← Zpět na všechny články blogu

Seznamte se s Cloudflare - nebudete litovat!

Karel Dytrych
David Janík 3. 10. 2018 - 8 min. čtení
Blog

Proč musíte znát Cloudflare

Cloudflare má zatím za sebou 8 let, ale to co dokázal na půdě U.S.A. stojí za poklonu a sundání klobouku. Svůj cíl mají jasný, přinést bezpečný a rychlý web pro každého.

V dnešní době provozovat bezpečný web stojí spousty trpělivosti, know-how a i času, ale díky reverzní proxy od Cloudflare si dokážete spousty věcí zjednodušit nebo zautomatizovat a to dokonce i ve Free verzi.

Zatím Cloudflare operuje ve 152 datacentrech s propustností 15 Tbps a obsluhují požadavky pro 7 milionů webů. Ani se nepokoušejte spočítat, kolik to je požadavků za vteřinu. 🙂

Za den to je 60 miliard požadavků na jejich DNS infrastrukturu.

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

V čem a jak Cloudflare pomůže?

Jsou to celkem 4 oblasti ve kterých je Cloudflare právem na špici.

Najdete tady základní výčet výhod a pro více informaci doporučujeme navštívit odkazy v titulku.

Performance

Uživatelé jsou stále náročnější, na internetu se pohybuje stále více mobilních telefonů a uživatelská základna na internetu neustále roste.

Přesně v těchto 3 oblastech Cloudflare pomůže.

Nakopne internetové aplikace

Čím je uživatel dál od serveru a čím více dat stahuje, tak se rychlost načítání rapidně sníží, ale díky využívání 152 datacenter máte dosah po celém světě a navýšíte engagement a konverze a zároveň snížíte požadavky na server = více výkonu.

Zpříjemní zážitek na mobilu

Díky různým službám přímo v administraci, dokážete skvěle optimalizovat webové stránky pro mobily na pár kliknutí a díky Content Delivery Network (CDN), jim obsah naservírujte rychle po celém světě.

Online v každém případě

Často se stane, že servery jsou přetížené kvůli nějaké kampani, DDoS útokům nebo výpadkům infrastruktury, ale Cloudflare dokáže odfiltrovat škodlivý provoz, sníží počet požadavků na server a v případě výpadku poskytne offline verzi webu.

Security

Je těžké zůstat up-to-date s posledními novinkami v oblasti bezpečnosti, pokud to nemáte jako plnou pracovní náplň. Nové chyby, útoky a viry se objevují každý den a normální smrtelník nemá šanci si web zabezpečit. Rozhodně ne jednoduše, jako na Cloudflare.

Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů

Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.

Díky Cloudflaru měl Trump svojí online kampaň poklidnou

Case Study

Skvělá ochrana proti DDoS

Díky proxy může Cloudflare nejdříve traffic přefiltrovat a až potom jej pošle k vám na server. To ušetří spousty potíží a peněz. Hlavně nasazení je opravdu jednoduché a díky zkušenému týmu a spousty dat, je naprostá špička ve svém oboru. Dokazují to i jejich zákazníci: IBM, DigitalOcen, Cisco a Zendesk.

Ochrání před úniky dat

“Ochranná vrstva” pomůže i proti úniku osobních dat zákazníků, jako jsou: přihlašovací údaje, kreditní karty apod.

Útočník musí mít opravdu velké know how, aby se mu podařilo obejít proxy ochranu a takových moc není. Je to tedy dokonalý nástroj, jak odvrátit útok tzv. “Script Kidies”.

Blokuje podezřelé boty

Proxy poskytne i ochranu proti škodlivým botům, kteří se snaží kopírovat content, sbírat e-mailové adresy anebo boty, kteří se snaží prolomit ochranu hádáním přihlašovacích údajů.

Reliability

Cloudflare vyřizuje na celosvětovém internetu 60 miliard DNS požadavků za jeden den a stále roste. Prostor pro chyby tedy nemají, a zároveň to je důkaz o jejich technologickém know how, kterému můžete svěřit funkčnost svých webových stránek. Stejně jako naše virtuální servery s naším VPS Centrem. 🙂

Ve všech 152 datacentrech běží i DNS servery, aby dokázali požadavky vyřizovat po celém světě rovnoměrně a zároveň v případě havárie je mohl nahradit další DNS server.

Insight

Uvnitř v administraci najdete i analytické nástroje, které pomohou s identifikací trafiku. Věděli jste, že 20% až 50% veškerého trafficu na stránkách dělají boti?

Dokážete lépe pochopit provoz na vašich stránek, kontrolovat je a zároveň je chránit.

Enterprise Logs

Pro velké zákazníky Cloudflare poskytuje detailní logy, které mají bohaté informace o všech požadavcích na server.

Threats

Díky pokročilé detekci škodlivých požadavků dokáže špatný provoz okamžitě zablokovat a v administraci pak zjistíte, co za hrozbu to bylo a můžete nastavit i podmínky pro povolení tohoto provozu.

Analytics

Dá se to nazvat i jako Google Analytics pro provoz na serveru. Uvidíte co Firewall zablokoval za požadavky, kolik jste ušetřili bandwidthu, odkud na server zákazníci přicházejí a klidně i jak si vedou DNS požadavky.

