Jak na migrace: WordPress
Migrace WordPressu je poměrně ožehavé téma. V dnešním článku vás však naučíme, že se jí nemusíte vůbec bát. Ukážeme vám, jak na migraci pluginem a pro zkušenější i ruční migraci.
Migrátor v našem VPS Centru
Přihlaste se do svého VPS Centra, kam chcete WordPress migrovat. Jděte do sekce Instalace CMS > Migrovat viz.
Zobrazí se jednoduchý formulář, který stačí vyplnit a spustit migraci. Uvedené údaje máte ve svém e-mailu, ty jsme zasílali v souhrnném instalačním protokolu.
Jakmile se migrace dokončí, upozorníme vás na e-mail. Proces migrace probíhá následovně:
- Připojení na FTP.
- Nahrání skriptu na dump DB a načtení údajů z wp-config.php.
- Stáhnutí dumpu DB a FTP.
- Vytvoření lokální DB na novém serveru a import dat vč. FTP.
- Aktualizace wp-config.php.
Po migraci si zkontrolujte:
PHP verze původního a nového serveru
Zkontrolujte si, jestli na našem serveru máte stejnou PHP verzi, jako u původního poskytovatele. Pokud u nás budete mít novější verzi, tak se jednotlivé pluginy nebo samotný WordPress, nemusí správně chovat.
Jestli migrujete ze sdíleného hostingu, tak se vám bude hodit naše nápověda: jak upravovat PHP.ini. Na vlastním serveru si totiž PHP limity můžete libovolně přizpůsobovat. Na stejném místě nastavíte i verze PHP.
Aktivní SSL/HTTPS
Jestli jste na původním hostingu měli aktivní SSL, tak nesmíte zapomenout ho vygenerovat i na našem serveru. Nezapomeňte, že certifikát nejde vygenerovat dokud DNS záznamy nebudou směřovat na nový server.
Doporučený postup:
- Nejprve doporučujeme vypnout přesměrování na HTTPS, a to do doby než certifikát vygenerujete. V pluginu to je většinou zaškrtnutí políčka: Vynucené HTTPS/šifrování.
- Naše defaultní konfigurace webserveru spojení nevynucuje, takže pokud jste to měli v konfiguraci webserveru, tak nemusíte nic řešit. Až certifikát vygenerujete, tak stačí odkomentovat pár řádků a veškerý provoz pojede přes HTTPS.
K tomu se bude určitě hodit naše nápověda, jak zavést HTTPS krok za krokem.
nastavení souboru .HTACCESS
Další kámen úrazu bývá soubor .htaccess. Všechna nastavení, které jste měli na původním serveru nemusí korektně fungovat na serveru novém. Uvidíte, jak se web bude chovat a pokud jste všechno správně zkontrolovali (PHP, SSL), tak je na řadě soubor .htaccess.
DNS záznamy
Migrace se nepovede pokud DNS nesměřují na původní hosting či server. Když máte zkontrolovanou verzi PHP, vypnuté nucené spojení přes HTTPS, je čas změnit DNS na nový server.
Záleží jestli chcete mít DNS servery u nás. Tuto variantu doporučujeme, protože DNS záznamy budete spravovat z jednoho rozhraní a v případě problémů máme větší prostor pro podporu. Přijde vhod nápověda Jak změnit DNS servery na Váš Hosting nebo jak u nás spravovat DNS záznamy.
Při zakládání domén automaticky nastavíme DNS záznamy na náš server. Pokud nevyužijete naše nameservery, nastavení DNS u nás poslouží jako vzor k nastavení u někoho jiného.
TTL
Před migrací doporučujeme ještě snížit TTL. Není to zásadní, ale ušetříte nějaký ten čas navíc.
Pokud máte s čímkoliv problémy nebo něčemu nerozumíte, určitě nám napište a rádi pomůžeme. 🙂
Doporučený plugin: All-in-One WP Migration
Plugin je ke stažení zdarma a spolu s ním lze vytvářet zálohy či exportovat celý web. Jednoduchým importem pak lze web přesunout na nový server. Tento plugin se instaluje jako každý jiný klasicky z repositáře WordPressu.
Export
Při exportu stránky můžete změnit hlavní URL, když přesouváte web ze subdomény nebo úplně na jinou doménu viz.

Soubor bude mít koncovku .wpress, který můžete pomocí stejného pluginu i importovat.
Import
Pomocí drag&drop soubor jednoduše přeneste, anebo vyberte, odkud se má nahrát. Ve free verzi je limit bohužel jen 150 MB. Existuje ale možnost si doinstalovat rozšiřující plugin, který je také zdarma a umožní migrovat weby až do velikosti 500 MB.

Migrace bez pluginu
Přeneste obsah FTP a databáze na nový server.
Poté si změňte konfiguraci ve wp-config.php. Konkrétně si aktualizujte:
- Přihlašovací údaje do nové databáze:
Úprava přihlašovacích údajů k databázi - Nezapomeňte změnit cílovou URL, na kterou je WordPress vázaný, i v databázi, pokud se bude měnit nebo plánujete měnit doménu. Využijte k tomu například plugin Velvet Blues Update URLs.
- Pokud chcete pro testování využívat naši alternativní adresu, stačí do wp-config.php přidat:
define( 'WP_HOME', 'https://www.domena.cz.vhs03.vas-hosting.com' ); define( 'WP_SITEURL', 'https://www.domena.cz.vhs03.vas-hosting.com' );
„vhs03“ je jméno serveru, kde je WordPress nainstalovaný. To může být jakékoliv. Celou adresou nejsnáze zjistíte, když kliknete na ikonu s alternativní adresou pro testování v Zákaznickém Centru.
Až s úpravami skončíte, můžete tyto dva řádky z wp-config.php odmazat a WordPress se zase začne chovat standardně.
Kde hledat, když se něco nepovede?
Podívejte se přímo na stránky WordPressu, nebo zkontrolujte logy serveru.
Mohlo by se hodit:
- Obsáhlý článek Jak na migrace