídají v tom jako okýnku nahoře a když prostě jsem dřív hledal jakoby „Je dobré pít čaj v těhotenství“, tak prostě jsem šel na web, kde jsem si to přečetl, ale tady prostě tyto obecné dotazy přesně jako bude schopná vlastně zodpovědět ta AI, že jo v tom vlastně okýnku. Tady v tom jako SGE okýnku a už ten člověk nepůjde nikam na web prostě jakoby tam zůstane v tom vyhledávači a na ten web se nedostane.
Takže weby budou dostávat ještě méně trafficu, což je obecně trend, který vlastně poslední roky je docela znatelný, protože kdysi byly jako, že jo jenom stránky výpis stránek, pak přibyl map, takže na spoustu lokálních dotazů vám tam vyskočí mapka, pod tím nějaké prostě věci, když třeba hledáte restauraci nebo když hledáte opravu obuvi, tak tady tyto lokální věci už tam mají tento map pack. Potom přiskočily featured snippety, takže nějaké třeba často kladené otázky jsou zase zpracované už přímo v tom Googlu a vlastně na některé dotazy máte třeba celou tu první jakoby obrazovku, kterou vidíte vlastně zaplněnou jenom tady těma jako featured snippety a třeba reklamama, že jo, které Google tam samozřejmě jako vždycky si rád dá, protože že jo to je jako ten byznys model.
Ale už tak vlastně jakože tady ty featured snippety nějakým způsobem jako ubíraly toho trafficu, který jde na ty jako reálné weby jako reálným lidem no a tady to SGE to vlastně jenom akceleruje prostě. Bude toho trafficu jako ještě míň a teď vlastně co z toho plyne, tak plyne z toho jedna úplně zase nejzásadnější věc, a to je, že my musíme mnohem lépe jako zacházet s tím trafficem, kterej k nám už přijde, že prostě, když jsme jako měli trefit 10 000 lidí měsíčně, tak nám docela prošlo, že jsme se až tak úplně nestarali jako o to, jestli každý ten člověk prostě tam jako uspokojí třeba tu svojí jako že jo vyhledávací poptávku.
Úplně nás prostě nemuselo trápit jakože ten zákazník pro nás má prostě hodnotu jako dolar, protože pořád to třeba mělo jako hodnotu 10 000 dolarů, což třeba za měsíc jako bylo super a najednou, když těch lidí jako přijdou 3 000, tak co my potřebujem udělat, tak abychom se třeba dorovnali, tomu, jak to bylo. Tak my potřebujeme jakoby zvýšit konverznost toho webu a hodnotu toho zákazníka. Takže my vlastně musíme jako ten web udělat funkčnější prostě, když už tam někdo přijde. Musíme zvýšit pravděpodobnost mnohem víc, že ten člověk vlastně udělá tam nějakou poptávku nebo tu konverzní akci.
Jsou to jakože jo pořád ve výsledku je to stejná rovnice, na jedné straně prostě traffic krát nějaká konverznost, množství poptávek, když ten traffic jako rapidně ubyde, my musíme zvýšit tu konverznost, tak prostě UX, použitelnost, musíme si to člověka mnohem víc vážit prostě. Je to jako když máte prázdnou restauraci a přijde vám tam člověk, tak vy už nemůžete si dovolit, jako si to mohl dovolit prostě McDonald, po otevření tam měl 70 lidí v řadě, prostě mu něco jakoby vrazit do ruky a poslat ho. Prostě vy musíte se o toho člověka pěkně postarat a být prostě mnohem jakoby připravenější na to dát mu maximální zkušenost, maximální zážitek, což se pak projeví třeba v té konverznosti.
A taky v tom, že musíme jakoby umět (nebo to jako ten jak Google je teďka strukturovaný) nás stlačí vlastně do toho umět jakoby z méně udělat stejně nebo více, takže jakoby vymáčknout v podstatě více z toho mála. Zase to vymáčkneme těma principa technikama, o kterých jsme vlastně mluvili předtím jakože půjdem těm lidem vlastně blíž a bude to pro ně vlastně lepší zážitek.
Iveta: Co pro to můžu udělat teď hned, abych teda jako udělala to maximum pro to, abych skočila do tohodle rychlíku rozjetýho jako včas a zvládla to se tomu přizpůsobit a všechno bylo teda dobrý, zalitý sluncem, tak můžeš nám to shrnout v nějakejch jako bodech třeba?
