← Zpět na všechny články blogu

Sám sebe vnímám trochu jako "WP misionáře". Co jsem se naučil, předávám všude, kam strčím nos

Iveta Zlatníčková
Iveta Zlatníčková 29. 5. 2024 - 12 min. čtení
Blog

Adama Laitu jsme si do našeho pomyslného studia pozvali v roce 2019. Jako hlavní organizátor pořádal svůj první pražský WordCamp. Už tou dobou nebyl v komunitě WordPressu snad nikdo, kdo by ho neznal. Jak je na tom dnes? Pár věcí se u něj změnilo, ale pořád je tzv. „všudezdejší“. Mimo to nám dal pár super tipů, jak využít WordPress co nejefektivněji.

Ahoj Adame, díky, že sis na nás udělal čas. Od našeho posledního rozhovoru uběhlo pár let, co se za tu dobu změnilo v Tvé práci?

Ahoj, jedna zásadní věc se změnila, a to, že už nedělám jen WP šablony na míru, ale začal jsem pracovat i s builderem. Dlouho jsem tento typ šablon/pluginů odmítal, protože se mi nelíbil jejich výstup ani práce s nimi. Byť třeba takový Oxygen už měl lepší výstupy (myslím tím, co se kvality kódu týče), ale práce v něm mě nenadchla. Objevil jsem však Bricks, který dělají vývojáři, a je to znát (pozn. red.: o tom, jak se s Bricksem pracuje jsme napsali extra článek).

Celý builder je postavený pomocí knihovny Vue.js. Z mého pohledu, jakožto vývojáře šablon na míru, je to fakt velký posun vzhledem k tomu, co z Bricksu dostanete. Takže pokud zrovna nemám větší projekt, dělám občasně i menší weby na Bricksu, kde jsem poměrně spokojený jak s vývojem v administraci, tak s výstupem na veřejné části webu.

Víme, že se stále ještě specializuješ na WordPress. Jaké nové trendy a technologie se v této oblasti od té doby objevily/změnily?

Už v době našeho prvního rozhovoru přišel WordPress s novým obsahovým editorem Gutenberg, který je postavený pomocí knihovny React. Byla to mimochodem velká změna pro prostředí WP, jelikož je to především PHP “framework”. Od té doby se možnosti Gutenbergu stále vylepšují/rozšiřují, to je asi hlavní technologický pokrok v prostředí WP.

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

Momentálně se pracuje na Live Collaboration, tedy na možnosti úprav stránek/článků více uživateli najednou. Doteď mohl upravovat jednu konkrétní stránku pouze jeden uživatel (v jeden moment), to by se ale mělo změnit. Můžete si to představit něco jako dokument v Google Docs, kde můžete vidět více uživatelů, jak upravují stránku v jednom čase. K tomu se váže více věcí, jako třeba propracovanější historie dokumentu atd.

V další fázi vývoje by měl být WP schopný vytvářet multijazyčný obsah, ale to ještě podle mého názoru pár let potrvá. Fáze, o kterých jsem se tu rozepsal, můžete sledovat v jejich roadmapě.

Vnímáš nástup AI jako hrozbu a nebo naopak jako příležitost se ve své práci posouvat dál? A využíváš ji i Ty sám?

Zatím stále pořádně nevím, co si o tom myslet, ale spíše to vnímám jako dobrou pomůcku a sleduji její vývoj. Příležitostí je v ní určitě spousta, je to jako s každou jinou technologií, nebo službou… pokud se nově objeví na trhu, tak vždy dává nové příležitosti. 

Já osobně ji v soukromém životě využívám minimálně (i když bych to rád změnil) a co se týká mé profese, tam jsem ji vyzkoušel víckrát a její výsledky zatím hodnotím tak 50:50. Na malé funkce nebo doplnění znalostí mi přijde fajn, ale pokud chci řešit něco komplexnějšího, tak to know-how tam chybí. Ona čerpá i ze špatných příkladů a podle toho to pak vypadá.

Momentálně se aktivně angažuješ v brněnské, ale i ostravské wordpressové komunitě. Vnímáš mezi nimi nějaký rozdíl a plánuješ se zapojit i v rámci větších akcí?

V Brně se mi povedlo nakopnout místní komunitu zpátky k pořádání WP Meetupů a dokonce se nám podařilo uspořádat i WordCamp konferenci. V Ostravě nijak extra nepomáhám, ale pokud se vše vydaří, tak by tam mohl být příští rok WordCamp také. S tím jim chci pomoct. Sám sebe vnímám trochu jako WP misionáře :-D, protože všude, kam strčím nos, se snažím předávat své vlastní zkušenosti s pořádáním akcí tohoto druhu.