Audit Logs

Velkým zákazníkům zase umožňuje nakouknout a stáhnout si nejaktuálnější logy pro různé domény pro lepší reporting.

Pro koho tedy je a kolik stojí?

Pro každého a zdarma.

Zní to neuvěřitelně, ale je to tak. Implementace je velice jednoduchá, stačí změnit jenom DNS servery a v jejich administraci naklikat nastavení.

V nabídce najdete samozřejmě i placené tarify , ale pro jednoduché stránky, blog nebo i e-shop to je naprosto dostačující.

WordPress

Miluje Cloudflare, hlavně díky bezpečnostním vylepšením, které dokážou web skvěle zabezpečit. WordPressu škodí hlavně jeho bezpečnostní díry, kterých je dost a je jednoduché je zneužít.

Na to se specializují právě “Script Kidies”. Najdou chybu a pak pomocí botů náhodně zkouší weby, které povolí. Cloudflare je zastaví už při scannování nebo při prvních pokusech o přihlášení.

Chce to hlavně trošku otestovat, abyste zamezili budoucím problémům. Ne každá služba si s proxy rozumí a bude jí možná třeba poladit.

Dokonce máte i plugin pro cloudflare. 🙂

Jak probíhá nasazení?

Všechny ty služby zní složitě a jsou velice náročné na implementaci, ale jenom pro Cloudflare. Pro uživatele to je naopak strašně jednoduché.

Stačí se zaregistrovat, přihlásit se a napsat, jakou doménu si přejete přidat, provede se scan, jaké DNS záznamy má doména nastavené a VŠECHNY DNS záznamy se přenesou.

Poslední krok, je změnit DNS servery na společnosti Cloudflare, na konci procesu dostanete instrukce. Jakmile DNS servery změníte, tak změnu v DNS záznamech provádíte už pouze v administraci u Cloudflaru.

Nejlepší služby

DDoS ochrana

DDoS útoky jsou stále na vzestupu a určitě nás v následujících letech nečeká žádná změna, díky milionům IoT zařízení, které jdou lehce napadnout a přiřadit je do botnetu, se budou útoky jenom zvětšovat.

Cloudflare disponuje s neuvěřitelným množstvím dat a zkušeností, které za těch 8 let nasbírali a vám je teď poskytují zdarma. Mají také neuvěřitelnou infrastrukturu, která dokáže “pohltit” i 15x větší DDoS útok, který byl dosud zaznamenán.

Jak funguje proxy Cloudflare

Shared Network Intelligence

S každou doménu, zákazníkem se Cloudflare stává chytřejší v rozpoznávání útoků a vylepšují se i tzv. “IP reputaion”. Proto mají i nadupanou Free verzi, aby mohli sbírat důležitá data a učit se z nich.

Nevyměníte rychlost za bezpečnost

Kvůli bezpečnosti je potřeba spousty různých aplikací a různá nastavení serveru, které brání v jeho využití naplno pro uživatele. Takhle je vše nastaveno na straně Cloudflaru a váš server bude vyřizovat pouze legitimní požadavky = větší úspora.

Content Delivery Network

Know-how na blokování provozu určitě mají, ale jak skvěle umí blokovat, tak umí vaše data přenést po celém světě za zlomek ceny, než u ostatních providerů.

Díky velkému počtu datacenter není žádná cesta pro vaše data dlouhá a navíc k tomu máte i jejich další služby zdarma. Pro nastavení CDN stačí doménu pouze přidat a v administraci následně uvidíte, kolik dat šetříte.

Anonymní DNS servery pro každého

Tenhle Apríl vypustili novou službu pro všechny a zdarma. Jedná se o anonymní DNS servery, které mají pomoct s naší anonymitou a vládám po celém světě ztížit cenzuru.

Např. v Turecku 2014 vláda zablokovala twitter, protože po něm kolovaly dokumenty, které dokazovali korupci tamní vlády a proto zablokovali DNS požadavky pro twitter.com.

Tak místní Ajťáci začali na zdi sprejovat IP adresy DNS serverů od Googlu, aby tenhle zákaz dokázali obejít.

Zdi v Turecku během cenzury twitteru

Nový anonymní DNS server má IP adresu 1.1.1.1. a můžete jej nastavit na jakémkoliv zařízení. Já je mám nastavené naprosto všude. 🙂

Návod: Jak změnit DNS servery ve Windows

Služeb mají samozřejmě více, tak je doporučujeme prozkoumat. Možná vám některá z nich zpříjemní život. Do komentářu nám napište, jestli byste měli zájem o podrobnější návod ohledně nastavení Cloudflaru. 🙂

Zdroj: Wikipedia, Cloudflare

Zůstaňte s námi v kontaktu

Jednou za měsíc posíláme souhrn novinek. Nemusíte se bát, spam neposíláme a odhlásit se můžete kdykoliv...

Karel Dytrych
Tým Váš Hosting
Vyzkoušejte náš trial na týden zdarma

Garance 14denní záruky vrácení peněz

Vyzkoušejte server na týden zdarma

Vyzkoušet server