Vojta: Určitě mně přijdou, že jsou dva hlavní kroky.
Krok 1: Že by mi klidně přišlo už dneska docela rozumné jakože spíš upustit od takového toho obsahu psaného pro vyhledávače, jakože dřív kdybych psal článek, jako jestli je dobré pít čaj v těhotenství, tak podle mě dneska už bych byl jako mnohem skeptičtější se do toho pouštět, když pravděpodobně je to přesně druh dotazu, na který už dneska se lidi buď zrovna zeptají AI nebo za chvilku ta AI to bude v tom vyhledávači odpovídat takže různé longtail výrazy prostě různé jakoby taktiky, které fungovaly na základě toho, že prostě nebyl o tom obsah a tím, že jsme ho napsat jsme automaticky byli první, tak vlastně mi přijde, že je to trošku jako na ústupu a dává smysl jako trošku tu pozornost toho jako stáhnout a naopak ji nasměřovat což je vlastně rovnou i druhý krok.
Aby prostě ten zákazník jako měl ten lepší zážitek na tom našem webu už dneska. Jako my nemusíme čekat, než nám Google jakoby zkrouhnou konverznost o polovinu, že jo, můžeme zvýšit už dneska vlastně už dneska z toho budeme mít ty benefity tím větší, že ještě třeba ta návštěvnost je pořád docela velká. Jakože jo ještě žádné SGE v Česku ani není a tak, tak už teďka se prostě zaměřit na to jakoby kolik z těch lidí, co ke mně přijde jako udělá tu poptávku, co můžu udělat pro to, aby to bylo více a tak to prostě jakoby implementovat a snažit se tu konverznost zvyšovat, bavit se s těma lidma a nějakým způsobem možná obecně začít myslet vedle SEO i na to UX, protože jsou to velice jako propojené nádoby a jak se bavíme, že jo jako tím, že Google je „people pleaser“ tak, že jo UX je taky „people pleaser“ jakože v tomto obě mají docela manželství.
Takže přijde mi, že je dobré vlastně jít jako tomu naproti už dneska, že není potřeba na nic čekat, že člověk z toho bude mít jakože jo ty výhody i teď a vlastně zároveň bude jakoby ready.
Honza: Mně se moc líbilo, jak jsi vlastně přirovnával práci vlastně s tím obsahem jako k tomu čištění si zubů, jakože to je pravidelná kontinuální práce, která prostě jako malýma krůčkama prostě se stabilizuje, ale i vlastně jako vím, že existujou mezizubní kartáčky a malinký kartáčky, který tím, že se zaměřuješ na nějaký jako speciální jako věci, tak vlastně jako je to efektivnější.
Dokázal bys jako třeba takhle jako jeden takovejhle vlastně jako tvůj oblíbenej nástroj, který ti umožňuje prostě být efektivnější pro práci vlastně s tímhletím obsahem každodenně pomáhá?
Vojta: Tak tam jsou asi pro mě hrozně jako důležitý analytický nástroj, který se jmenuje Usermaven, což je něco jako Google Analytics, ale je to vlastně pro lidi, kteří jako já prostě nejsou analytici, ale chtějí vědět ty data, chtěj vědět rychle, chtějí vědět prostě, kolik lidí přišlo na tuhle stránku a kolik vyplnilo ten formulář. Ty lidi, co vyplnili ten formulář, tak jaká byla ta jich cesta tím webem a je to vlastně hrozně jako zlomové Google Analytics. Je to zdarma a vlastně v tom trávím hrozně moc času, protože člověk tam dokáže strašně snadno si vyklikat jako odpovědi na ty svoje jako datové otázky, které má.
Což já bych třeba s Google Analytics neuměl, když je někdo analytik, tak si umí určitě vyklikat custom dashboard a podívat se na to tam, ale já to neumím. Takže já mám strašně rád tady ten Usermaven, kde vlastně tohle všechno jakoby umím si nějakým způsobem jakoby dát dohromady.
Honza: To je ta zpětná analýza a umí tenhleten Usermaven i právě jako nabídnout nějaký nápady právě třeba s tím nástrojem jako je AI, nějaký nápady, jak dál s tím?