V Brně se Meetupy pořádají pravidelně na začátku každého měsíce.

Nějaké extra rozdíly asi nevnímám, samozřejmě scházejí se tam různí lidé dle lokace, ale koncept je v podstatě stejný, tedy přednáška a pokec. Počty lidí bývají podobné. Na našem komunitním webu jsou odkazy na všechny aktivity a pořádané akce, tak třeba se to někomu bude hodit.

Brněnská komunita dokonce spustila i YouTube kanál. Mrkněte na první záznam z květnového Meetupu.

Co pro tebe znamená udržitelnost webů?

Udržitelnost je něco, co vnímám z hlediska WP jako dost stěžejní bod. V jeho samotném jádru se velké změny nedějí, a to právě z tohoto důvodu (pokud se nebavíme zrovna o tom výše zmíněném Gutenbergu). Já mám vlastně podobný přístup při vývoji šablony na míru. Snažím se ji dělat tak, aby byla co nejvíce udržitelná z hlediska vitality webu a případnému předání jinému vývojáři/správci.

Pokud dlouhodobě spravujete web na WP tak potřebujete, aby vám bez chyb vydržel co nejdéle. Chybám se víceméně můžete vyhnout tak, že použijete minimum pluginů (nebo aspoň ty, co se často aktualizují) a že píšete kód, který bude validní i v novějších verzí PHP. Chybám se samozřejmě nedá úplně vyhnout, protože může přijít změna v jádru WP, nebo změna v další verzi PHP a stejně narazíte. Jde ale o to, tyto problémy minimalizovat a číst si changelogy (protokoly změn) a následně na to reagovat.

Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů

Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.

Další věcí pro udržitelnost vnímám to, aby byl kód čitelný a jednoduchý pro správu. Takže dělat dokumentaci (alespoň v kódu) a psát jednoduchý kód vycházející z WordPress API (WP dokumentace). Někteří kolegové z oboru by se mnou nejspíš nesouhlasili, protože využívají při tvorbě šablon různé frameworky, nebo svá řešení, aby si usnadnili práci, nebo modernizovali vývoj na WP. Ale pokud pak předáváte web někomu, kdo se v tom daném frameworku nevyzná, tak stavíte klienta do nepříjemné situace. Chápu, že psaní šablony ve stylu WP API, není nejmodernější, ale je to udržitelné a co se týká výsledků výkonu veřejné části (rychlosti webu), tak na tu to vliv nemá.

Víme, že jednou z nejčastějších chyb jsou weby přeplácané zbytečnými pluginy. Poradíš nám, jak, a kterým konkrétně, se vyhnout?

Těch by bylo asi hodně a já je vlastně ani neznám, protože je nepoužívám, ale v zásadě jde o to, že WP repozitář má spoustu pluginů, které jsou jen malé kusy kódu. Ty se mohou doplnit přímo do vlastní šablony, nebo child (odvozené) šablony při použití šablony třetí strany.

Samozřejmě je potřeba tomu trochu rozumět, ale i tak vnímám, že by se to mělo dělat…, tedy když tomu nerozumím, tak to nedělám, nebo se nechám někým vést, aby výsledek stál alespoň trochu za to. Jinak s tím bude fůra problémů a zbytečně spáleného času.

Dobrým příkladem takového pluginu je plugin Really Simple SSL, ten totiž přímo nezajišťuje SSL certifikát (to se řeší na hostingu/serveru, pokud si jej nepřidáváte manuálně, což je pro neznalého složité). Řeší hlavně přesměrování na “https”. Což je něco, co se dá zařídit během pár minut a bez potřeby pluginu. Ten plugin je velmi oblíbený, ale jak říkám, za mě zbytečný. Další případ je třeba vypnutí admin lišty na veřejné části webu apod., to je doslova jeden řádek kódu.

Co bych ještě zmínil, je nepoužívat tzv. „Nulled pluginy„. To jsou pluginy, které někdo koupil, odebral z nich licenční politiku a nabízí je zdarma, nebo za malý poplatek (oproti originálním cenám). Jenže si nemůžete být jisti tím, že tam nedal nějaká zadní vrátka a že vám později nenapadnou web. Navíc, já tohle nepodporuji už jen z principu. Někdo si dal s těmi pluginy/šablonami práci a toto je v podstatě krádež.

Jaké pluginy jsou naopak „must-have“ a další užitečné tipy popisuje Adam v dalším rozhovoru.

