← Zpět na všechny články blogu

Wordpress návod pro začátečníky: Jak na první instalaci WordPressu?

 • Jaroslav Ludvík
 • 4. 5. 2022
Wordpress návod pro začátečníky: Jak na první instalaci WordPressu?

Co je to Wordpress?

Wordpress je program, který nainstalujete na hosting a pomocí něj můžete vytvořit svůj web. Pokud tvoříte základní web, nějakou vizitku nebo prezentační firemní stránku, nepotřebujete žádné hluboké znalosti a i tak jde dosáhnout moc pěkných výsledků. Na druhou stranu Wordpress umožňuje nastavení a vyladění webu tak, že vyladit ho k dokonalosti vyžaduje znalost několika profesí. 

Kolik WordPress stojí?

Pokud nebudeme počítat hosting a doménu, je zdarma. Je ale také nutné říct, že v základu toho moc neumí. Wordpress je v licenci GNU. To znamená že má otevřený kód a může si ho kdokoli doprogramovat. To se také často děje. Tato rozšíření (tzv. pluginy) programují jednotlivci, ale i celé specializované společnosti. Pluginy si můžete stáhnout a jednoduše nasadit, ale pokud je chcete detailněji nastavit, pravděpodobně narazíte na nutnost autorovi za rozšíření zaplatit. 

Díky rošířenosti Wordpressu pro něj najdete obrovské množství pluginů, které propojí váš web s většinou externích služeb jako je Booking.com, Google calendar, SoundCloud, Instagram nebo třeba Facebook.

Pluginy se nejčastěji instalují z oficiálního repozitáře, či si je můžete nahrát přímo z vašeho počítače.

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

Co ve WordPressu vytvořím?

Ve Wordpressu jde vytvořit prakticky jakýkoliv web s jakýmkoliv účelem. 

 • Jednoduché vizitky, firemní prezentace, weby hotelů či restaurací i s bookovacím systémem a denním menu. 
 • Můžete tvořit blogy s denně aktualizovaným obsahem vč. odesílání novinek emailem, 
 • Moderní a responzivní e-shop díky doplňku Woocommerce
 • Affiliate weby, video portály nebo i crowdfundingové stránky.

Prostě vše na co si vzpomenete a na co stačí vaše znalosti. Wordpress si poradí s jednoduchými weby s pár návštěvami denně, ale i milionovými návštěvami jako je například Disney.com 

Neznamená to ale, že je Wordpress nejvhodnější právě pro váš projekt. Například pro eshopy má Wordpress oblíbený plugin WooCommerce, ale existují řešení, která jsou stavěné od začátku jako eshop, Například PrestaShop nebo OpenCart. To samé platí třeba o online kurzech. Pro Wordpress můžete použít plugin MasterStudy, ale na online kurzy jsou od začátku programované systémy jako je Moodle.

Jaké jsou technické předpoklady a požadavky?

Co je dobré umět?

Opět záleží na záměru. V případě jednoduchých webů stačí kouknout na naše video o Wordpressu:

Pokud se chystáte na větší projekt, hodit se bude určitě alespoň základní znalost html, php a css. 

Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů

Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.

Instalace WordPressu: Co budete potřebovat?

Doménu

Registrace domény stojí 173 Kč na rok. Bez domény nikdo váš web nenajde a nebudete moct odesílat ani e-maily. Doménu budete potřebovat tedy určitě a mrkněte na náš článek 7 tipů, jak vybrat doménu. Pak půjde na řadu to nejdůležitější. Vybrat to správné místo na serveru pro váš projekt.

Wordpress hosting 

Nejlepší řešení je zakoupení našeho WordPress hostingu, kde na e-mail už dostanete pouze přihlašovací údaje přímo do WordPressu a můžete začít hned stavět vlastní web.

V ceně máte:

 • Zálohování celého webu i e-mailů,
 • technickou podporu (e-mail, chat, telefon)

Sdílený hosting

Sdílený hosting je nejvýhodnější řešení. Pro většinu projektů stačí tarif Lite. Pokud zvolíte tarif Wordpress, tak se vám Wordpress rovnou nainstaluje. Navíc dostanete 6GB dat. To je dostatek místa i pro náročnější projekty.U všech hostingových tarifů máte v ceně i zálohování. Rozdíly mezi tarify a na co klást důraz při výběru hostingu naleznete zde

Virtuální server

Narozdíl od sdíleného hostingu vás vlastní server nijak neomezuje. Můžete mít na něm tolik hostingů pro své domény, kolik unese jeho výkon. Můžete nastavit takové parametry jaké si přejete. O virtuální server od nás se nemusíte starat a vše je velmi podobné klasickému hostingu. Jedinou nevýhodou je cena. Ale už dva sdílené hostingy vycházejí na podobné peníze jako nejmenší server od nás.

Vlastní server určitě stojí za úvahu, pokud plánujete složitější web, či máte více projektů. VPS Centrum vám umožní mít neomezený počet emailových schránek, databází a narozdíl od hostingu má i integrovaný nástroj pro snadnou migraci již existujícího webu. Podívejte se na podrobnější článek na rozdíly mezi webhostingem a virtuálním serverem.