Vojta: Jo tak v tomhle bych možná zmínil, pokud jakože se bavíme spíš o tom, jak ten obsah možná plánovat nebo jako jak ho vlastně dělat, tak vlastně je takový možná trochu jako neobvyklý nástroj tady v tom jako směru, který se jmenuje seotesting.com. Ten vlastně umožňuje testovat, vlastně umožňuje provádět vlastně A/B testy jakože, ať už A/B testy nebo různé jakoby jejich druhy. Je to propojené s Google Search konzolí a vlastně to je pro mě úplně jakoby nejdůležitější, protože já vlastně pomocí takového nástroje můžu zjistit, co funguje a já když už to vím, když prostě vím, že jakoby fungujou návody na WordPress, tak já nepotřebuju už nutně vlastně nástroj třeba nějaký na klíčová slova nebo na něco, abych věděl, jaké psát návody a prostě vím, že to funguje. A už prostě že jo jich můžu psát jako hrozně hodně, ale potřebuju, abych věděl, že to funguje nebo potřebuju, abych věděl, že ta moje šablona, v které ty návody zobrazuji, funguje líp než ta šablona, v které jsem je zobrazoval dřív.
A vlastně proto jako já mám rád strašně moc tady ten seotesting nástroj, kterej mi vlastně umožní jakoby něco otestovat a pak vlastně z té odpovědi mně přijde, že už mám to hlavní. Že už vím, že to funguje. Prostě už vím, že tenhle článek jako tenhle layout dělá více jako e-mailových vlastně nových odběratelů než tenhle, tak to nasadím a pak vlastně píšu ty články, ale přijde mi jakože je to možná jako napsat, jak udělat ten dobrý obsah, tak jako milion cest. Že prostě člověk může využít prostě konkurenci, spoustu nástrojů spoustu jako různejch jako AI writerů a tak, ale ve výsledku mi přijde, že to jestli to funguje, tak možná přesně říká, že nejdůležitější.
A vlastně proto já mám rád tady tu dvojici nástrojů. Jako jeden na to testování a druhý pak už spíše se můžeme podívat jak to je teď a zkusit si z tama vylovit jako odpovědi na nějaké otázky.
Iveta: A to jsou promiň to jsou ještě jednou který ty nástroje?
Vojta: Takže Usermaven na tu analytiku, protože je to Google Analytics zlobotimizované a tady ten SEOtesting je vlastně na to testování. Proto je to matoucí, protože jsem tady tak říkal.
Iveta: A ještě nějaký další třeba doporučený nástroje k tomuhle?
Vojta: Jo určitě, podle mě jakože každý nástroj, který je podle podle mě nějako dobou na trhu, tak jako má své místo a jako je dobrý jako důvod, proč existuje. Tady z těch českých jako určitě mám strašně rád Collabim, Marketing Miner, kde vlastně člověk může trackovat klíčová slova, dívat se na propady a vlastně, jak jsme se bavili o tom čištění zubů, tak to je vlastně součástí vždycky té naší rutiny, že se díváme jakoby, jak se třeba na měsíční bázi jako vlastně mění ty pozice, když se v něčem propadneme, tak víme, tady se ten zub asi úplně dobře nevyčistil, tak jako pojďme se tam prostě vrátit a nějakým způsobem to zaktualizovat, rozšířit. Takže určitě tady na monitoring jako vlastně už vyloženě toho SEA, tak tady tyto nástroje myslím že ani s Collabimem ani s Marketing Minerem člověk chybu neudělá.
Kromě toho, že se tam dá ten obsah vlastně měřit, tak se dá vlastně i hrozně dobře plánovat, ať už jako ty klíčová slova, různé analýzy konkurence, různé reporty, takže tyhle nástroje rozhodně jako mají svoje místo. Stejně tak Ahrefs, pokud jako člověk třeba nějakým způsobem pracuje v zahraničním prostředí v zahraničních webech přijde mi, že na češtinu je to zbytečně jednak drahé a hlavně i ta data jako jsou horší, protože prostě není pro ně Česko, že jo, zajímavý trh. Takže tam bych se držel tady těch dvou českých nástrojů a jinak je to potom, že vlastně pro každou oblast se určitě dá vybrat spoustu věcí, které člověku tu práci usnadní. Ale pořád je to vlastně jenom o tom jakože člověk musí jako první vědět, že to, co dělá, proč si to chce usnadnit nebo, aby vůbec to byla smysluplná práce. Protože to jen, že třeba existuje super AI writer na články, že neznamená, že je třeba dobrý nápad zrovna na tom projektu nějaké články vůbec jako psát no.
