Používáním tohoto webu souhlasíte s ukládáním cookies (více informací). Rozumím

← Zpět na všechny články blogu

LinuxDays 2019

  • Jaroslav Ludvík
  • 8. 10. 2019
LinuxDays 2019

Letos jsme se byli podívat na již 8mém ročníku LinuxDays, který se konal v areálu ČVUT v pražských Dejvicích. LinuxDays je tak trochu jiná konference. Obchodníků zde najdete pomálu a vše se točí okolo technologií a lidí kolem nich. Hledáte jemně perlivou vodu a veganský finger food? To by se tu asi zkazilo. Vzhledem k návštěvníkům konference bylo cíleno organizátory jinam. Stánek s chipsy a kafem to jistí. A co k obědu? Luxusní Hot-Dog. :)

Přednášky

Program jel současně v 5ti sálech a zároveň byl streamovaný na YouTube, kde zůstal i záznam. Přednášky byly různých úrovní, ať co se týče odbornosti probíraných témat, tak zábavnosti přednášejících. Pokud by vás jejich popis a závěry zajímaly, najdete je jako vždy na root.cz.  Několik tipů si ale stejně neodpustím. Prvním z nich je sobotní přednáška na téma: Analýza veřejných Wi-Fi sítí aneb Zákon o hazardních hrách v praxi. Tomáš Tichý v ní popisuje, jak zkusil nahackovat více než 600 veřejných sítí a dostat se přes ně na zakázané stránky. Přínosné není jen zjištění, jak si poradili provideři s blokací stránek s hazardními hrami, ale hlavně data, jak jsou veřejné sítě nastavené. Například z pohledu přihlášení dominuje Captive, ale najdou se i úplně nezabezpečené sítě. Skvělá situace je s 5GHz sítí. je jich již více než polovina. Tomáš v přednášce dále uvádí ISP, metodu zabezpečení a podobně. Jeho poťouchlý tón při popisování jeho metod byl nezapomenutelný.

Z nedělního programu se nám snad nejvíce líbil Petr Krčmář a jeho SSH nejen pro vzdálenou správu. Bylo hned znát, že Petr Krčmář není žádný začátečník, co se týče školení a prezentování. Ve své přednášce ukázal, že SSH není jen terminál. Dále například není vhodné slepě odsouhlasovat klíče nebo naopak Petr doporučil zakázat prosté přihlášení heslem. To se dá uhodnout a v případě SSH dostane útočník k serveru plný přístup.

VPS Centrum

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

Velmi poutavá byla také přednáška Radomíra Orkáče, Hesla? Hesla! Hesla?. V přednášce zazněly ty nejběžnější chyby, které administrátoři dělají při správě své infrastruktury.

Tak třeba víte, že:

  • hesla máte i ve svých zálohách? - Stačí se dostat k nim
  • vynucení časté změny hesla vede ke švindlování uživatelů:
  • uživatelé při změně hesla jen mění poslední dvě čísla na konci nebo si je píší na papírky, které ztrácejí.
  • 45% hesel má na začátku velké písmeno a na konci číslo
  • čísla jsou nejčastěji 1234, 2015, 2019, 1993
  • TOP5 hesel jsou: heslo, martin, jana, tereza, eliska
  • ze směrnic organizace jde vyčíst jaký tvar má heslo mít

To se pak hádá samo…. Za nás doporučujeme používat password managery. Dobré zkušenosti máme například s 1password.

Zámečky nikoho nezajímaj je přednáška, kterou vedl Michal Špaček. Z přednášky vyplynulo, že dnes je 80% stránek, které jsou často načítané na HTTPS. Je to způsobeno hlavně přesunem mnoha api z http na https. V blízké budoucnosti zámečky z browserů zmizí úplně. Bude to totiž informace navíc… Možná proto se barva zeleného zámečku už teď změnila na šeď… :) Lets Encrypt totiž vystavuje 1,5 milionů certifikátů denně.

Doprovodné stánky

I letos bylo foyer plné stánků. 3D tisk, stánky jednotlivých distribucí, ale hlavně retro herna. Zavzpomínali jsme na pecky typu Prince of Persia, Hexen, Doom1… Dokonce jsme vyzkoušeli i legendární a originální Pong. - tu verzi ovládanou potenciometry.

Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů

Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.

Organizace a celkové zhodnocení

Na jednu stranu je třeba konstatovat, že ročník 2019 nepřinesl z hlediska vývoje konference nic nového. Na druhou stranu jde ale o skvělou konferenci, neopakovatelnou atmosféru a mnoho odborníků, kteří se dělí o své know-how. Na organizaci není moc co vytknout. Příští rok, jdeme určitě znovu.

Hledáte něco?

Volejte +420 776 133 789 nebo pište

© 2019 Váš Hosting s.r.o.