← Zpět na všechny články blogu

Jak využít svůj server naplno?

David Janík
David Janík 24. 1. 2019 - 10 min. čtení
Blog

Ke všem našim serverům poskytujeme root přístup a díky tomu si na serveru můžete nainstalovat celou řadu aplikací a v tomhle článku vás chceme inspirovat, jak toho využít.

Můžete si server přizpůsobit podle potřeb, nainstalujete podporu jakéhokoliv programovacího jazyka nebo databáze či rovnou hotové aplikace, které pomůžou s podnikáním.

S námi se nemusíte bát, že si server rozbijete a budete na to sami. V ceně VPS máte i naší podporu, a tak nám můžete klidně napsat, že potřebujete na server něco nainstalovat nebo s něčím pomoct.

Proč se vyplatí vlastní server?

Server už dnes nemusí být jenom pro webové stránky nebo firemní infrastrukturu, ale můžete si doma vytvořit úložiště s media serverem anebo si vytvořit privátní VPN, která bude jenom pro vás.

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

Přesně z těchto důvodů se vyplatí mít vlastní server, protože si jej dokážete upravit, jak přesně potřebujete. Můžete aplikace samozřejmě i odinstalovat a vymyslet pro server jiné využití.

Možnosti je opravdu spousta a tenhle článek vám pomůže přemýšlet nad využitím serveru trochu jinak. Je škoda mít VPS a využívat jej pouze z poloviny, nemyslíte? Když server může být skvělý pomocník i doma.

Ta největší výhoda ovšem je, že server je zapnutý 24/7 v kvalitním datacentru a je připojen k internetu linkou 1Gbps. Takže vlastní domácí Netflix nebo VPN se určitě vyplatí. 🙂

Co všechno můžu na server nainstalovat?

Opravdu jenom záleží, co přesně potřebujete a internet je tady díky bohu už dlouho, a tak najdete aplikaci skoro na všechno. Většinou jsou open-source, takže jsou zdarma.

Nevýhoda je, že aplikace zabírají více místa než obyčejné webové stránky, a tak se na to musí myslet.

Servery můžete využít jako:

  • Úložiště
  • Media server (na přehrávání videí a fotek)
  • Vlastní VPN server
  • Pomůcky k podnikání (marketing, vzdělávání i vlastní CRM)

Omrknout VPS

Jak probíhá instalace aplikací?

Každá aplikace má svoji dokumentaci, většinou najdete odkaz na webových stránkách, ale v tomhle článku máte vše připravené. 🙂

Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů

Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.

Většina aplikací nabízí i více možností instalace. Buď přes SSH nebo si stáhnete balíček, který se uloží na server a pak provede instalaci přes prohlížeč. Pak určitě najdete i různé skripty, které po spuštění pomůžou celou aplikaci nainstalovat krok po kroku.

Návodu je na internetu spousta a pokud si nejste jistý, tak doporučuji hlavně videa na Youtube, tam je spousta materiálu a můžete jednoduše kopírovat postup někoho jiného.

Tipy na skvělé aplikace

Next cloud

Díky Nextcloudu získáte vlastní cloud, který bude dostupný odkudkoliv na světě a budete mít nad ním kompletní kontrolu. Nextcloud má aplikace, jak mobilní (Android, iOS), tak i pro PC (Win, OS X, Linux). Takže správa odkudkoliv

Uvnitř Nextcloudu

Má i vlastní “App Store”, kde si můžete aplikaci ještě více přizpůsobit. Nextcloud je samozřejmě zdarma a můžete si je bez žádného omezení nainstalovat na server.

Instalace

Na blogu máme podrobný návod, jak Nextcloud nainstalovat a další informace o Nextcloudu, hlavně o bezpečnosti.

PS: Uvnitř návodu se schovává slevový kód na 10% 🙂

OpenVPN

Pojem VPN jste na internetu určitě někde zahlédl. Jedná se Virtual Private Network a díky aplikaci OpenVPN můžete vytvořit “most” mezi domovem a kanceláří. Např. máte na síti uložené soubory, ke kterým se můžete dostat pouze v kanceláři, ale díky VPN k nim budete moct přistupovat i z domova.

