← Zpět na všechny články blogu

Webhosting nebo virtuální server (VPS)?

David Janík
David Janík 22. 8. 2017 - 9 min. čtení
Blog

Častá otázka, kterou od našich zákazníků dostáváme, je, jaký je rozdíl mezi webhostingem a virtuálním serverem (VPS). Tak nás napadlo rovnou napsat celý článek. Povíme si základní rozdíly mezi těmito službami a kdy už se vyplatí po jednom z řešení sáhnout.

Jak vybrat webhosting?

Jedna z nejprodávanějších služeb je webhosting (známý také jako sdílený hosting). Kvůli svojí jednoduchosti a nízké ceně. Zákaznicí nejvíce oceňují, pokud je služba intuitivní a jednoduchá na správu a webhosting jim to přesně umožňuje.

Jak webhosting funguje?

Dostanete přístupy na FTP a do složky, která je viditelná z internetu, nahrajete webovou prezentaci. Následně stačí doménu nasměrovat na server pomocí DNS záznamů a už se nemusíte o nic starat.

A proč je cena webhostingu nízká? Kvůli stovkám až tisícům zákazníků, kteří společně sdílí výkon jednoho serveru, a tím pádem jsou náklady na provoz serveru mnohonásobně nižší.

VPS Centrum

Vyzkoušejte zdarma naši aplikaci pro správu serveru a domén. Budete si připadat jako zkušený administrátor.

Bacha na přehnaně levná řešení

Bohužel to má i svá negativa. Díky tomu, že jeden server používá několik zákazníků, výkon strmě klesá dolů. Zde už záleží, jak má hostingová společnost nastavená pravidla, jaké mají výkonné a nakonfigurované servery a kolik zákazníků dokáže na jeden server „vměstnat“.

V praxi to často poznáte právě podle ceny hostingových balíčků. Čím nižší cena, tím větší počet zákazníků na jednom serveru.

Další omezení souvisí právě s počtem zákazníků na jednom serveru. Aby hostingové společnosti zaručily, že webová prezentace bude fungovat, musí zavést řadu omezení, např. paměťová a časová omezení běhu PHP skriptů, nepovolené direktivy v souboru .htaccess a omezení počtu odeslaných e-mailů za hodinu.

Zajímá vás, jak na to jdeme my? Mrkněte na naše parametry webhostingu.

Na sdíleném hostingu se také nedoporučuje umísťovat projekty s vysokou návštěvností, protože by výrazně ovlivnily chod stránek a nemusely by stíhat vyřizovat požadavky na server. V lepším případě se webová prezentace „jenom“ zpomalí.

Hostingové tarify u Váš Hosting

Rychlost stránek hraje prim

Co se týče redakčních systémů, tak na sdíleném hostingu je to komplikovanější a rychlost stránek ovlivňuje spousta faktorů. Kolik pluginů máte, jak je naprogramovaná šablona, kolik se musí vyměnit dat mezi webserverem a klientem apod.

Záleží také na návštěvnosti webové stránky, ale CMS na sdíleném hostingu zpravidla pojme mnohem méně návštěvníků než např. jednoduchá stránka v PHP nebo v HTML.

V našem WordPress hostingu máte WordPress nainstalovaný automaticky a o všechny aktualizace se staráme my.

Freelo - Nástroj na řízení úkolů a projektů

Přidej se, pozvi svůj tým a klienty, rozděl práci a sleduj, jak se úkoly dají do pohybu.

Než webhosting zakoupíte, tak nejprve prověřte

Podíváme se na důležité parametry, které je dobré před výběrem webhostingu vzít v potaz. Nabízí se spousty variant a služeb. Vaším úkolem je najít si variantu, která bude nejvíce vyhovovat vašim potřebám.

