O webhostingu:⁠ Na co je a jak vlastně funguje?

V dnešní nápovědě si řekneme pár slov k jedné z našich nejoblíbenějších služeb –⁠ k webhostingu. Ten by měl zajímat každého, kdo chce dostat své webové stránky na internet. 

Webhosting, nebo také „sdílený webhosting“ umožňuje „uskladnit“ veškeré soubory k webu na jednom fyzickém serveru, respektive na jedné jeho části. Prostor na serveru je totiž sdílený ještě s dalšími klienty.

Určitě se vám v hlavě otevírá spousta otázek. A my si na ně zkusíme odpovědět.

K čemu je webhosting?

Webové stránky (nebo i e-maily) jsou složené z textu, obrázků, zvuků, dokumentů. Zkrátka ze spousty souborů. A to jsou data. Tato data však musí být někde uložená. Někde, kde je k nim dobrý přístup z internetu. A právě k tomu slouží webhosting.

Pojem „hostování“ znamená určité „propůjčení“ prostoru na internetu. Jedině tak může web existovat a být přístupný (viditelný) komukoliv na světě, kdo je připojený na internet. Prostor na svých serverech poskytují hostingové společnosti, stejně jako jsme my. 🙂

Když si někdo přes svůj prohlížeč vyžádá adresu vaší webové stránky, internet ho přesměruje na server, kde jsou soubory vašich stránek uložené, a následně mu web zobrazí.

Jaký hostingový tarif si mám vybrat?

Tarify se od sebe příliš neliší. Hlavním parametrem každého z nich je velikost pronajatého prostoru. Výjimkou je tarif E-mail, který neumožňuje provozování webu. To proto, že mu chybí databáze, kam by se data dala uložit. Na druhou stranu má dostatek místa na provoz hromady e-mailů (a možnost v něm rozjet až 40 schránek).

Mrkněte na kompletní parametry všech tarifů hostingu.

Návod krok po kroku, jak na objednávku a správu webhostingu.

Kolik domén můžu na jednom webhostingu hostovat?

Pro každý webhosting můžete využít pouze jednu doménu. Pokud chcete hostovat více domén najednou, určitě se podívejte na možnosti našich virtuálních serverů. Spolu s ním získáte i jednoduchou aplikaci pro správu, jak samotného serveru, tak i domén – VPS Centrum.

Bude mi nakoupené místo stačit? Nepřijdu o data?

Když místo dojde, služby vám určitě nestopneme. Kolik má kdo pronajatého místa a kolik ve skutečnosti zabírá však hlídáme neustále. Když budete přesahovat o více dat než dokážeme unést, spojíme se s vámi a spolu to vyřešíme. Místo jde dokoupit vždy, a to přímo ze Zákaznického Centra. V detailu domény si můžete diskový prostor navýšit kdykoliv, +1 GB stojí 16 Kč/měsíc.

Mám objednaný webhosting, co dál?

Po objednávce jednoho z tarifů webhostingu a následném zaplacení vytvoříme na jednom z našich serverů prostor pro vaše data.

Po odklepnutí objednávky už vše zařizuje stroj. Vytvoří a pošle zálohovou fakturu, ohlídá platbu, vytvoří hosting, pošle přístupové údaje i daňový doklad. Zdá se toho hodně, ale vše se děje opravdu rychle. Do 10 minut je vše hotovo.

Pokud si k webhostingu u nás zaregistrujete rovnou i novou doménu, hned se nastaví tak, aby byla s webhostingem propojená.

Ke všemu získáte i přístup do vlastního Zákaznického Centra, odkud můžete vše jednoduše spravovat. Zároveň tam máte po ruce fakturaci a rychlý autorizovaný přístup ke komunikaci s technickou podporou.

Přihlašovací stránka Zákaznického Centra
Detail domény a fakturace v Zákaznickém Centru.

Do e-mailu vám přistanou veškeré informace, které k webhostingu potřebujete. V instalačním protokolu najdete, jak údaje k webhostingu, tak i do administrace. Pak už stačí jen nahrát data přes FTP nebo založit e-maily. To už je ve vaší režii.

Pomohl Vám tento článek?

Podobné články