← Zpět na všechny články blogu

Release VPSC 2.59: Git s auto-deployem, whitelistace IP a další opravy ve střevech VPS Centra

Iveta Zlatníčková
Iveta Zlatníčková 22. 3. 2024 - 2 min. čtení
Blog

Už jste si všimli novinek, které jsme vystřelili s novou aktualizací VPS Centra? Verze 2.59 je opravdu nadupaná, vývojářům přináší jednu super funkci, kterou ocení hlavně v rámci vlastní workflow. Dost protahování. Pojďme si shrnout, co je nového:

  • Implementovaný Git, který dovoluje programovat přímo na serveru.
  • Rozšířená whitelistace IP adres fungující na úrovni firewallu.
  • Opravy a vylepšení v rámci migrace webů, zálohování a monitoringu.

Git a automatický deploy přímo na serveru

Novinka, která poteší zřejmě každého vývojáře. V rámci každé domény na serveru s VPS Centrem můžete založit vlastní Git repozitář. Git posouvá VPS Centrum do nové dimenze – umožňuje „deployovat“, tedy aktualizovat váš online projekt automaticky pouhým nahráním změn do Gitu. Vývoj webů nebo aplikací tak bude efektivnější, rychlejší a hlavně koordinované v rámci týmu. Umožňuje kdykoliv prohlédnout veškeré historicky upravené verze kódu.

Hlavní výhody Gitu a jak ho nastavit ve VPS Centru, popisujeme v naší nápovědě.

Git najdete ve VPS Centru, v pravém menu úplně dole.

Rozšířený whitelist IP adres

Pro rychlé připomenutí: Whitelistace je ochranný proces, u kterého se povoluje určitý provoz na serveru na základě předem definovaných pravidel. Jinými slovy, whitelist obsahuje seznam povolených prvků (např. IP adres, portů nebo aplikací), které mají svolení správce serveru komunikovat se serverem. Když je whitelist aktivovaný, všechny ostatní prvky jsou implicitně zakázané. Tím se minimalizuje riziko případných útoků.

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

Jen správce serveru nastavuje, které prvky na whitelistu jsou a které nikoliv. Rozšířená whitelistace přes VPS Centrum probíhá na obecnější úrovni než doposud v rámci fail2banu (mluvíme o příkazu /etc/fail2ban/jail.local). V podstatě jde o generální whitelist, který pracuje na úrovni firewallu a má před fail2banem a jinými blokacemi přednost.

Jak nastavit whitelistaci ve VPS Centru

Po přihlášení do VPS Centra přejděte v horním menu do Správa serveru:

Následně do sekce bezpečnost:

V dolní části sekce bezpečnosti se nachází možnost whitelistace IP adres na úrovni firewallu, kam můžete vypsat jednotlivé IP adresy.

Vylepšení v rámci migrace webů a další opravy na pozadí

Zapracovali jsme na erorech v rámci migrace webů jednou z chyb bylo zaseknutí migrace po spuštění procesu. Další opravou byla chybějící zpráva v případě selhání vygenerování nové databáze. Tyto a spousty dalších vylepšení jsme implementovali pro větší svižnost migrace a především pro vaši spokojenost.

Zapojte se do vývoje s námi

Moc dobře si uvědomujeme, že VPS Centrum je aplikace jako každá, což znamená, že tu a tam má své mouchy. Případné kiksy se snažíme podchycovat včas a funkce zlepšovat. Víte ale, že se do vývoje můžete zapojit i vy? Pokud vás napadne jakákoliv funkce, která chybí a VPS Centrum si ji zaslouží mít, dejte nám o ní vědět na naší nástěnce nápadů, případně hlasujte o těch, co už založili ostatní uživatelé před vámi.

Zůstaňte s námi v kontaktu

Jednou za měsíc posíláme souhrn novinek. Nemusíte se bát, spam neposíláme a odhlásit se můžete kdykoliv...

Karel Dytrych
Tým Váš Hosting
Vyzkoušejte náš trial na týden zdarma

Garance 14denní záruky vrácení peněz

Vyzkoušejte server na týden zdarma

Vyzkoušet server