Nastavení uvnitř klienta

VPN je rychlý a bezpečný způsob, jak přistupovat na firemní infrastrukturu nebo brouzdat v kavárně po internetu, protože komunikace je šifrovaná. Navíc pokud máte server u nás, který je připojen v datacentru 1 Gbps linkou, tak brouzdání po internetu bude mnohem rychlejší. 🙂

Instalace

Na server je nejdříve potřeba nainstalovat aplikaci OpenVPN, jedná se o další open source projekt, takže je zdarma.

Návod v češtině, jak nainstalovat OpenVPN + Video

Na VPN se pak připojíte pomocí desktopových nebo mobilních klientů, které se stáhnou a nainstalují jako každá jiná aplikace. Vše je v návodu vysvětleno.

Kodi

Kodi je multimediální centrum, které můžete vytvořit na svém PC/serveru anebo pomocí Raspberry Pi udělat televizi konečně chytřejší a zábavnější. Budete moct přehrávat hudbu, filmy, seriály anebo fotky.

Všechno si budete moct uspořádat, jak budete chtít a Kodi je i v češtině! Aplikace je i pro Android a iOS.

Vlastní Netflix

Díky addonům můžete změnit vzhled anebo přidávat funkcionalitu. Kategorie AudioVideo pomáha streamovat obsah po internetu, Programs a Services poskytnou užitečné nástroje a kategorie Web interfaces je pro vzdálené ovládání.

Instalace

Na vlastní wikipedii má Kodi návod pro všechny možné zařízení a operační systémy.

Návod instalace.

Moodle

“Virtuální učebna”, tak by se dala v krátkosti popsat aplikace Moodle, která pohání online vzdělávání na celém světě. Kdekoliv a kdokoliv může založit kurz a sdílet je s žáky, klienty anebo s kamarády, ať už jsou kdekoliv.

Nikdy není pozdě, naučit se něco nového. :-)

Používá se hlavně ve firmách, kde můžete pravidelně prověřovat znalosti svých zaměstnanců anebo vytvořit kurzy pro nové zaměstnance a ulehčit, tak jejich onboarding.

Hlavní vlastnosti

  • studijní materiály ke stažení vč. souborů či prezentací
  • diskusní fórum / chat
  • úkoly pro účastníky kurzu
  • automaticky vyhodnocované testy
  • slovníky, databáze a ankety

Instalace

Moodle stačí nainstalovat na VPS pod (sub)doménu, kde chcete mít Moodle dostupný.

Na blogu máme návod, jak moodle nainstalovat.

Mautic

Marketing je součástí každého podnikání a těch nástrojů, které na internetu jsou, je opravdu nepřeberné množství a je těžké vybrat ty “správné společníky”. Díky Mauticu máte všechno v jednom a můžete posílat mailové kampaně, sledovat uživatele, vytvářet formuláře, starat se o social media a kvalitní reporty jsou samozřejmostí.

Takhle to vypadá uvnitř aplikace

Mautic má také velkou komunitu a to vždy znamená skvělý support, aktualizovaná dokumentace a jistotu, že se na aplikaci neustále pracuje. Doporučujeme občas zabrousit i na jejich blog, kde se dozvíte spousty tipů, jak Mautic využívat naplno.

Instalace

Probíhá na vlastním serveru, kde můžete mautic nainstalovat pod svoji subdoménu a odtamtud spravovat marketing pro více projektů najednou.

Kompletní návod, jak Mautic nainstalovat najdete na našem blogu. Včetně podrobnějšího popisu, co Mautic všechno umí.

Jak pořádně využít CMS?

WordPress, Joomla, Drupal

Když přemýšlíte o vytvoření osobního blogu, firemní stránky nebo prodejního webu, tak jste určitě narazili na možnost vytvoření stránek na redakčním systému, resp. o WordPressu, Joomle anebo Drupalu. Všechny projekty jsou open source a jsou zdarma.

Je to nejlevnější a nejrychlejší cesta, jak si vytvořit vlastní web. Administrace jsou velice intuitivní a všechny projekty mají velkou komunitu, která ráda poradí. Na internetu najdete spousta učebního materiálu vč. video-návodů v češtině a většinu problémů už před vámi někdo vyřešil.

Pro inspiraci doporučuji navštívit oficiální stránky WordPressu, kde uživatelé hlasovaly pro nejlepší weby na WordPressu.