Iveta: Hm, to to jsou souhlas no, jako taková ta fakt jako teďko tvorba, jak se s tím roztrhl pytel, že vlastně všichni dělají ty AI články, protože vlastně Open AI, že jo, Chat-GPT, všichni to tam sypou…
Vojta: Ale že jo, zároveň to nečtou, protože, kdyby to četli, tak třeba ví, že byste sem přijít nechtěli. Každopádně, mám ještě jeden nástroj, který podle mě jako do toho skvěle zapadá, do toho coloritu. Já ho používám vlastně na všechno od reportingu, přes tvorbu všeho možného, je to make.com. Jako dříve se to jmenovalo Integromat, teď už je to taky jakože globální byznys, ale je to vlastně velice jednoduchá platforma, kde si člověk může vyklikat automatizace. Tak je třeba i pro ty malé weby jakože máme automatizace, že když někdo přidá hodnocení na Google, tak se nám to automaticky vezme a vloží do webu a přesně takové jakoby jednoduché prostě automatizace si tam člověk umí docela sám, a nebo jako s nějakou drobnou pomocí někoho, kdo vlastně je v tom jako zběhlejší, vyklikat. Vlastně usnadní to spoustu práce místo toho, aby každý měsíc musel jako 25 minut prostě překlikávat recenze, tak se to prostě děje v reálném čase a ten web nějak třeba žije, aniž by třeba ten člověk jako musel nutně jako k tomu alokovat svůj čas nebo nějakého svého kolegy.
Iveta: To je i ten nástroj, jak ti třeba vyplňuje, že jo nějak platby, faktury ti nějak spárovává?
Vojta: Jo to ono, je to je to přesně tak, je to vlastně jakoby prostředí, kde je spoustu modulů a kdy si z těch modulů můžeš poskládat svoji workflow. Takže můžeš tam využít jako i různé fakturovací nástroje. Nebo když někdo odešle formulář, to je třeba super, jak je to už za hranu toho webu a když někdo odešle formulář, tak co se má třeba stát. Takže třeba někdo odešle formulář, formulář v CRM se založí pro toho člověka profil, naplánuje se e-mail, který mu přijde za týden, potom se ten formulář odeslal, jestli jakoby je spokojený s tím, co dostal a tak dále. Takže jakoby pro každý byznys, každý byznys je jiný, ale spoustu má společné, to že chce, aby ti lidi byli s tím spokojení.
A přijde mi, že v tom ty automatizace můžou člověku jako zase z těch zad jako odejmout nějakou tíhu, kterou tam má, protože to dělá třeba teď sám že jo. Což obzvlášť u těch menších byznysů je častý příklad, že spoustu lidí nebo, že spoustu vlastně těch majitelů dělá spoustu věcí samo, protože tak to prostě je.
Iveta: Kde se vzděláváš nebo kde sleduješ nějaký jako že jo zdroje třeba nevím prostě SEO specialisti nebo vyloženě to téma SEO, kde to jako sleduješ, kde se tím inspiruješ, sleduješ ty trendy v podstatě.
Vojta: Jasně a první co mi přijde, že nic nenahradí to testování a ta data, že prostě ať už vám jakýkoliv specialista řekne cokoliv, tak prostě vy nikdy nevíte, jestli to bude na váš projekt fungovat. Naopak něco by mohlo fungovat na vašem projektu vám žádný specialista nikdy neřekne, protože dělá v korporátním prostě prostředí korporátní SEO a nebude to fungovat prostě na jejich jako obří prostě že jo jakoby lékárnu, ale na váš prostě malý web, který jako prodáváte květiny to klidně fungovat může.
Takže jako testovat mi přijde, že to je za všechno jakoby vzdělávání. Přijde mi, že spoustu lidí vlastně má trošku takový jako mód, že vlastně čeká jako na ty informace, než někdo jako přežvýká, že někdo jako řekne, že jako někdo doporučí, ale jako samozřejmě sleduju kromě teda tady toho testování vlastně i spoustu zdrojů. A asi to můžeme rozdělit na češtinu a angličtinu. Takže v angličtině ten trh samozřejmě jako nepřeberný a přijde mi většinou nejlepší se zaměřit se na zdroje, které dělají něco vám podobného.
