Monitoring procesů / která doména vytěžuje server

Na VPS je často více projektů a není vždy jednoduché odhadnout, jak je který projekt náročný a co vlastně server vytěžuje. Z toho důvodu je ve VPS Centru připravený Monitoring procesů.

Najdete ho ve VPS Centru: Přehledy / Procesy. Sledování je nejprve třeba zapnout. Doporučujeme statistiky zapínat pouze na 3 dny. Monitoring si sám vezme nějaké prostředky, proto není vhodné, aby běžel zbytečně. Když zvolíte: Sbírat data příští 3 dny, monitoring se po 72 hodinách zase vypne. Po zapnutí monitoring začne sbírat data. První výsledky jsou k dispozici po dvou hodinách. Kontrolu ale doporučujeme spíš až následující den.

Pomocí Monitoringu procesů snadno zjistíte, který projekt (která doména) si na serveru vezme nejvíce výkonu. Toto řešení pro PHP, MySQL a jednotlivé domény hlídá hodnoty:

  • průměrnou spotřebu času CPU (v sekundách)
  • počet různých aktivních procesů,
  • celkový počet zaznamenaných procesů
  • průměrná spotřeba RAM (v GB)

Pokud v tuto chvíli řešíte co server vytěžuje, můžete skrýt podprůměrné hodnoty. To se hodí hlavně pokud je na serveru větší množství projektů.

Čísla 0-14 ukazují hodin zpětně. Pod nimi je pak hodnota v sekundách, počtu procesů nebo GB RAM.

Co jednotlivé hodnoty znamenají?

Pro lepší pochopení a více příkladu doporučujeme přečíst článek, jak na měření využití CPU v Linuxu.

CPU Runtime

CPU runtime (procesní čas) je doba, po kterou byla centrální procesorová jednotka (CPU) používána ke zpracování instrukcí počítačového programu nebo operačního systému. Čas se měří v sekundách.

Pid Count

Ukazuje počet různých procesů, které doména používala. Pomůže vám to udělat si obrázek o tom, jak se spouští a ukončují procesy pod jednotlivými doménami.

Process Count

Ukazuje celkový počet procesů na databázovém a webovém serveru. Vysoké hodnoty tady znamenají, že je databázový nebo webový server velice vytížen a měli byste najít příčinu, proč se tak děje.

Munin

Hodně napovědět může také Munin. Najdete ho ve VPS Centru: Nástroje / Monitoring Munin.

Munin ukazuje dlouhodobější data. Dokáže ukázat nejen zatížení procesoru, ale i například disku, či sítě. Navíc lze pomocí Muninu predikovat budoucí potřeby serveru.

Určitě stojí za přečtení:

Pomohl Vám tento článek?

Podobné články