Do operační paměti si může server nebo aplikace ukládat data, ale pokud paměť dojde, tak server přejde k plánu B a začne tyto data ukládat na pevný disk (swap), který je mnohem pomalejší.
Je tedy důležité operační paměť pravidelně sledovat a v případě problému včas zakročit. U nás na serveru máte předinstalované s VPS Centrem dvě aplikace Munin a phpSysinfo, kde uvidíte statistiky ohledně RAM.
Pokud má server dostatek RAM, tak jí využívá k uchovávání cache, aby nemusel pokaždé načítat stejný soubor vícekrát. Pokud server restartujete, tak cache vyčistíte.
VPS Centrum
Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.
Nebojte se, že cache si vezme všechny RAM prostředky, které na serveru máte. Využívá pouze nevyužitou paměť. Hlavní prioritu má samozřejmě jádro a aplikace a pokud by potřebovali víc paměti, tak mezipaměť jí uvolní.
Disk caching nelze vypnout, ale jediný důvod, proč to chtěl někdo vypnout byl, že nevěděl, jak to přesně funguje a že to má pouze samá pozitiva.
Pomocí příkazu free -g uvidíte, kolik máte na serveru volné RAM v GB nebo free -m v MB. Poznáte kolik se jí využívá na buffer/cache a uvidíte i využití swapu.
Pokud uvidíte, že server spotřebovává 99% RAM, tak s největší pravděpodobností započítává cache jako “memory used” i když v případě potřeby se paměť dokáže uvolnit. (výborně zobrazuje využití RAMU právě aplikace z VPS Centra sysinfo)
Je to barevnější a promakanější verze příkazu “top”, vypíše všechny běžící a spící procesy.
Během chvíle, tak zjistíte momentální využití RAM, SWAPu nebo CPU. Hlavně ale uvidíte veškeré procesy a můžete si je po kliknutí v horní liště např. seřadit podle využití RAM nebo CPU.
Dokážete tak lépe určit, které procesy/aplikace požírají nejvíce z operační paměti a nechat si je seřadit od největších “požíračů”.
Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů
Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.
Dole máte akční lištu a pomocí kláves F1 až F10 můžete provádět různé akce. Rozebereme si všechny.
Zde najdete všechny informace k ostatním “F” a jak se v HTOP orientovat. Je to velice podobné Midnight Commanderu, kde můžete využívat šipky a myš.
Celý panel si můžete přizpůsobit a upravit podle sebe. Ať už se jedná o přidání či odebrání parametrů do sloupce anebo v jaké barvě se to má zobrazovat.
Napíšete jméno procesu, který hledáte a ten se žlutě zvýrazní a pomocí klávesy F3 přeskočíte na další stejnojmenný proces.
Má stejnou funkci jako “Search”, ale místo zvýraznění jednotlivého procesu všechny se stejným názvem vyfiltruje, takže vidíte pouze tyto procesy.
Velice užitečná funkce se skrývá pod klávesou F5, která všechny procesy rozvětví podle toho, jak jsou na sobě vázaný. Pomocí F5 vrátíte procesy do původního stavu.
Můžete si všechny procesy seřadit podle toho, jak využívají CPU, RAM anebo podle uživatele či priority.
Po kliknutí na jednotlivý proces můžete pomocí klávesnice F7 snížit o jeden bod prioritu anebo pomocí F8 naopak navýšit.
Pokud proces zlobí anebo bere dost prostředků, tak po vybrání procesu a stisknutí F9 můžete procesu vyslat signál, kterým ho ukončíte. Jedná se o signal 15 - SIGTERM anebo 9 - SIGKILL.
A nakonec pomocí klávesnice F10 htop ukončíte.
Dobré je mít přehled i o dlouhodobé výkonnosti RAM a CPU. Na našich serverech s VPS Centrem máte předinstalovaný monitorovací nástroj Munin, který právě s tímhle problémem pomůže.
Už jsme o něm několikrát psali, ale opakování je matka moudrosti. :-)
Na screenshotu uvidíte využití RAM ve všech intervalech.
Největší výhoda je, že si můžete grafy zobrazit v denním, týdenním anebo ročním rozsahu. Zjistíte tak, kdy se začala zvětšovat zátěž a lépe identifikujete problém.
Takhle vypadá zobrazení CPU.
Nejdříve se podíváme, jak může vypadat zdravý linux systém i když se to na první pohled nemusí zdát.
Varovné signály, které způsobují problém z pamětí:
Linux nám dává možnost nechat promazat cache i SWAP, tak se ně pojďme podívat.
Pokud systém uloží něco do SWAPU, tak se systém stává strašně pomalým a jakmile vyřešíte problém s nedostatkem RAM, tak můžete pročistit SWAP pomocí:
swapoff -a && swapon -a
A během pár vteřin je uložená paměť pryč.
PageCache only
tento příkaz pročistí na disku PageCache only bez toho aniž, by ohrozil aplikace nebo služby.
sync; echo 1 > /proc/sys/vm/drop_caches
Jakmile cache pročistíte, tak na pár vteřin se server zpomalí a následně všechny další dotazy půjdou už přímo na disk.
Můžeme si vytvořit i tzv. RAMDISK neboli složku do které můžeme ukládat často používané soubory.
Vytvoříme složku.
mkdir /mnt/ramdisk
Pomocí příkazu “mount” vytvoříme ramdisk.
mount -t (TYPE) -o size=(SIZE) (FSTYPE) (MOUNTPOINT)
vysvětlení atributu:
(TYPE) - je typ, který využijeme pro RAM disk. Buď tmpfs or ramfs
(SIZE) - velikost, kterou bude ramdisk mít.
(FSTYPE) - file storage kterou bude RAM disk používat. Buď tmpfs, ramfs, ext4 apod.
Konkrétní příklad:
mount -t tmpfs -o size=512m tmpfs /mnt/ramdisk
Jsem tedy můžete ukládat soubory, které se často používají. Nejlepším kandidátem může být složka cache ve WP, nebo složka se sessions. Záleží opravdu případ od případu, co se vám bude hodit nejvíce. Nezapomeňte, že každý soubor zde zabere 4kB a je nutné se pak zamyslet nad pravidelném čištění, nejlépe pomocí aut. skriptu.
Na našich serverech máte podobný skript připravený po přihlášení na SSH ve složce /bin/php_sessions_clean.sh
Pokud vás zajímá tahle problematika více můžete ještě experimentovat a ověřit si nabité know-how na vlastním serveru.
Zdroje
Volejte +420 725 662 058 nebo pište info@vas-hosting.cz