← Zpět na všechny články blogu

Webhosting nebo virtuální server (VPS)?

David Janík
David Janík 22. 8. 2017 - 9 min. čtení
Blog

Častá otázka, kterou od našich zákazníků dostáváme, je, jaký je rozdíl mezi webhostingem a virtuálním serverem (VPS). Tak nás jako odpověď napadlo napsat celý článek. Povíme si základní rozdíly, které služby odlišují i v jaké chvíli se už vyplatí po jednom z řešení sáhnout.

Jak vybrat webhosting?

Jedna z nejprodávanějších služeb u nás je webhosting (známý také jako sdílený hosting). A proč? Kvůli svojí jednoduchosti a nízké ceně. Z praxe víme, že zákaznicí nejvíce vyžadují intuitivní a jednoduchou správu a webhosting jim to dokonale splňuje.

Jak webhosting funguje?

Po objednávce dostanete instalační protokol, na kterém máte základní info k tarifu a přístupy:

  • Na FTP (pro webmastery) kde po přihlášení do adresáře začínající „www“ nahrajete soubory k webové prezentaci. Pokud nevíte, jak na to, doporučujeme požádat někoho zkušeného nebo mrkněte na článek „Jak nahrát web na hosting„.
  • Do Zákaznického Centra, kde máte svůj klientský účet a odkud můžete své služby spravovat.

Následně stačí doménu nasměrovat na server pomocí DNS záznamů a už se nemusíte o nic starat.

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

A proč je cena webhostingu nízká? Kvůli stovkám až tisícům zákazníků, kteří společně sdílí výkon jednoho serveru, a tím pádem jsou náklady na provoz serveru mnohonásobně nižší.

Bacha na přehnaně levná řešení

Sdílení prostoru má i svá negativa. Díky tomu, že jeden server používá několik zákazníků, výkon strmě klesá dolů. Zde už záleží, jak má hostingová společnost nastavená pravidla, jaké mají výkonné a nakonfigurované servery a kolik zákazníků dokáže na jeden server „vměstnat“.

V praxi to často poznáte právě podle ceny hostingových balíčků. Čím nižší cena, tím větší počet zákazníků na jednom serveru.

Další omezení souvisí právě s počtem zákazníků na jednom serveru. Aby hostingové společnosti zaručily, že webová prezentace bude fungovat, musí zavést řadu omezení, např. paměťová a časová omezení běhu PHP skriptů, nepovolené direktivy v souboru .htaccess a omezení počtu odeslaných e-mailů za hodinu.

Zajímá vás, jak na to jdeme my? Mrkněte na naše parametry webhostingu.

Hostingové tarify u Váš Hosting

Rychlost stránek hraje prim

U výběru hosting U redakčních systémů (jako je například WordPress), ovlivňuje rychlost stránek spousta faktorů. Vždy záleží na tom, kolik pluginů máte, jak je naprogramovaná šablona, kolik se musí vyměnit dat mezi webserverem a klientem apod.

Svou roli ale hraje i návštěvnosti webu, avšak CMS na hostingu zpravidla „pojme“ mnohem méně návštěvníků než např. jednoduchá stránka v PHP nebo v HTML.

V našem WordPress hostingu máte WordPress nainstalovaný automaticky a o všechny aktualizace jádra WordPressu se staráme my.

Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů

Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.

Než webhosting zakoupíte, tak nejprve prověřte

Podíváme se na důležité parametry, které je dobré před výběrem webhostingu vzít v potaz. Nabízí se spousty variant a služeb. Vaším úkolem je najít si variantu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