 1. Cenu webhostingu: Nechtějte nutně to nejlevnější řešení. Nižší cena často znamená více problémů do budoucna. Někdy se cena i zvyšuje, když si nedáte předem pozor, jaké jinak běžné služby jsou za příplatek. U dražších služeb většinou platí pravidlo, že spousta výhod je zahrnutá v ceně (ochotnější podpora, nepřetížené servery a jiné).
 2. Podporu: 9 z 10 uživatelů webhostingu hodnotí technickou podporu jako nejdůležitější službu. Jak kvalitní podpora je, se ukáže právě v době krize. Pokud se na podporu nejde dovolat, napsat na chatu a e-mailu, tak je něco špatně. Zkuste nejprve na podporu nějaký dotaz k službě napsat a sledujte reakce. Za jak dlouho odpoví, jak s vámi komunikují. To je dobré první vodítko, jak si takovou podporu vybrat. Mrkněte samozřejmě i na recenze na Facebooku nebo Googlu.
 3. Omezení / Limity PHP: Zkontrolujte si různá omezení, které na sdíleném hostingu jsou. Jestli máte od programátora nějaké požadavky nebo většinou WordPress šablony vyžadují individuální konfigurace PHP, zkontrolujte si, jestli to je na vámi vybraném hostingu možné spustit. Mrkněte také na další jejich omezení.
 4. Rychlost webhostingu: Nejdůležitější je samozřejmě rychlost webhostingu. Tu ovlivňuje hned několik faktorů: Konfigurace serveru, počet zákazníků, kteří jsou na jednom fyzickém serveru a zda běží na SSD (weby se pak díky tomu načítají rychleji). V článku, jak zrychlit web, jsme se tématu rychlosti podrobně věnovali a najdete tam i pár tipů, jak zrychlit třeba WordPress.
 5. Dostupný prostor pro web, databáze a e-maily: Dalším stěžejním faktorem je právě místo na disku pro váš web, databáze a e-maily. Ověřte si, jestli pronajatý prostor platí pro všechny služby. Nejčastěji se rozděluje zvlášť místo pro web a pro e-maily. Doporučujeme si zjistit, jestli je možné prostor dokoupit a kolik takové navýšení stojí.

Jak vybrat Virtuální server (VPS)

Pokud se vám projekt rozšiřuje, zvyšuje se návštěvnost, anebo se staráte o více projektů najednou, tak v tento moment už se vyplatí poohlížet se po vlastním serveru.

Výhody VPS

Jedna z výhod VPS je, že si na něj můžete uložit více webových stránek za stejnou cenu. Nemusíte si kupovat některý z drahých multihostingových balíčků, anebo snad objednávat hostingy po jednom.

V případě přidání další webové stránky stačí v našem VPS Centru napsat název domény a vybrat, jaké služby k ní chcete vytvořit. Obratem máte hosting připravený a můžete s radostí na novém projektu pracovat, anebo předat přístupy osobě, která se vám o web bude starat.

Zároveň můžete server využívat i jenom jako mail server, například pro firemní e-mailing.

Flexibilita nastavení a vyhrazený výkon

Další výhoda je, že pro VPS máte předem vyhrazený výkon a s ním „hospodaříte“. V případě, že výkon nebude dostačující, stačí nám kdykoliv napsat a parametry navýšíme.

Největší výhoda je flexibilita. Na rozdíl od sdíleného hostingu máte na VPS pouze několik desítek „sousedů“ a máte root přístup na server, což znamená, že nad ním máte plnou kontrolu. Můžete provádět jakékoliv změny v konfiguracích (Apache, Nginx a PHP).

Takové funkce ocení hlavně programátoři, kteří na sdíleném hostingu narážejí na spoustu omezení. U nás dbáme na kvalitu a na jeden fyzický server nedáme více než 8 až 10 „sousedů“. Jeden pár disků u nás sdílí maximálně 3 až 4 zákazníci. To poznáte hlavně na rychlosti při čtení nebo zapisování dat. Zkuste se schválně zeptat současného providera. Většina z nich tuto informaci ani nesdělí.

Nevýhody VPS

VPS nejsou oblíbené u zákazníků, kteří nemají se správou serverů žádné zkušenosti a o příkazové řádce slyšeli jenom z vyprávění. To chceme změnit. A proto jsme vyvinuli naši unikátní klientskou aplikaci VPS Centrum.

