Jak zálohovat na FTP

Zálohování není jen vytvoření kopie 1:1 na jiném místě. Je nutné si být 100% jist, že jste zálohu schopni také obnovit. Z toho důvodu je vhodné pravidelně provádět i test obnovy. Pokud se chcete této ne úplně zábavné činnosti zbavit, můžete to nechat na nás.

Pokud to ale přeci jen chcete zkusit sami, mrkněte, jak na zálohování pomoci VPS Centra:

Pro zálohování po své ose jsme pro uživatele připravili ve VPS Centru formulář, přes který jde nastavit zálohování na FTP nebo na Dropbox.

V dnešní nápovědě si vysvětlíme, jak formulář nastavit správně a jak celý proces zálohy vlastně funguje.

Co by vám nemělo k zálohování na FTP uniknout

FTP může být jakékoliv zařízení, které tento protokol podporuje. Může to být nějaká externí služba, může to být jiný server, ale může to být dokonce i ten samý server, ze kterého data zálohujete.

Pokud se rozhodnete zálohovat na tentýž server, nejedná se o zálohu. Na druhou stranu může občas programátorům jistit záda. V takovém případě si na server připojte novou doménu, vytvořte jí FTP účet a nastavte formulář, aby zálohoval tam.

Jak zálohování funguje

Server změří velikost zálohované domény (složky) a pokud je na disku minimálně stejně volného místa, zabalí jí do .zip souboru. Ten odešle na vzdálené uložiště a .zip ze serveru smaže. Někdy se ale může stát, že záloha na serveru zůstane. Například, když při přenosu dojde k chybě. Takže je vhodné hlídat i to, aby se zálohy na serveru nehromadily.

Doména se vždy zálohuje znovu. Vždy se jedná o tzv. plnou zálohu.

Co je dobré vědět při nastavování formuláře

Historie záloh:

Při zálohování zadáváte počet dnů, po které zůstává archiv uložený. Pokud např. zálohujete jednou týdně (tedy po dobu 7 dní) a nastavíte historii záloh na hodnotu 3, jste polovinu času bez zálohy. Nejedná se tedy o počet verzí.

Dny zálohování:

Volba Každý den znamená, že se parametr nebere v potaz.

Příklady nastavení záloh:

  • Dny v měsíci –⁠ Každý den.
  • Dny v týdnu –⁠ Ne (neděle).
  • Výsledek: Zálohuje se každou neděli.
  • Dny v měsíci –⁠ 1+9+30 (první, devátý a třicátý).
  • Dny v týdnu –⁠ Ne (neděle).
  • Výsledek: Zálohuje se v neděli, jen v případě, že neděle vychází na 1.,9. nebo 30. den v měsíci. Jiné neděle záloha neprobíhá.
  • Dny v měsíci –⁠ 3+20.
  • Dny v týdnu –⁠ Každý den.
  • Výsledek: Zálohuje se každého 3. a 20., ať je jakýkoliv den v týdnu.

Adresář:

Je adresář, který se vytvoří na uložišti, do kterého se budou ukládat .zip soubory.

Nejčastější chyby při zálohování, proč záloha nešla vytvořit

Nedostatek místa na disku

Nedostatek místa na disku bývá nejčastější příčinou, proč záloha krachne. Velikost disku si můžete navyšovat kdykoliv sami ze Zákaznického Centra. Stačí jít v detailu serveru do Zvětšení, na konfigurátoru si nastavíte libovolnou velikost.

Velikost volného místa na disku si můžete zkontrolovat také z nástroje Sysinfo, který najdete ve VPS Centru pod volbou Nástroje > Stav serveru:

Skvělého pomocníka na odhalení, kolik místa zabírají jaké aplikace nebo soubory, najdete ve VPS Centru (Přehledy > Obsazení disku). Pro lepší přehled zobrazuje ve výchozím nastavení jen položky větší než 500 MB.

Využít můžete i SSH. Nejlépe pomocí příkazu „du„. (Týká se pouze složky „hosting“ ne celého serveru).

du -s -h /www/hosting/* 

Tento příkaz vám řekne, kolik daná složka zabírá místo. Jak ale zjistit, kolik místa zabírají podsložky? Jednoduše. Stačí na konec složky hosting zadat „/*„.

Teď krásně vidíte, kolik zabírají jednotlivé složky, které se schovávají pod /www/hosting.

Nezapomeňte na aktualizaci statistik

Po uvolnění místa na disku je důležité ještě údaje aktualizovat (Přehledy>Aktualizovat), jinak záloha neproběhne.

Práva na složce

Pokud vytváříte složku pro zálohované .zip soubory, vytvářejte ji pod FTP účtem, který bude zálohovat. Někdy klienti vytvoří složku pod uživatelem root, který má vyšší práva a zálohovací FTP účet pak do ní nemůže zapisovat.

Jednoduchá, zato často velmi pomalá cesta, je nastavení práv pomocí WinSCP. Stačí se do aplikace přihlásit jako root (SFTP) a pravým tlačítkem vyvolat možnosti:

Problematice práv v Linuxu jsme věnovali celou nápovědu, tak pro jistotu mrkněte i tam.

Pomohl Vám tento článek?

Podobné články