Jak spravovat DNS

DNS záznamy jsou klíčové pro fungování na internetu, ale víte, jak ho spravovat? V tomto článku si detailně popíšeme každý z nich a ukážeme vám, jak DNS záznamy správně nastavit u hostingu i u serveru.

Co jsou DNS záznamy

DNS záznamy jsou informace, které jsou vázané na doménu a sdělují internetu, kde (na jakém serveru) se jaká služba (web, e-maily…) k doméně nachází. DNS záznamy nastavujete u toho providera, který vám spravuje DNS servery. Ty pro .cz domény zjistíte na NIC.CZ.

Mohlo by vás zajímat: Jak provádět změny na DNS serverech.

Podívejte se také na video, kde problematiku DNS vysvětlujeme lidsky.

Spravovat DNS záznamy můžete v Zákaznickém Centru v Domény>Detail domény>DNS>Správa DNS záznamů.

Jak změnit DNS záznamy

Jak spravovat DNS Záznamy

Nyní se nacházíte v přehledu všech DNS záznamů pro konkrétní doménu. Všimněte si, že si můžete záznamy podle potřeby i vyfiltrovat. Jakmile budete chtít začít s úpravami, stačí kliknout na ikonku pera nacházející se vedle každého ze záznamů.

Správa DNS z VPS Centra

DNS lze nastavit i z VPS Centra. Bývá to ale pouze zkratka do Zákaznického Centra. Musíte mít VPS i Zákaznické Centrum navzájem propojené. Respektive, obě musí být připsané stejnému klientovi. Pokud to tak není, DNS nastavte ze Zákaznického Centra.

Seznam záznamů, které můžete přidat

A

Používá se pro zadání IPv4 adresy do DNS záznamů a říká, na jaký server má doména směřovat.

Příklad: Hosting máme na IPv4 adrese 1.2.3.4., kde je uložený web pro doménu zlatnickova.cz

Jak na to:

Vpravo nahoře klikněte na „Přidat nový záznam“, objeví se před vámi formulář, kde vyplníte konkrétní typ záznamu (v tomto případě zvolíte typ „A“) a jeho hodnotu.

Nastavení A záznamů na VPS

Váš „A“ záznam naleznete v instalačním protokolu, který jsme vám zaslali do e-mailu po aktivaci, tam je zároveň i IP adresa vašeho serveru. IP adresa jde také vyčíst přímo z vašeho VPS Centra v sekci DNS:

Nastavení A záznamů pro hosting

Pokud máte hosting i doménu od nás, není třeba už nic nastavovat. Pokud ne, správnou IP adresu najdete opět v aktivačním e-mailu. Nebo můžete kontaktovat naši podporu, kde vám DNS rádi nastavíme.

AAAA

Stejný princip jako u „A“ záznamu. Tento typ záznamu však potřebuje IPv6 adresu.

Příklad: Hosting máme i na IPv6 adrese 2001:0db8::0001 a pro správné fungování musí být dobře nastavené A i AAAA záznamy. Kam hodnoty vložit se můžete podívat níže.

MX

Slouží k nasměrování domény na server pošty. Díky tomuto záznamu doména ví, kam má e-mailové zprávy posílat.

Nastavení MX záznamu na VPS

Přiklad: Koupil jsem virtuální server u Váš Hosting a přišel mi server s označením box99.vas-server.cz a musím jej v DNS nastavit jako poštovní server.

Jak na to:

VPS Centrum:

Zákaznické Centrum:

Nastavení MX záznamu pro hosting

Příklad 2 – Nastavení e-mailů pro hosting:
Předchozí odstavec se týkal situace, kdy chcete směřovat poštu na VPS. Když ale chcete nastavení pro hosting, do pole „hodnota“ napište „mail.vas-hosting.cz

CNAME

Záznam „CNAME“ oznamuje, že daná doména je aliasem pro doménu jinou. Mají společné pouze DNS záznamy, ale obsah ne.

Přiklad: Společnost XXXX zaslala údaje k nastavení CNAME url123.aaa.cz a ať je to alias k 123.url.com

Jak na to:

VPS Centrum:

Zákaznické Centrum:

TXT

Se využívá pro zapsání libovolného textového řetězce do DNS záznamů domény. Nejčastěji se sem zapisuje SPF záznam.

SPF záznam tedy Sender Policy Framework záznam je technologie, která na základě adresy odesílatele e-mailu ověřuje, zda je poštovní server autorizovaný pro odesílání e-mailů pro danou doménu. Díky SPF můžete určit, které servery budou autorizovaný. Všechny ostatní budou zakázány. Maily se tak získávají na důvěryhodnosti a je tak menší pravděpodobnost, že skončí ve spamu.

Příklad: Máme nastavit SPF záznam pro doménu aaa.cz s hodnotami, že servery uvedené v MX záznamech budou považované za důvěryhodné.

Jak na to:

Zákaznické Centrum:

SRV

SRV nebo-li „Service record“ záznam je jedna z kategorií dat upřesňující informace o dostupnosti služeb.

Příklad: Dostali jsme od Microsoftu za úkol přidat tento SRV záznam _sip._tcp.aaa.cz SRV: 0 5 5060 sipserver.example.com.

Jak na to:

Zákaznické Centrum:

CAA

CAA (Certification Authority Authorization) umožňuje specifikovat, jaké certifikační autority mohou vystavit bezpečnostní SSL certifikát pro název domény.

Příklad: Chceme pro doménu aaa.cz vystavovat certifikáty pouze od Let´s Encrypt.

Jak na to:

Zákaznické Centrum:

TTL – Time To Live

Time TLive označuje v DNS maximální dobu, po kterou je možné v cache uchovat data pomocného serveru.

Pokud změníte hodnotu v rámečku a kliknete na nastavit, tak se změna TTL promítne u všech záznamů, které na doméně jsou. Je to ale trochu alchymie. Velmi také záleží na nastavení konkrétních prohlížečů.

Mohlo by vás zajímat:

Pomohl Vám tento článek?

Podobné články