Instalace

Výhoda provozovat redakční systém na vlastním virtuálním serveru je především ve volnosti, jak můžete server nastavit. Různé šablony potřebují jiné PHP parametry, které si na VPS budete moct upravovat, také u nás na serveru můžete přepnout na jiný webserver Nginx, který WordPress hodně nakopne. V neposlední řadě jde hlavně o výkon, kde máte jasné parametry a s nikým se nedělíte.

Hlavně ve VPS Centru WordPress a PrestaShop nainstalujete na jedno kliknutí nebo můžete využít náš WordPress hosting, kde se nemusíte starat o instalaci ani aktualizace.

Klasický postup instalace je stáhnout si poslední verzi z oficiálních stránek projektu, nahrát na FTP, připravit databázi a instalaci dokončíte ve webovém prohlížeči.

Návod pro: WordPress, Joomlu, Drupal

Stáhnout: WordPress, Joomlu, Drupal

Presta, Magento, WooCommerce

Jestli máte jedinečný produkt nebo jenom chuť podnikat, tak na svůj vlastní server si můžete zprovoznit vlastní e-shop. Je to stejně jednoduché, jako v případě WordPressu a vlastní e-shop můžete mít v provozu během jedné probdělé noci. 🙂

Je to nejjednodušší způsob, jak začít s podnikáním a zkusit, co to všechno obnáší. Mezi nejpopulárnější e-shopová CMS patří Prestashop, Magento a WooCommerce, který si stačí stáhnout ve WordPressu jako plugin a z obyčejné stránky pomůže vytvořit hezký e-shop.

Každý projekt má velkou komunitu, a tak si můžete být jistý, že problém, který máte už někdo vyřešil před vámi.

Instalace

WooCommerce musíte nainstalovat jako WordPress a stáhnout plugin, který e-shopovou část aktivuje.

Prestashop nainstalujete ve VPS Centru na jedno kliknutí.

Magento je už robustnější systém a instalace vyžaduje větší úsilí než u předchozích systému a také větší požadavky na server, hlavně co se týče RAM.

Návod pro: Magento, WooCommerce, Prestashop

Stáhnout: Magento, Prestashop

DokuWiki

Wikipedii zná snad každý, najdete tam informace snad o všem a komunita vytváří a spravuje obsah, který se tam dostane, tak aby zaručila důvěryhodnost a aktuálnost informací.

DokuWiki se hodí do větších projektů nebo firem, kde chcete mít na jednom místě důležité informace např. kam se ukládají zálohy, jaké jsou návaznosti procesů, důležité kontakty apod. Pak už stačí jenom poslat tajný odkaz zaměstnancům a budou mít vždy přístup k těmto informacím.

Ukázka, jak může vypadat i vaše Wikipedie.

Také pro nové zaměstnance to je skvělá pomůcka pro onboarding. Dozví se důležité informace o nově firmě a bude mít lepší přehled, jak to uvnitř funguje.

Instalace

Stejný princip, jako u dalších CMS, stáhnete soubor, nahrajete jej na server a přes prohlížeč spustíte instalaci.

Návod pro instalaci. Stáhnout DokuWiki

PhpBB

Pro různé potřeby můžete využít i vlastní fórum, kde můžete zákazníkům poskytovat podporu anebo vytvořit novou komunitu se společným zájmem, třeba ohledně kryptoměn anebo sportu..

Když dokážete na jednom místě shromažďovat lidi se společným zájmem, tak firmy jsou ochotny dávat velké peníze, aby se svojí cílové skupině zobrazili.

Nejznámějším systémem pro fórum je phpBB, které je s námi od roku 2000 a získalo si příznivce po celém světě a má největší komunitu. Jedná se o další open source projekt a je zdarma.

Názorná ukázka, jak můžete vypadat i vaše fórum.

Instalace

V dokumentaci najdete požadavky na server, které splňuje skoro každý LAMP server a step-by-step návod, jak postupovat při instalaci.

Stáhnout phpBB

Naše servery jsou na 7 dní zdarma, tak můžete provést objednávku, všechno nejdřív otestovat a až poté se rozhodnout. 

Omrknout VPS

Zůstaňte s námi v kontaktu

Jednou za měsíc posíláme souhrn novinek. Nemusíte se bát, spam neposíláme a odhlásit se můžete kdykoliv...

Karel Dytrych
Tým Váš Hosting
Vyzkoušejte náš trial na týden zdarma

Garance 14denní záruky vrácení peněz

Vyzkoušejte server na týden zdarma

Vyzkoušet server