← Zpět na všechny články blogu

Webhosting nebo virtuální server (VPS)?

 • David Janík
 • 29. 8. 2017
Webhosting nebo virtuální server (VPS)?

Webhosting nebo virtuální server (VPS)?

Častá otázka, kterou od našich zákazníků dostáváme je, jaký je rozdíl mezi webhostingem a virtuálním serverem (VPS). Tento článek vám vysvětlí, jaké rozdíly mezi těmito službami jsou a kdy po jakém řešení se vyplatí sáhnout.

Jak vybrat Webhosting?

Jedna z nejprodávanějších služeb je sdílený hosting. Kvůli svojí jednoduchosti a nízké ceně. Zákaznicí nejvíce oceňují, pokud je služba intuitivní a jednoduchá na správu a webhosting jim toto přesně umožňuje.

Dostanete přístupy na FTP a do složky, která je viditelná z internetu nahrajete webovou prezentaci. Následně stačí doménu nasměrovat na server pomocí DNS záznamů a už se nemusíte o nic starat.

Cena webhostingu je nízká kvůli stovkám až tisícům zákazníků, kteří sdílí výkon jednoho serveru a tím pádem jsou náklady na provoz serveru mnohonásobně nižší a cena za službu může být mnohem menší.

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

Bohužel to má i svá negativa, díky tomu že  jeden server používá několik stovek zákazníků, tak výkon strmě klesá dolů. To už záleží, jak má hostingová společnost nastavená pravidla, jak mají výkonné a nakonfigurované servery a kolik zákazníků dokáže na jeden server „vměstnat“.

Často to poznáte podle ceny hostingových balíčků, čím nižší cena tím větší počet zákazníků na jednom serveru.

Další omezení souvisí s počtem zákazníků na serveru, aby hostingové společnosti zaručily, že webová prezentace bude fungovat, tak musí zavést řadu omezení, např. paměťová a časová omezení běhu PHP skriptů, nepovolené direktivy v .htaccess a omezení počtu odeslaných e-mailů za hodinu.

Naše parametry webhostingu.

Na sdíleném hostingu se také nedoporučuje umísťovat projekty s vysokou návštěvností, protože by výrazně ovlivnily chod stránek a nemusely by stíhat vyřizovat požadavky na server. V lepším případě se webová prezentace „jenom“ zpomalí.

Co se týče redakčních systému, tak na sdíleném hostingu je to komplikovanější a rychlost stránek ovlivňuje spousta faktorů. Kolik pluginů máte, jak je naprogramovaná šablona, kolik se musí vyměnit dat mezi webserverem a klientem apod.

Záleží také na návštěvnosti webové stránky, ale CMS na sdíleném hostingu zpravidla pojme mnohem méně návštěvníků než např. jednoduchá stránka v PHP nebo v HTML.

Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů

Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.

Než webhosting zakoupíte, tak prověřte:

Omrknout Webhosting

*Nyní nabizíme webhosting s 50% slevou!

Virtuální server (VPS)?

Pokud se vám projekt rozšiřuje, zvyšuje se návštěvnost anebo se staráte o více projektů najednou, tak v tento moment už se vyplatí poohlížet po vlastním serveru. Jedna z výhod VPS je, že si na něj můžete uložit více webových stránek za stejnou cenu a určitě se vyplatí mít jedno VPS, než si kupovat z některých drahých multihostingových balíčků nebo dokonce objednávat hostingy po jednom.

V případě přidání další webové stránky stačí v našem VPS centru napsat název domény a jaké služby k ní chcete vytvořit a obratem máte hosting připravený a můžete s radostí na novém projektu pracovat anebo předat přístupy osobě, která se vám o web bude starat. Zároveň můžete server využívat i jenom jako mailserver.

Další výhoda je, že pro VPS máte předem vyhrazený výkon a s ním „hospodaříte“. V případě, že výkon nebude dostačující, stačí nám kdykoliv napsat a parametry navýšíme.

Největší výhoda je flexibilita. Na rozdíl od sdíleného hostingu máte na VPS pouze několik desítek „sousedů“ a máte root přístup na server což znamená, že nad ním máte plnou kontrolu a můžete provádět změny v konfiguracích (Apache, Nginx a PHP).

To ocení programátoři, kteří na sdíleném hostingu narážejí na spoustu omezení. U nás dbáme na kvalitu a na jeden fyzický server nedáme víc než 8 až 10 „sousedů“. Jeden pár disků u nás sdílí maximálně 3 až 4 zákazníci. To poznáte hlavně na rychlosti při čtení nebo zapisování dat. Zkuste se schválně zeptat současného providera. Většina z nich tuto informaci ani nesděli.

