← Zpět na všechny články blogu

Rozhovor o redesignu našeho webu

  • Míša Koutná
  • 10. 7. 2017
Rozhovor o redesignu našeho webu

Velký okamžik pro každé webové stránky? Nový design! Váš-hosting.cz si redesignem nedávno prošel a své návštěvníky potěšil svěží grafikou s energickou zeleno-bílou kombinací. Proč zrovna barvy limetky? Proč vůbec nový redesign? Vyzpovídali jsme hlavního redesign “dozorce” a zjistili pro vás zákulisní informace - Karel Dytrych se o ně rád podělil. Pojďte se začíst do nového rozhovoru

Redesign webu je celkem velký krok. Co bylo hlavním podnětem?

Původní web už byl zkrátka za zenitem. A to daleko. Jak šla doba chybělo plno prvků responzivita, pohodlné objednání více domén naráz a takhle by se dalo pokračovat velmi dlouho..

Měl jsi představu o tom, jak mají stránky vypadat nebo jsi nechal volnou ruku grafikovi?

Pokud jde o grafiku, tak jsem určitě chtěl navázat na předchozí styl a grafiku, kterou měl na svědomí Honza Kulda už dřív. Ale kvůli jeho vytíženosti jsme ladili nakonec grafiku s Julií Kirchnerovou.

Kdo konkrétně redesign dělal, jak samotné práce probíhaly a jak dlouho trvaly?

Redesign trval asi ¾ roku a podíleli se na něm hlavně lidé z Webového servisu. Asi 2 měsíce se ladily drátěné modely a prototypy, aby se podchytily všemožné stavy při objednávkách či transferech domén. Na stránce je spousta složitých interakcí a typových stránek. Poté bylo potřeba udělat grafiku jednotlivým typovým stránkám a nakódovat je včetně mobilní verze.

Poté si vzal vše na starost programátor, který se pustil do oživování stránek. U hostingového webu je to opravdu složité. Jsou tam napojení na různé registry domén, na zákaznický účet, na fakturační systém, na platební bránu, na systém, který instaluje nové servery atd.

Složité bylo také celý web naplnit obsahem, přeložit, synchronizovat překladatele. Museli jsme kvůli novému webu změnit řadu nápověd atd.

Na závěr bylo několik kol testování a odlaďování a slavnostní spouštění.

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

Postupovali jste při redesignu dle určité strategie?

Postupovali jsme klasicky analýzou, prototypováním, testováním prototypů, kreslením, kódováním, programováním, překládáním. Pak jsme ladili marketingové věci jako různé analytické nástroje, google tag manager, hotjar, facebook pixel a další. Ono se to nasčítá. Dost to ale ulehčuje Google Tag Manager.

Jsou nějaké webové stránky, které vás inspirovaly?

Určitě jsme se dívali i na weby konkurence. Hlavně té v zahraničí. Vycházeli jsme ale dost z vlastních zkušeností a nasbíraných dat.

Objevily se při redesignu  problémy? Co bylo největším “oříškem”?

Překážek byla hromada. Nejvíc práce bylo s procesem objednávky domén a hostingu. Je tam prostě příliš mnoho stavů. Některá koncovka jde objednat jen na 2 roky, některé domény jsou prémiové, některé chráněné názvy nelze zaregistrovat, někdy daný registr třeba má odstávku.

A na co jsi naopak pyšný? Čím je nový design opravdu výjimečný?

Nejde ani tolik o design, spíše o funkčnost a pohodlí uživatelů. Původní web z roku 2010 na tom byl už opravdu špatně. Výjimečný je, aspoň doufám, proces objednání a ověření domény, a to především ve své jednoduchosti. Kde lze poměrně snadno objednat několik domén naráz.

Zabývali jste se významem barev při návrhu redesignu? Vysvětlíš nám, proč zrovna zelená barva?

Drželi jsme se style guide a již nastavené identity… Já sám toho o barvách moc nevím.

Mimo jasnou, svěží barvu zaujme návštěvníka i maskot ve tvaru robota a zajímavé logo. Proč zrovna robot a co logo symbolizuje?

Logo symbolizuje server a osobní lidský přístup, i když holky z marketingu pro něj mají pracovní název “nanuk”. S robotem si, aspoň myslím, běžní uživatelé server v pohodě asociují.

Redesign už nějakou dobu “frčí”, jaké byly reakce od uživatelů? Dostali jste nějakou zpětnou vazbu? 

Pár pochval samozřejmě přišlo. Nejlepší pochvalou jsou ale viditelné výsledky v Google Analytics a v databázi nových klientů :-) Nový web v mých očích hlavně zvýšil důvěryhodnost. 

Přemýšleli jste i nad tím, kdy bude potřeba “vizáž” webu znovu oživit? 

Podle mého názoru je lepší dělat postupné, malé změny a vylepšení, a to si ověřovat na chování uživatelů a výsledcích. Nějaké další změny už bylo například potřeba udělat i za těch pár týdnů fungování  Velký třesk jako byl nyní, doufám, nebude potřeba dlouho.

Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů

Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.

 A kam teď? Prozkoumejte do detailů design a napište svůj názor na grafické ztvárnění a funkčnost. Za každý podnět budeme rádi.

Zůstaň s námi v kontaktu. Jednou za měsíc posíláme souhrn novinek. Nemusíš se bát, spam neposíláme a můžeš se kdykoliv odhlásit.

Souhlasím se shromažďováním, zpracováním a uchováním osobních údajů ve smyslu ustanovení § 5 odst. 2 zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.

Budeme zpracovávat následující osobní údaje za účelem odesílání newsletterů:

  • e-mailovou adresu

Údaje budeme zpracovávat po dobu 5 let od posledního otevřeného newsletteru.

Svůj souhlas můžete vzít kdykoliv zpět, právo na výmaz, opravu a další svá práva můžete uplatnit na adrese info@vas-hosting.cz.

Více informací o ochraně osobních údajů.

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole: m7Olj2Mwc6Fq

Hledáte něco?

Autor

Míša Koutná

Vrchní psavec, klávesnicový dravec

Písmenka, ta jsou její! Pěkně si s nimi hrát, ostatních se ptát, pro vás všechno psát a občas si i rýmovat. Oficiálně je copywriterka, ale TO zní tak suše! A ona nerada suché znění. Takže o ní mluvme jako o datlici, co už pár let dravě datluje. Plus jedno velké mínus - ničí klávesnice. Ještě, že máme rezervní a o svou porci čtení tak nikdy nepřijdete!

Volejte +420 776 200 137 nebo pište