  1. Cenu webhostingu: Nechtějte nutně to nejlevnější řešení. Nižší cena často znamená více problémů do budoucna. Někdy se cena i zvyšuje, když si nedáte předem pozor, jaké jinak běžné služby jsou za příplatek. U dražších služeb většinou platí pravidlo, že spousta výhod je zahrnutá v ceně (ochotnější podpora, nepřetížené servery a jiné).
  2. Podporu: 9 z 10 uživatelů webhostingu hodnotí technickou podporu jako nejdůležitější službu. Jak kvalitní podpora je, se ukáže právě v době krize. Pokud se na podporu nejde dovolat, napsat na chatu a e-mailu, tak je něco špatně. Zkuste nejprve na podporu nějaký dotaz k službě napsat a sledujte reakce. Za jak dlouho odpoví, jak s vámi komunikují. To je dobré první vodítko, jak si takovou podporu vybrat. Mrkněte samozřejmě i na recenze na Facebooku nebo Googlu.
  3. Omezení / Limity PHP: Zkontrolujte si různá omezení, které na sdíleném hostingu jsou. Jestli máte od programátora nějaké požadavky nebo většinou WordPress šablony vyžadují individuální konfigurace PHP, zkontrolujte si, jestli to je na vámi vybraném hostingu možné spustit. Mrkněte také na další jejich omezení.
  4. Rychlost webhostingu: Nejdůležitější je samozřejmě rychlost webhostingu. Tu ovlivňuje hned několik faktorů: Konfigurace serveru, počet zákazníků, kteří jsou na jednom fyzickém serveru a zda běží na SSD (weby se pak díky tomu načítají rychleji). V článku, jak zrychlit web, jsme se tématu rychlosti podrobně věnovali a najdete tam i pár tipů, jak zrychlit třeba WordPress.
  5. Dostupný prostor pro web, databáze a e-maily: Dalším stěžejním faktorem je právě místo na disku pro váš web, databáze a e-maily. Ověřte si, jestli pronajatý prostor platí pro všechny služby. Nejčastěji se rozděluje zvlášť místo pro web a pro e-maily. Doporučujeme si zjistit, jestli je možné prostor dokoupit a kolik takové navýšení stojí.

Jak vybrat Virtuální server (VPS)

Pokud se vám projekt rozšiřuje, zvyšuje se návštěvnost, anebo se staráte o více projektů najednou, tak v tento moment už se vyplatí poohlížet se po vlastním serveru.

Výhody VPS

Jedna z výhod VPS je, že si na něj můžete uložit více webových stránek za stejnou cenu. Nemusíte si kupovat některý z drahých multihostingových balíčků, anebo snad objednávat hostingy po jednom.

V případě přidání další webové stránky stačí v našem VPS Centru napsat název domény a vybrat, jaké služby k ní chcete vytvořit. Obratem máte hosting připravený a můžete s radostí na novém projektu pracovat, anebo předat přístupy osobě, která se vám o web bude starat.

Zároveň můžete server využívat i jenom jako mail server, například pro firemní e-mailing.

Flexibilita nastavení a vyhrazený výkon

Další výhoda je, že pro VPS máte předem vyhrazený výkon a s ním „hospodaříte“. V případě, že výkon nebude dostačující, stačí nám kdykoliv napsat a parametry navýšíme nebo si parametry můžete navýšit sami ze Zákaznického Centra.

Stačí jít do detailu serveru > zvětšení

Největší výhoda je flexibilita. Na rozdíl od sdíleného hostingu máte na VPS root přístup, což znamená, že nad ním máte plnou kontrolu. Můžete provádět jakékoliv změny v konfiguracích (Apache, Nginx a PHP).

Takové funkce ocení hlavně programátoři, kteří na sdíleném hostingu narážejí na spoustu omezení. VPS jsou oproti webhostingu výkonnější, neboť jsou předem připravené na zátěž, která je čeká. Jeden pár disků i ostatní zdroje u nás sdílí minimum zákazníků. To poznáte hlavně na rychlosti při čtení nebo zapisování dat.

Nevýhody VPS

Oproti VPS je webhosting jednodušší na správu. Není totiž nutné umět pracovat s příkazovou řádkou či mít hlubší znalosti se správou serverů. Ale i to chceme změnit. Proto jsme vyvinuli naši unikátní klientskou aplikaci VPS Centrum, kde je správa serveru radost, ne starost.

