Open source aplikace na Váš Hosting

My Open–Source řešení podporujeme. Stále si totiž myslíme, že je v nich budoucnost.

Díky nim máte možnost i jako laik získat bezplatně, nebo s minimálními náklady, vlastní redakční systém, fórum či blog.

Co je open-source

Open Source systémy, neboli zdarma dostupná „hotová“ řešení webů, fór, blogů apod., mají otevřený zdrojový kód. To znamená, že vývojáři mají možnost tento kód otevřeně upravovat. Zároveň to znamená, že v rámci open-source je jejich práce dobrovolná a měli by ji sdílet veřejně a zdarma

Díky tomu je možné využívat stovky různých veřejně dostupných modifikací nebo open source systémy přizpůsobovat k obrazu svému. Pokud se chcete o možnostech open-source řešení dozvědět víc, hezky to vysvětlují například v tomto videu a pak detailněji například na wikipedii.

Sepsali jsme vám pár informací o konkrétních open-source řešeních, které na naše servery zákazníci instalují nejčastěji. Na našem webhostingu lze provozovat celou řadu z nich. Stačí si jen vybrat.

WordPress

Jde o nejpoužívanější redakční systém vůbec. Na WordPressu jede okolo 40 % webů na internetu a toto číslo ještě nejspíš poroste (z 65 % webů, které vůbec nějaký redakční systém mají). Největší oblibě si získal u blogerů, ale jsou na něm postavené i gigantické globální weby.

Tento publikační systém napsaný v PHP a MySQL má širokou uživatelskou a vývojářskou komunitu. Díky licenci GNU/GPL je tedy kompletně zdarma (je také zdarma šiřitelný či upravovatelný). Jako redakční systém pak obsahuje vše, co je nutné pro správu blogu či webu. Je v něm možné vytvářet články, stránky, uploadovat data na FTP, vkládat obrázky, vytvářet galerie a mnohé jiné.

Ve Váš Hosting máme vlastní CMS Instalátor, kde WordPress nainstalujete jedním kliknutím. Nebo můžete vyzkoušet náš WordPress hosting.

Oficiální stránky WordPressuwordpress.org

Něco na čtení: články na téma WordPressu z našeho blogu.

Nextcloud

Je ideálním záložním řešením v případě, že vám z nějakého důvodu nebude vyhovovat Office 365 nebo Google drive. Protože, když už máte server, proč ho nevyužít naplno a nemít na něm i vlastní cloudové úložiště? Opět se jedná o open source, takže o různé doplňky a pluginy není nouze.

O Nextcloudu jsme napsali i jednoduchý návod a pár informací, tak si je určitě přečtěte.

Oficiální stránky Nextcloudu: www.nextcloud.com

DokuWiki

Wikipedii známe všichni. Co si ale vytvořit vlastní Wikipedii? Ať už je o dokumentaci k vaší firmě nebo plná článků o tom, co máte jednoduše rádi. Obsah je čistě na vás. Cílená je sice na vývojové týmy, pracovní skupiny a malé firmy, ale není problém z ní udělat databázi obsahu prakticky pro jakýkoli účel.

Má jednoduchou, avšak velmi silnou syntaxi, která dbá na to, aby datové soubory byly čitelné i mimo Wiki a zjednodušuje vytváření strukturovaných textů. Všechna data jsou uložena v obyčejných textových souborech, a proto není potřeba databáze.

Oficiální stránky DokuWikiwww.dokuwiki.org/dokuwiki

Manuál v češtině: www.dokuwiki.org/cs:manual

Drupal

Díky svému modulárnímu systému je Drupal flexibilním redakčním systémem. Umožňuje postavit blog, e-shop, fórum i korporátní web. Pokud z nějakého důvodu nemůžete nebo nechcete používat WordPress, Drupal je určitě důstojnou alternativou.

Na jeho využití ale existují různé názory. Jiní ho milují a druzí o něm říkají, že je už dávno mrtvý. V komunitě vývojářů převažuje názor, že už je zastaralý a od jeho využívání se ustupuje. Ma ale stabilní, rychlé jádro s dobrým rozhraním a moduly, na kterých se relativně snadno staví. 

Oficiální stránky Drupaludrupal.org

O Drupalu očima programátora: rozhovor s Janem Polzerem.

Moodle

Moodle je ideální platformou pro tvorbu vzdělávacích kurzů. Proč nemít portál pro vnitrofiremní vzdělávání, či jako online podporu pro vaše kurzy naživo? Tak přesně pro tyto účely Moodle slouží skvěle. Umožňuje snadnou publikaci studijních materiálů, zakládání diskusních fór, sběr a hodnocení elektronicky odevzdaných úkolů, tvorbu online testů a řadu dalších činností sloužících pro podporu výuky. Moodle běží na Unix, Linuxu, Windows, Mac OS X, Netware a na jakémkoliv dalším systému, který podporuje PHP. Data se ukládají v databázi MySQL, PostgreSQL, MS SQL nebo Oracle.

Oficiální stránky Moodlu: moodle.org.

Joomla

Profesionální redakční systém určený pro kompletní správu webového obsahu. Obsahuje velké množství pluginů a dostupných rozšíření, podporuje změny vzhledu, blogy, diskusní fóra, hlasování, kalendář, apod. Joomla disponuje kvalitní základnou vývojářů a přispěvovatelů, je licencovaná pod GNU GPL a šiřitelná zdarma.

Oficiální stránky Joomlywww.joomla.org

Textpattern    

Název dnes již už bohužel ne tak známého CMS, tedy webového redakčního systému pro jednoduchou správu obsahu. Motto Textpatternu zní “flexible, elegant and easy-to-use content management system”. Tedy doslovně: flexibilní, elegantní a intuitivní systém na správu obsahu. A je to opravdu trefné, jeho možnosti jsou omezené pouze vaším umem, znalostí (PHP, JS) a zkušenostmi.

Oficiální stránky Textpatternutextpattern.com

PrestaShop

Internetové obchody si dnes lidé pořizují buďto jako SAAS (software jako služba), nechávají si je naprogramovat a nebo se do tvorby pouští sami. Nainstalují si například právě PrestaShop a staví svůj obchod na něm. U nás to mají o to jednodušší tím, že se PrestaShop instaluje jedním kliknutím.

Oficiální stránky PrestaShopu: www.prestashop.com

Rozhovor z našeho blogu: Od rádia k e-shopům s Radkem Dreslerem.

OsCommerce

Další z druhu open-source pro stavbu e-shopů. Obsahuje mnoho funkcí a je možné jej dále rozšiřovat pomocí modulů. Pokud jste spíše uživatel-začátečník, OsCommerce je přímo pro vás.

Oficiální stránky OsCommerce: www.oscommerce.com

ZenCart

Profesionální e-shop systém, který poskytuje rozsáhlé možnosti rozšíření při zachování jednoduchého nastavení a používání. Obsahuje inteligentní systém správy šablon.

Oficiální stránky Zencartu: www.zencart.com

PunBB

V PHP vytvořené kvalitní fórum, které lze snadno implementovat do vašeho webu a nebo jím web rovnou tvořit. Kromě PHP vyžaduje také jednu databázi, a to MySQL či PostgreSQL nebo SQLite.

O tom, jak v Zákaznickém centru založit databázi, jsme napsali krátkou nápovědu.

Oficiální stránky PunBB: punbb.informer.com

Další testované aplikace

PhpBB – Open source forum

Magento – Free ecommerce software

Mambo – Open source řešení pro správu obsahu i aplikací

PhpRS – Redakční a publikační systém

Aplikace instalované na VPS

Pomohl Vám tento článek?

Podobné články