Z webového prohlížeče si tak na svém serveru bez problémů přidáte:

 • další domény,
 • upravíte konfiguraci serveru,
 • navýšíte limity,
 • anebo dokonce zkontrolujete logy, které si v grafické podobě zobrazíte.
 • A ani nepotřebujete SSH přístup.

Vyšší cena

Nevýhoda VPS oproti sdílenému hostingu je samozřejmě vyšší cena. Je na zákazníkovi, jestli jeho projekt bude opravdu potřebovat všechny výhody virtuálního serveru, anebo si vystačí na sdíleném hostingu.

U nás můžete mít VPS s měsíční platbou, takže nejste nikterak dlouhodobě vázaní.

Za zálohování si ručíte sami

Další důležitý rozdíl mezi webhostingem a VPS je, že za funkčnost a zálohování webhostingu ručí váš hostingový provider. Zatímco u VPS to je zákazník.

Pomocí našeho VPS Centra si automatické zálohování nastavíte na pár kliků. Klidně i na Dropbox

U nás máte navíc k serveru 60 minut správy měsíčně zdarma.

Závěrem

Je lepší webhosting nebo VPS?

Abychom si to shrnuli, tak webhosting je pro jednoduché webové stránky, které mají průměrnou návštěvnost, jako např. klasické firemní prezentace, osobní web nebo jednoduchý jednoproduktový e-shop. Kvůli spoustě omezení se nehodí pro komplikovanější projekty, kde potřebujete individuální nastavení.

Výhody webhostingu

 • Nízká cena.
 • Jednoduchá správa.
 • Chod a zálohování má na starosti hostingový provider.

Nevýhody webhostingu

 • Spousty zákazníků na jednom serveru.
 • Sdílený výkon.
 • Velký počet omezení.

VPS se hodí spíše pro projekty s větší návštěvností, jako jsou střední a velké e-shopy, internetové portály nebo větší blogy a jsou vhodnější pro redakční systémy kvůli vyhrazenému výkonu a lepšímu odbavení většího počtu návštěvníků. Programátoři ocení flexibilitu řešení, která jim umožní na serveru pracovat s jakoukoliv technologií nebo jazykem, jako je např. Laravel, Node.js, Ruby, Python apod.

Mrkněte na přehled všech podporovaných technologií.

Virtuální server se také nejvíce hodí pro agentury nebo freelancery, kteří se starají o portfolia klientů a vyžadují flexibilitu, výkon a jednoduchost. To vše jim naše servery s VPS centrem nabízí bez nutnosti platit vlastního administrátora.

Výhody VPS

 • Vyhrazený výkon, který je pouze pro vás.
 • Na fyzickém serveru je méně zákazníků=U nás maximálně 8 až 10=větší výkon.
 • Flexibilita – server máte plně pod kontrolou.
 • Více domén na jednom serveru za stejnou cenu=Multihosting.
 • Lépe zvládá větší návštěvnost.
 • Jednoduchá správa serveru pomocí VPS Centra.
 • Práce adminů v ceně serveru.
 • Možnost pracovat s jakoukoliv technologií.

Vyzkoušet VPS na nezávazný týden zdarma.

Nevýhody VPS

 • Vyšší cena.
 • Za server i zálohy ručí sám zákazník. Můžete s námi domluvit zálohování za pár kaček.
 • Jeden špatný zásah do konfigurace a můžete vyřadit z provozu všechny domény běžící na serveru.

Na blogu naleznete další článek o dedikovaných serverech (VDS). Pro koho jsou určené a jaký je rozdíl oproti VPS.

Zůstaňte s námi v kontaktu

Jednou za měsíc posíláme souhrn novinek. Nemusíte se bát, spam neposíláme a odhlásit se můžete kdykoliv...

Karel Dytrych
Tým Váš Hosting
Vyzkoušejte náš trial na týden zdarma

Garance 14denní záruky vrácení peněz

Vyzkoušejte server na týden zdarma

Vyzkoušet server