Z webového prohlížeče si tak na svém serveru bez problémů přidáte:

  • další domény i subdomény,
  • upravíte konfiguraci serveru a navýšíte limity,
  • anebo dokonce zkontrolujete logy, které si můžete rovnou i v aplikaci zobrazit.

Vyšší cena

VPS sice znamená vyšší cenu, ale naopak více možností (navíc k serveru získáte 60 minut správy přímo od nás, což u webhostingu není). Je na zákazníkovi, jestli jeho projekt bude opravdu potřebovat všechny výhody virtuálního serveru, anebo si vystačí na sdíleném hostingu. Parametry serveru si navíc můžete kdykoliv libovolně upravovat, jak zrovna potřebujete.

U nás můžete mít VPS s měsíční platbou, takže nejste nikterak dlouhodobě vázaní.

Za zálohování si ručíte sami

Další důležitý rozdíl mezi webhostingem a VPS je, že za funkčnost a zálohování webhostingu ručí váš hostingový provider. Zatímco u VPS to je zákazník.

Pomocí našeho VPS Centra si automatické zálohování nastavíte na pár kliků. Klidně i na Dropbox

U nás máte navíc k serveru 60 minut správy měsíčně zdarma.

Závěrem

Je lepší webhosting nebo VPS?

Abychom si to shrnuli, tak webhosting je pro jednoduché webové stránky, které mají průměrnou návštěvnost, jako např. klasické firemní prezentace, osobní web nebo zvládne malý jednoduchý e-shop. Kvůli spoustě omezení se však nehodí pro komplikovanější projekty, kde potřebujete individuální nastavení a vysoký výkon.

Výhody webhostingu

  • Nízká cena.
  • Jednoduchá správa.
  • Chod a zálohování máme na starosti my.

Nevýhody webhostingu

  • Sdílený výkon mezi více zákazníků.
  • Méně možností než u serveru.
  • Oproti serveru chybí testovací týden zdarma.

VPS se hodí spíše pro projekty s větší návštěvností, jako jsou střední a velké e-shopy, internetové portály nebo vlastní aplikace. Jsou vhodnější pro redakční systémy kvůli většímu výkonu a lepšímu odbavení většího počtu návštěvníků.

Programátoři ocení flexibilitu řešení, která jim umožní na serveru pracovat s jakoukoliv technologií nebo jazykem, jako je např. Java, Node.js, Go, Python, Docker apod.

Mrkněte na přehled některých podporovaných technologií.

Virtuální server se také hodí pro agentury nebo freelancery, kteří se starají o portfolia klientů a vyžadují flexibilitu, výkon a jednoduchost. To vše jim naše servery s VPS Centrem nabízí bez nutnosti platit vlastního administrátora.

Výhody VPS

  • Dostatek výkonu, který je pouze pro vás.
  • Na fyzickém serveru je méně zákazníků (maximálně 8 až 10).
  • Flexibilita –⁠⁠⁠⁠⁠⁠ server máte plně pod kontrolou.
  • Více domén na jednom serveru za stejnou cenu = Multihosting.
  • Lépe zvládá větší návštěvnost.
  • Jednoduchá správa serveru pomocí VPS Centra.
  • Práce adminů v ceně serveru.
  • Možnost pracovat s jakoukoliv technologií.

Vyzkoušet VPS na nezávazný týden zdarma.

Nevýhody VPS

  • Vyšší cena.
  • Za server i zálohy ručí sám zákazník, ale můžete si s námi domluvit zálohování za pár kaček.
  • Jeden špatný zásah do konfigurace a můžete vyřadit z provozu všechny domény běžící na serveru.

Na blogu naleznete další článek o dedikovaných serverech (VDS). Pro koho jsou určené a jaký je rozdíl oproti VPS.

Zůstaňte s námi v kontaktu

Jednou za měsíc posíláme souhrn novinek. Nemusíte se bát, spamovat vás nebudeme a odhlásit se můžete kdykoliv...

Karel Dytrych
Tým Váš Hosting
Vyzkoušejte náš trial na týden zdarma

Garance 14denní záruky vrácení peněz

Vyzkoušejte server na týden zdarma

Vyzkoušet server