← Zpět na všechny články blogu

Developer fiction 2077: Jak Srigi vidí budoucnost vývoje a internetu

Iveta Zlatníčková
Iveta Zlatníčková Aktualizováno 22. 10. 2025 – 4 min. čtení

Tuto epizodu berte jako speciální díl tak trochu vytržený z našeho standardu. Chtěli jsme si popovídat o budoucnosti toho, co se už dnes zdá jako realita. Od Dev-Fi po lokální LLM, burzu requestů i pád internetu.

Spoiler alert: Nečekejte žádné konkrétní rady ani tipy, jak dnes zrychlit váš web. Tohle bude pohled do budoucnosti podobný tomu, co byste rádi četli ve své oblíbené sci-fi knížce.

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

Kdo je Srigi v roce 2025

Když se na meetupech spouští vlna vzpomínek na „doby, kdy jsme deployovali přes Total Commander“, Igor Hlína, kterému v komunitě programátorů neřekne nikdo jinak než Srigi, kroutí hlavou.

Jsem starý programátor. Low level. A chci vědět, co bude a nemluvit o tom, co bylo.

Zatímco jiní soutěží, kdo má za sebou více let s DHTML a FTP, Srigi přichází s vlastní disciplínou: developer fiction (Dev-Fi). Ta má sloužit jako hřiště pro myšlenky, jak bude vývoj vypadat za 5, 10 nebo 52 let. Nebo třeba v roce 2077. Jo, ten Cyberpunkový.

Zkusil jsem dvakrát, třikrát takovou diskuzi utnout a většinou to skončilo výsměchem. Každopádně se nerozvinula mým směrem… tak jsem na to udělal přednášku.

Requesty z budoucnosti: server neexistuje a request má sociální skóre

Srigiho představa webu budoucnosti? Server neexistuje. Request se pošle a první frontová služba ho obohatí o identitu uživatele (nebo entitu, kdo si o data žádá). Co dnes řešíme jako „tracking“, bude běžná součást requestu.

A pak? Ten request půjde na HTTP burzu.

Přichází mi tu request od social score tři tisíce. Kdo ho chce zpracovat?

Víc score = víc priority. Tak trochu jako život. A jak říká Srigi – tohle už ani není fikce. Cloudflare a spol. už staví nástroje, které se k tomu dost přibližují.

LLM na domácí grafice

Od requestů zpět na zem. Tedy domů. Ke stolu. A k RTX 4090.

Srigi chtěl hrát Cyberpunk ve 4K a díky tomu si rozjel lokální LLM, zkoumal kvantizaci a Hugging Face, a dneska se v tom vozí víc než v Night City.
Jeho požadavky? Jednoduché:

Aby byli dobrý kódeři. To je prostě jediné o co jde.

Frontier modely (OpenAI, Anthropic…) jsou výkonnější. Ale když to padne? „Já zapnu grafiku a pokračuji v práci.

A když se ptáte, co je lepší – víc hloupých neuronů nebo míň těch chytrých? Srigi má jasno:

Víc hloupých neuronů je lepší než míň chytřejších neuronů.

AI 2027: Skynet doma a dvě cesty vývoje

Znáte dokument s názvem AI 2027? Varování: není to sci-fi. Je to velmi uvěřitelná projekce budoucnosti.

Scénář #1:

Model vylepší model, který vylepší model. Vývoj letí exponenciálně, výkon roste, lidstvo nestíhá.

A výsledek?

V roce 2030 ke hvězdám nepoletí lidé, protože ti už tu mezitím nebudou, ale AI či GPT-9.

Scénář #2:

Západ a Čína se domluví. Stopka vývoje na 2 roky. Vzniká Safer 0, model vzniklý spojením obou civilizací. Vývoj se zpomalí, ale výsledek je srovnaný s cíli lidstva. AI lidstvo nevyhubí, ale pomůže jim.

Vznikne takzvaný model Safer 0, který vznikne merge-nutím čínských a západních modelů… deployneme a je to safe.

Internet se zavařil. Jdeme na pivo

A pak přišel zlom – budoucnost internetu. Ale ne jako o síti. Spíš jako o zombie.

Čím dál víc contentu, co je například na linkáči se nedá číst. Další. Internet pokazíme do takové míry, že se všichni na něj postupně vykašleme a půjdeme radši na kávu a pivo.

Bot lajkuje bota. Feed je plný reklam. A nikdo už vlastně neví, kdo s kým mluví. Tohle není deprese – to je scénář, který se pozvolna plní.

Paralelní web. Pro lidi

A co bude dál? Offline.

Vize alternativního internetu? Ne jako appka, ale jako knihovna, dílna, sdílená komunita. Paralelní vesmír bez clickbaitů, algoritmů a virálů. Místo, kde můžete lepit, pájet, bastlit, pít kafe. A mluvit s lidmi. Ne s AI modely.

To je můj plán, jak internet padne – začnu dělat nějaký krásný hardware.

Co si z toho odnést (i když nejste ajťák)

  • Neuctívejte fosilie (v řeči ajťáků jQuery, Gulp & spol.). Přemýšlejte o tom, co bude a budoucnost berte míň jako samozřejmost.
  • Lokální AI dává svobodu a soukromí; cloud je silnější, ale křehký (a placený za token).
  • Cíl AI pro vývojáře je prostý: Aby byli dobrými kódery. Technologie jsou jednoduše nástroje. Ne cíl.
  • Internet se může „přeAIčkovat“. Možná, že ten největší luxus bude offline čas strávený s lidmi. A někdy je nejlepší prostě vypnout, jít na pivo a znovu si uvědomit, co dává smysl.

Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů

Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.

Srigiho čtení na přežití

  • Adrian Newey – Jak postavit monopost F1.
  • Peter F. Hamilton – Porucha reality.
  • Časopis Amatérské rádio – pro každého, kdo má rád, když to pípá, svítí nebo pájí.

🎧 Poslechněte si epizodu na Spotify:

Nebo si ji pusťte na YouTube:

Zůstaňte s námi v kontaktu

Jednou za měsíc posíláme souhrn novinek. Nemusíte se bát, spamovat vás nebudeme a odhlásit se můžete kdykoliv...

Karel Dytrych
Tým Váš Hosting
Vyzkoušejte náš trial na týden zdarma

Garance 14denní záruky vrácení peněz

Vyzkoušejte server na týden zdarma

Vyzkoušet server

Je váš web připravený na éru AI?

Stáhněte si praktický checklist

Jak přežít v éře GEO