Pokud prostě jste instalatér a máte svůj web, tak se dají najít jako zdroje, které jsou vyloženě jakoby dobré pro když ne přímo pro instalatéry, tak minimálně pro nějaké jako jednočlenné prostě online byznysy a toho, co můžou dělat. Takže z takových těch jakoby evergreenů jsem určitě chtěl doporučit Ahrefs blog, pokud vám nedělá problém angličtina, z podcastů třeba Authority Hacker Podcast, co je vlastně Mark a Gale, kteří nějakým způsobem taky vlastně hodně jakoby ty témata jako berou z toho byznysového hlediska, propojují to do toho SEA a mohli bychom tady být že jo další tři dny, protože Angličtina je super rozsáhlá a přijde mi, že možná i snazší si tam vlastně ty vaše jako zdroje najít. Protože docela často jako rychle poznáte, co je vlastně fajn, koneckonců se můžete i jako zeptat AI, že jo, co vlastně přesně děláte, co by vám doporučil sledovat za zdroje.
No a z těch českých přijde mi, že jako v Česku máme strašně jako dobrou vlastně infrastrukturu nějakých akcí, tak to je možná první věc, kterou bych klidně jako doporučil, že vlastně bývají SEO Meetupy, ať už v Praze SEOLoger nebo v Brně SEO jako Brno tyto vlastně jakoby pravidelné akce, které mají meeting každý měsíc víceméně, mají potom taky nějaké jako výjezdní zasedání. Prostě nějakou jako víkendovou akci, kam se člověk může přihlásit většinou za nějakou symbolickou částku a vlastně vlastně na jaře může takhle na ten SEOloger, na podzim zase na SEO Boot Camp.
A vlastně to mi přijde úplně nejvíc, protože člověk se tam potká s lidma, kteří mají nějaké byznysy a vlastně podle mě to úplně tak až dobře jako nenahradí a zároveň v té komunitě pozná i ty lidi, které pak může dál sledovat. Prostě ať už na sítích, že jo, na LinkedInu, prostě v nějakých jako newsletterech, takže akce mi přijdou super, pak konference, že jo taky.
Iveta: Vlastně tam tě můžou taky potkat, že jo..
Vojta: Vlastně dost jo, je to ten stejný princip, ale zrovna v tom našem českém prostředí bych klidně jako doporučil kromě takového toho, že člověk může naskákat jako na ty zdroje, které sám najde, do facebookových skupin a na ty weby, tak mi přijde že nic se fakt nevyrovná té akci, kde člověk prostě z těch lidí dostane už nějaký dojem. A vlastně může pak sledovat ty lidi a bavit se s těma lidma, z kterých ten dojem získal, že jo nejlepší. Nebo mu jenom prostě přijde, že jako mají nejblíž tím, co dělají, tomu, co dělá on. Protože ve výsledku vždycky je to o tom, aby to fungovalo vám a přijde mi, že tady ty akce jsou úplně bezprecedentní už jen tím, jak ti lidi vás tam hrozně rádi jakoby sdílí tu svou jako knowledge a know-how, že mi fakt přijde, že tomu se jako článek nevyrovná no.
Iveta: A zároveň samozřejmě, každej se může ozvat přímo tobě teda když bude někoho zajímat že jo.
Vojta: Jo, co bude kohokoliv zajímat, tak určitě se může mě ozvat, každou středu taky streamujeme na YouTube. Je to zdarma. Je to prostě na YouTube, takže může přijít na stream a můžeme cokoliv probrat na streamu.
Iveta: A to je od kolika hodin?
Vojta: Je to od 20 hodin, každou středu, máme takové YouTube pivo, teda bez piva, teda většinou. 🙂 Ale jo, řešíme tam jako okolo. Obzvlášť pokud jako máte třeba web, který jako nabízí nějakou službu, tak tím, že je to vlastně to, co já dělám primárně, tak vlastně tady jako občas tam vyklikám nějakou automatizaci v tom Makeu, občas jenom třeba někdo pošle svůj web na takovou review, kdy vlastně si to třeba projedem a řeknem si, co by se tam dalo zlepšit, občas má někde nějaký problém s něčím, tak to vlastně vyřešíme a je to takové prostě interaktivní jako není to určitě já bych tam něco prostě hodinu a půl prostě vykládal, ale je to spíš takové, že co v chatu lidi zajímá, tak já tam nějakým způsobem jakože rozpracovávám a většinou si jako užijem takové prostě online pivo no.