Máš nějaké doporučení pro začínající webdesignéry a vývojáře, kteří chtějí pracovat s WordPressem? Jak by měli začít a vzdělávat se dál?

Doporučil bych jim, aby si zjistili něco o WordPressu… a teď vážně. 

Určitě bych doporučil se vzdělávat všude, kde to jen jde. To znamená nejlépe navštívit nějaké komunitní Meetupy (pozn. red.: například v Brně, v Pardubicích či v Ostravě) nebo konference zaměřené na WP. Dále pak kurzy, nebo různé workshopy a videa na YouTube.

Má to ale jeden háček, je nutné hledat kvalitní obsah. Jinými slovy, zjistil bych si, kdo učí/přednáší/natáčí, jestli má nějaké dlouhodobé zkušenosti, jaké má za sebou reference a jestli je aspoň trochu vidět –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ jestli třeba přednáší, sdílí nějaké své kódy na GitHubu apod.

Rádoby WP vývojářů je tu hodně, ale jen málo z nich tomu systému rozumí do hloubky. V dnešní době to občas připomíná hledání jehly v kupce sena, ale napovím vám… zkuste si projet weby starších ročníků WordCampů a podívejte se, kdo je organizoval a kdo na nich přednášel. To vám dá pár zajímavých kontaktů, stejně tak by se jich pár našlo třeba na wplide.cz, nebo na navolnenoze.cz

Víme, že jsi začínal jako Front-end kodér, dnes se identifikuješ jako specialista na WordPress. Jak se Tvá profesní cesta vyvíjela?

Začínal jsem s pár znalostmi HTML a CSS z ČVUT. Díky mému kamarádovi/spolubydlícímu, který dělal převážně tiskovou grafiku a občas pro klienty vytvářel i design webu, jsme spojili síly, a tím jsem vlastně začínal. Pak jsem nastoupil do první firmy, kde jsem dostal tvrdý rychlokurz kódování a okusil si poprvé responzivní design. Moje éra vzdělávání započala poté, kdy jsem přestoupil do firmy, kde se občasně pracovalo s WordPressem. Tehdy jsem si pořídil knížku, abych se naučil vytvářet vlastní šablonu.

Po 2 letech ve firmě jsme přešel na volnou nohu a začal se trochu zabývat i komunitou kolem tohoto systému. Poznal jsem nové lidi, se kterými se přátelím dodnes a díky nim jsem začal organizovat i WP akce.

Postupně mě kódování přestalo bavit, tak jsem Front-end začal delegovat někomu, kdo se v tom vyzná ještě více než já a já se dnes mohu soustředit převážně na architekturu webu a administrační UI. Stejně tak spolupracuji s PHP programátorem, který mi pomáhá se složitějšími funkcemi. Můžu se tak plně věnovat prostředí WordPressu a nabízet poměrně sofistikovaná řešení.

Máš nějaké plány nebo projekty, na které se v blízké budoucnosti těšíš?

Pracuji na vlastním projektu. Jedná se v podstatě o takovou WIKI, nebo menší komunitní portál postavený na WP se všemi myšlenkami, které jsem rozepisoval výše (udržitelnost, bezpečnost, jednoduchá ovladatelnost atd.). To mě poslední půlrok hodně baví a doufám, že se mi ji podaří letos vystavit pro veřejnost.

Dále budu od června dělat WP kurzy, což je trochu výzva, protože je tam 13 lekcí, které budou nabušené informacemi a potřebuju si to ještě všechno nějak zpracovat. No a také se těším na vývoj nového webu pro Vyfakturuj.cz. Design vypadá pěkně, tak ještě dobře zvládnout architekturu a Front-end.

Uvidíme Tě brzy na nějaké konferenci? Například na pražském WordCampu? 🙂 

V Praze asi ne, bohužel v pražské buňce teď není nikdo, kdo by na to měl čas (výzva pro ostatní, aby se zapojili? :-)), ale v Ostravě se něco chystá na příští rok, tak držte palce, ať to vyjde.

Na pražský WordCamp si Adam jako hlavní organizátor stanovil cíl přivést 500 lidí, nakonec jich přišlo víc. Podaří se Ostravě dosáhnout stejného počtu?

Super, děkujeme Ti za rozhovor Adame a ať se daří!

Zůstaňte s námi v kontaktu

Jednou za měsíc posíláme souhrn novinek. Nemusíte se bát, spamovat vás nebudeme a odhlásit se můžete kdykoliv...

Karel Dytrych
Tým Váš Hosting
Vyzkoušejte náš trial na týden zdarma

Garance 14denní záruky vrácení peněz

Vyzkoušejte server na týden zdarma

Vyzkoušet server