E-maily na vlastní doméně a WordPressu

Problematiku emailů můžeme opět rozdělit na dvě části.

Email na vlastní doméně

S každým tarifem na našem hostingu můžete vytvářet vlastní emailové schránky. Můžete vytvořit tolik schránek a tak velké jak potřebujete. Jediné co hlídáme je, aby celkové místo nepřekročilo zaplacený tarif. Mít email na vlastní doméně je určitě dobrý nápad a stojí to jen pár korun ročně. Podívejte se na výhody.

Schránky zřídíte ze Zákaznického centra:

E-maily přímo z WordPressu

Wordpress sám umí posílat emaily. Typickým příkladem je využití doplňku wp form kdy návštěvník pošle dotaz přes kontaktní formulář. Wordpress pak pošle údaje které návštěvník vyplnil rovnou k vám do schránky.

Hromadné e-maily

Pokud uvažujete o hromadné rozesílce mailů, budete potřebovat vlastní server. Možné to je, ale sdílený hosting vám na to nestačí. Na automatické emaily (např. potvrzovací e-maily o objednávkách) ale ano.

WordPress návod - Instalace krok za krokem

Instalace WordPressu na klik ve VPS Centru a jakémkoliv Webhostingu

Na VPS s VPS Centrem i na webhostingu můžete využít automatické instalace.

Před samotnou instalací je dobré zkontrolovat nastavení DNS. 

Ty pro instalaci není třeba nastavovat tak, aby A záznam obsahoval IP adresu hostingového serveru, ale pokud Wordpress nainstalujete a zadáte do prohlížeče doménu, neuvidíte nic…

 1. Vyberte doménu
 2. Zvolte Instalátor CMS
 3. Nainstalovat Wordpress

Pak už stačí pouze vyplnit subdoménu, název webu (jde změnit později), email administrátora a heslo.

Subdomény

Subdoména je složka na FTP. V adrese domény je to např. www. Složka www je už na hostingu připravená a není jí třeba nijak vytvářet. Pokud chcete mít web na jiné subdoméně (blog.domena.cz) je třeba nejprve složku na FTP vytvořit a pak ve volbě Zvolte složku jí vybrat.

Ruční instalace Wordpressu přes FTP

Stáhněte si poslední verzi Wordpressu.

Přihlaste se na FTP a nakopírujte si do složky www stažený soubor

Soubor označte a rozbalte přes WebFTP

Dále je třeba otevřít nově vzniklou složku, označit všechny soubory a složky a ty posunout o úroveň výš. Tak aby byly soubory ve složce www/ nikoli ve složce www/wordpress

 • Teď bude ještě potřeba připravit si databázi. To to uděláte jednoduše ve VPS Centru i v Zákaznickém centru:

Databáze - Vytvořit databázi

Vygenerujte název a heslo. Doporučujeme využít i poznámku. Často se stává, že je v projektu více databází, tak ať víte která k čemu patří hned na první pohled.

Teď už je vše připraveno. Otevřete v prohlížeči doménu a proklikejte instalaci

Na druhé stránce vyplňte:

 • Název databáze (odpovídá vygenerovanému názvu)
 • Uživatelské jméno k databázi (je stejné jako Název databáze, jen místo podtržítka je tečka. Zbytek nechte jak je

V posledním kroku vyplňte přístupy do nového Wordpressu.

Tak teď už umíte nainstalovat WordPress několika způsoby. Gratulujeme vám! :-) V dalším díle si posvitíme na instalaci pluginů a šablon.

Závěr

Wordpress je univerzální řešení. Jeho instalace je u nás na pár kliknutí a jeho správa je u skromných webů jednoduchá. Je velmi rozšířený a díky tomu najdete mnoho lidí kteří vám s ním pomohou. Jde na něm postavit pěkný web i zdarma. Wordpress ale není jediný systém. Alternativou může být specializovaný systém pro určité weby. A pokud hledáte alternativu můžete vyzkoušet třeba Joomlu či Drupal. U nich však k dosažení pěkných výsledků potřebujete větší znalosti. 

Zůstaň s námi v kontaktu. Jednou za měsíc posíláme souhrn novinek. Nemusíš se bát, spam neposíláme a můžeš se kdykoliv odhlásit.

Souhlasím se shromažďováním, zpracováním a uchováním osobních údajů ve smyslu ustanovení § 5 odst. 2 zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.

Budeme zpracovávat následující osobní údaje za účelem odesílání newsletterů:

 • e-mailovou adresu

Údaje budeme zpracovávat po dobu 5 let od posledního otevřeného newsletteru.

Svůj souhlas můžete vzít kdykoliv zpět, právo na výmaz, opravu a další svá práva můžete uplatnit na adrese info@vas-hosting.cz.

Více informací o ochraně osobních údajů.

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole: a0Wd9Mre8Wv7

Hledáte něco?

Volejte +420 776 133 789 nebo pište