Hoza: No můžu mít jednu takovou ještě podpultovou otázku?
Kdyby si mohl třeba jako doporučit nějakej workshop nebo nějakýho mentora nebo někoho, kdo vlastně jako pro někoho, koho by tenhleten obor jako nadchnul a chtěl by se mu jako víc věnovat, tak vím, že prostě jako když jdu na nějakej kurz nebo něco takovýho dlouhodobějšího, co má nějakou hlavu a patu, tak máme v Čechách něco takovýho jako SEO škola a je to fakt dobrý?
Vojta: Jo tak určitě. Pavel Ungr dělá školení a vlastně obecně ti profesionálové dělají školení, takže třeba Martin Žatkovič dělá školení. Byl jsem na jeho školení AI, bylo to super. Pavel Unger dělá školení s tím, že pokud je to ta věc, kterou řešíte. Určitě je to super taky. Zdeněk Dvořák dělá školení linkbuildingu. Taky jsem tam byl, taky je to super. Přijde mi, že jak je ta scéna malá v Česku, tak ti lidi jako hodně hlídají, protože víš, kdyby udělali něco, co prostě nebude dobré, tak prostě se nemají, kam schovat jo, že prostě nejsme v Americe.
Takže většinou, když už jakoby někdo něco dělá dlouhodobě tak zároveň ta komunita o tom ví a nějak to vlastně akceptuje. Protože jinak by prostě jako mu to dala sežrat, takže mě přijde, že tady vlastně z těchhle jakoby matadorů vlastně člověk jako neudělá nikdy chybu, když si na to školení zajde. Zase bych si hodně vybíral podle toho tématu. Prostě pokud je to téma, které jakoby já řeším, které mě zajímá, tak bych tam šel a mně se to vždycky zatím vyplatilo královsky.
Honza: Což je právě jako trošku takovej ten problém pro toho začátečníka, protože tyhle ty obory už ty témata jsou hodně specifický.
Takže když seš vlastně jako junior a potřebuješ aspoň si udělat nějaký jako povědomí o… Dneska jsme tady nakousli šest, sedm jako to úplně oborů, který by se daly jako na tři hodiny prostě rozebírat, tak jestli je něco takovýhle uceleného a klidně „nevím“ je správná odpověď že jo.
Vojta: A mně přijde že to setkání popravdě, protože na tom setkání člověk prostě může přijet a může jakoby přesně jakoby není hloupé otázky a prostě, že jo, když večer budeme sedět u piva budeme mít 5 hodin tak se probere prostě všechno a člověk pak třeba i zjistí jako vlastně, jak se odborně říká třeba té oblasti, s kterou on bojuje. Protože má třeba pocit jakože vlastně třeba neví ani proč. A třeba někdo mu řekne „no ale podívej, ty nemáš vůbec žádné zpětné odkazy“, ty by ses měl začít věnovat něčemu, čemu se říká třeba linkbuilding.
A člověk si řekne, „Aha!“ a pak už třeba doma, že jo si k tomu může to školení najít. Takže mě přijde fakt se jakoby nic asi nevyrovná jako tady té jako živé interakci, ale zároveň jako na podstránkách všech tady těch školení jako je podle mě vždycky dost dobře vyspecifikované, pro koho to je, jaký to má účel a člověk se v tom může shlídnout nebo naopak nemusí, to je taky úplně v pohodě. Ale když jako někdo úplně takový, že by se chtěl trochu rozkoukat vlastně vím, že existuje i nějaká digitální akademie se to jmenuje, což je vlastně kurz a já teďka možná komolím ten název, ale je to prostě jeden semestr a vlastně má to takový jakoby víkendový, jako víkendovou frekvenci, dělá to Jindra Fáborský, je to super taky, ale je to už jak obecně marketing, není to jako jenom vyloženě SEO…
Honza: Takže tak. Možná příští středu se potkáme kde?
Vojta: Příští středu se potkáme na mém YouTube kanále Vojtěch Bruk na streamu a tam to můžem klidně všechno doprobrat.
Iveta: Super, díky moc.
Vojta: Já moc děkuju za pozvání, taky díky.