VPS nejsou oblíbené u zákazníků, kteří nemají se správou serverů žádné zkušenosti a o příkazové řádce slyšeli jenom z vyprávění. To chceme změnit. A proto jsme vyvinuli naše jedinečné VPS centrum.

Z webového prohlížeče si tak na svém serveru bez problémů přidáte další domény, upravíte konfiguraci serveru, navýšíte limity anebo dokonce zkontrolujete logy, které si v grafické podobě zobrazíte. U nás se bez SSH přístupu jednoduše obejdete.

Další důležitý rozdíl mezi webhostingem a VPS je, že za funkčnost a zálohování webhostingu ručí váš hostingový provider. Zatímco u VPS to je zákazník. Pomocí našeho VPS Centra si automatické zálohování nastavíte na pár kliků. Klidně i na DropboxU nás máte navíc k serveru 60 minut správy měsíčně zdarma.

Nevýhoda VPS oproti sdílenému hostingu je samozřejmě vyšší cena a je na zákazníkovi, jestli jeho projekt bude opravdu potřebovat všechny výhody virtuálního serveru anebo si vystačí na sdíleném hostingu. U nás můžete mít VPS s měsíční platbou.

Na co si dát při výběru virtuálního serveru pozor?

TIP: Pokud si server zakoupíte na více let dopředu, dostanete výraznou slevu.

Vyzkoušet VPS na 7 dní zdarma

*Nyní s větší porcí RAM zdarma ke každé objednávce

Je lepší webhosting nebo VPS?

Abychom si to shrnuli, tak webhosting je pro jednoduché webové stránky, které mají průměrnou návštěvnost, jako např. klasické firemní prezentace, osobní web nebo jednoduchý jednoproduktový e-shop. Kvůli spoustě omezení se nehodí pro komplikovanější projekty, kde potřebujete inviduální nastavení.

VPS se hodí pro projekty s větší návštěvností, jako jsou střední a velké e-shopy, internetové portály nebo větší blogy a jsou vhodnější pro redakční systémy kvůli vyhrazenému výkonu a lepšímu odbavení většího počtu návštěvníků. Programátoři ocení flexibilitu řešení, která jim umožní na serveru pracovat s jakoukoliv technologií nebo jazykem, jako je např. Laravel, Node.js, Ruby, Python apod.

Virtuální server se také nejvíce hodí  pro agentury nebo freelancery, kteří se starají o portfolia klientů a vyžadují flexibilitu, výkon a jednoduchost. To vše jim naše servery s VPS centrem nabízí bez nutnosti platit vlastního administrátora.

Webhosting

Výhody

 • Nízká cena
 • Jednoduchá správa
 • Chod a zálohování má na starosti hostingový provider

Nevýhody

 • Spousty zákazníků na jednom serveru
 • Sdílený výkon
 • Velký počet omezení

Virtuální privatní server (VPS)

Výhody

 • Vyhrazený výkon pouze pro vás
 • Na fyzickém serveru je méně zákazníků = U nás maximálně 8 až 10 = větší výkon
 • Flexibilita - server máte plně pod kontrolou
 • Více domén na jednom serveru za stejnou cenu = Multihosting
 • Lépe zvládá větší návštěvnost
 • Jednoduchá správa serveru pomocí VPS Centra
 • Práce adminů v ceně serveru
 • Možnost pracovat s jakoukoliv technologií

Vyzkoušet VPS na 7 dní zdarma

Nevýhody

 • Vyšší cena
 • Za server i zálohy ručí sám zákazník. Můžete s námi domluvit zálohování za pár kaček
 • Jeden špatný zásah do konfigurace a můžete vyřadit z provozu všechny domény běžíci na serveru

Na blogu naleznete další článek o dedikovaných serverech VDS pro koho jsou určeny a jaký je rozdil oproti VPS.

Zůstaň s námi v kontaktu. Jednou za měsíc posíláme souhrn novinek. Nemusíš se bát, spam neposíláme a můžeš se kdykoliv odhlásit.

Souhlasím se shromažďováním, zpracováním a uchováním osobních údajů ve smyslu ustanovení § 5 odst. 2 zákona č. 101/2000 Sb. o ochraně osobních údajů.

Budeme zpracovávat následující osobní údaje za účelem odesílání newsletterů:

 • e-mailovou adresu

Údaje budeme zpracovávat po dobu 5 let od posledního otevřeného newsletteru.

Svůj souhlas můžete vzít kdykoliv zpět, právo na výmaz, opravu a další svá práva můžete uplatnit na adrese info@vas-hosting.cz.

Více informací o ochraně osobních údajů.

Opište nebo zkopírujte prosím následující znaky do formulářového pole: td6Ulm9U

Hledáte něco?

Volejte +420 776 200 137 nebo pište